Energa Basket Liga Kobiet: I kolejka – derby dla Bydgoszczy, mistrz z pewną wygraną

Dodano: 03.10.2021, 21:47

W I kolejce EBLK największe emocje były w Sosnowcu, gdzie kropkę nad „i” na 7 sekund przed zakończeniem postawiła Jessica January! Obrończynie tytułu rozgromiły gorzowski AZS, a derby woj. Kujawsko-pomorskiego ponownie dla zespołu z Bydgoszczy.

1KS Ślęza Wrocław - GTK Gdynia 70:48 (14:14, 22:11, 12:8, 22:15)

Wrocław: Bright 25, Wilson 18, Jakubiuk 14 (11zb), Drop 6, Fekete 5 (13zb), Jasnowska 2
Gdynia: Parzeńska 17, Żytkowska 9, Wińkowska 8, Szulc 6, Bazan 4, Ossowska 2, Kobylińska 2

We Wrocławiu Ślęza bardzo dobrze i pewnie rozpoczęła nowy sezon, wygrywając wysoko z GTK Gdynia. Do zwycięstwa zespół prowadzony przez Arkadiusza Rusina poprowadziła Patricia Bright (25 punktów). Na plus wypadła także Anna Jakubiuk – 27 minut, 14 punktów (6/8) oraz 11 zbiórek. Po drugiej stronie jedyną wyróżniającą się zawodniczką była pozyskana z Poznania – Aleksandra Parzeńska, która rzuciła 17 „oczek”. Oba zespoły miały problem ze skutecznością za trzy punkty – łącznie 2/30 (1/12 – 1/18).

VBW Arka Gdynia - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 70:40 (14:13,  21:11, 20:9, 15:7)

Gdynia: Kunek 12, Lundquist 10, Gustafson 10, Bertsch 9, Begić 8 (11zb), Bernies 7, Borkowska 6, Kastanek 4, Szymkiewicz 4
Gorzów Wlkp.: Hristova 11, Hurt 10, Matkowska 4, Duchnowska 4, Tikhonenko 2 (14zb), Owczarzak 2, Dźwigalska 2, Śmiałek 2, Michniewicz 2, Kozłowska 1

W Gdyni miał być hit… a go nie było. Mistrz Polski tylko w pierwszych 10 minutach grał jak równy z równym, by w kolejnych kwartach „odjechać” i przed ostatnią kwarta prowadzić różnicą 22 punktów (55:33). Dobrze zagrała Alice Kunek (12 punktów), a także Megan Gustafson i Klara Lundquist (po 10 punktów). Na plus wypadła także Ana-Marija Begić (16 minut, 8 punktów, 11 zbiórek). W ataku u rywalek brakowało przede wszystkim skuteczności Ksenii Tikhonenko, która rzuciła zaledwie dwa punkty (1/9) oraz zebrała 14 piłek. Cała drużyna z Gorzowa Wlkp. zagrała na bardzo niskiej, zaledwie 26% skuteczności z gry (przy 44% rywalek).

CTL Zagłębie Sosnowiec - Enea AZS Politechnika Poznań 84:83 (22:22, 24:20,  23:19, 15:22)

Sosnowiec: January 28, Bogicević 23, Sagerer 14, Sutherland 7, Wojtala 7, Urbaniak 3, Wnorowska 2
Poznań: McCray 25, Davis-Reimer 14, Demczur 13, Banaszak 12, Popović 8, Marciniak 7, Rogozińska 2, Makurat 2

Emocje i walka była za to w Sosnowcu, gdzie mimo ponad 10 – punktowej przewagi przed ostatnią kwartą – gospodynie musiały walczyć do samego końca o zwycięstwo. Stało się tak za sprawą serii (12:0) przyjezdnych, które w końcowych sekundach wyszły dzięki temu na prowadzenie. Wszystko „zamknęła”… a jakże – Jessica January trafieniem na 7 sekund przed końcową syreną. Amerykanka rzuciła łącznie 28 punktów i rozdała 8 piłek, a u rywalek 25 punktów było dziełem Danielle McCray.

Katarzynki Toruń - Polskie Przetwory Basket-25 Bydgoszcz 45:79 (8:26,  10:15, 12:13, 15:25)

Toruń: Pszczolarska 12, Scaife 10, Nowicka 8, Wieczyńska 5, Podkańska 5, Grzenkowicz 3, Bennett 2
Bydgoszcz: Fontaine 15 (10zb), Stankiewicz 14, Houser 12, Michałek 12, Miskiniene 10 (15zb), Zasada 6, Szajtauer 4, Poboży 4, W. Sobiech 2

W derbach w Toruniu, zespół z Bydgoszczy ponownie lepszy od gospodyń. Wszystko wyjaśniło się dość szybko, gdyż już w pierwszej kwarcie – wygranej przez przyjezdne (26:8). Kolejne minuty były dobrym przetarciem dla rodzimych zawodniczek w talii trenera Piotra Kulpekszy, jednak i to nie przeszkodziło w powiększaniu przewagi. Mecz z double-double zakończyły Nathalie Fontaine (15 punktów, 10 zbiórek) oraz Laura Miskiniene (10 punktów, 15 zbiórek).

BC Polkowice - SKK Polonia Warszawa 83:78 (21:27, 14:16, 25:10, 23:25)

Polkowice: Fitzgerald 20, Cado 13, Gajda 12, Mavunga 11 (10zb), Spanou 9, Gertchen 9, Puter 4, Zięmborska 3, Bujniak 2
Warszawa: Mistygacz 17, Goodwin 15, Preihs 11, Sosnowska 10, Knight 9, Gorsic 6, Bucyk 6, Siemienas 4

Do sporej niespodzianki doszło w pierwszych 20 minutach meczu w Polkowicach, gdzie beniaminek z Warszawy nic sobie nie robił z siły rywala i… prowadził (43:35). Po zmianie stron to jednak „Pomarańczowe” zagrały skuteczniej i wygrana trzecia kwarta (25:10) dała ostatecznie wygraną. Jednakże trzeba było o nią walczyć do samego końca… Feyonda Fitzgerlad, która rzuciła 20 punktów i rozdała 8 piłek, po drugiej stronie natomiast Marta Mistygacz – 17 punktów. Dobrze wypadła także Loryn Goodwin, która uzbierała 15 punktów, 7 asyst oraz 6 zbiórek.