EuroCup: Bydgoszcz i Lublin w fazie grupowej

Dodano: 01.10.2021, 12:04


KS Basket 25 Bydgoszcz oraz lubelska „Pszczółka” wywalczyły awans do fazy grupowej EuroCup, pokonując kolejno Eleftheria Moschatou oraz Spartak Moskwa. Tym samym w EuroCup zagra komplet zgłoszonych drużyn, a pierwsze spotkania rozegrane zostaną 13 oraz 14 października br.



Brązowy medalista poprzedniego sezonu Energa Basket Ligi Kobiet w dwumeczu był lepszy od debiutującej na europejskich parkietach, greckiej drużyny Eleftheria Moschatou (133:109). Pierwsze spotkanie w Grecji zakończyło się wygraną KS (58:47), by w drugim meczu drużyna prowadzona przez trenera Piotra Kulpekszę jeszcze bardziej udowodniła swoją wyższość (74:61). Przewaga wypracowana jednak została dopiero w  drugiej połowie, kiedy to rywalki nie były już w stanie nawiązać walki po obu stronach pakietu. U rywalek 22 punkty rzuciła Alyssa Lawrence, a Dejza James dorzuciła 19 „oczek”. Liderkami w KS Basket 25 były Laura Miskiniene 14 punktów, 14 zbiórek oraz Karina Michałek 14 punktów.

KS Basket 25 Bydgoszcz - Eleftheria Moschatou 74:61 (18:13, 11:16, 27:16, 18:16)

Bydgoszcz: Miskiniene 14 (14zb), Michałek 14, Houser 9, Stankiewicz 8, W. Sobiech 7, Zmierczak 6, Zasada 5, Fontaine 4, R. Sobiech 3, Świątkowska 2, Poboży 2
Ateny: Lawrence 22, James 19, Rosset 10, Koniali 6, Natskou 4

W Moskwie natomiast o awans do samego końca walczyła lubelska „Pszczółka”, która miała zaledwie jedno „oczko” przewagi z pierwszego meczu. Stolica Rosji okazała się być szczęśliwa dla drużyny z Koziego Grodu, jednak zwycięstwo i (awans) przyszło dopiero w ostatniej kwarcie – wygranej (19:12). Na nią zespół z Lublina wyszedł z 3 – punktową stratą (57:54). Do remisu po 57 doprowadziła Kamiah Smalls, a prowadzenie dała Natasha Mack. Spartak walczył jednak do samego końca i trafienie Darii Repnikovej na 26 sekund przed zakończeniem spotkania ponownie „otworzył” wynik (59:60). W nerwowej końcówce, skuteczniejsze były koszykarki z Lublina… które zasłużenie awansowały do fazy grupowej.

Spartka Moskwa - AZS UMCS Lublin 69:73 (22:10, 17:26, 18:18, 12:19)

Moskwa: Thompson 27 (16zb), Repnikova 16, Nuridlinova 12, Jones 10, Fedorova 4
Lublin: Smallas 22, Mack 15 (14zb), Fassina 13, Kośla 9, Jakubcova 9, Niedźwiedzka 3

W innych meczach awans wywalczyły m.in. „Płomienie” Flammes Carolo, które rozbiły w dwumeczu Piestansky Cajky różnica 36 „oczek”. Dalej gra także turecki Hatay (wygrana z Elitzur Holon różnica 5 punktów) czy też dwie węgierskie drużyny: Ludovika FCSM Csata (wygrana z A3 Basket Umea różnica 17 punktów) oraz NKA Universitas PEAC (wygrana z Niki Lefkadas różnicą 25 punktów). Historyczny awans wywalczyły za to „Lwice” London Lions (wygrana z Spar Gran Canaria różnicą 19 punktów).

Faza grupowa EuroCup 2021/2022:

Grupa A:
- BC Polkowice
- WBC Enisey Krasnojarsk (Rosja)
- Panathinaikos Ateny (Grecja)
- Hatay BSB (Turcja)

Grupa B:
- ACS Sepsi-SIC (Rumunia)
- Uni Györ (Węgry)
- BC Prometey (Ukraina)
- Birevim Elazig Il Özel Idare (Turcja)

Grupa C:
- CBK Mersin Yesisehir (Turcja)
- InvestInTheWest Enea Gorzów Wlkp.
- BC Horizont Region Mińsk (Białoruś)
- Pszczółka Polski-Cukier AZS UMCS Lublin

Grupa D:
- Bellona Kayseri (Turcja)
- Neve David Ramla (Izrael)
- Nesibe Aydin (Turcja)
- PEAC Pecs (Wegry)

Grupa E:
- BC Nadieżda Orenburg (Rosja)
- Olympiakos Pireus (Grecja)
- KKZ Crvena Zvezda (Serbia)
- Polskie Przetwory Basket-25 Bydgoszcz

Grupa F:
- OGM Ormanspor (Turcja)
- Aluinvent DVTK Miszkolc (Węgry)
- Nika Syktywkar (Rosja)
- Ludovika-FCSM Csata Budapeszt (Węgry)

Grupa G:
- Tango Bourges Basket (Francja)
- BCF Elfic Fryburg (Szwajcaria)
- Tenerife (Hiszpania)
- ASD Dinamo LAB Sassari (Włochy)

Grupa H:

- Lointek Gernika Bizkaia (Hiszpania)
- Roche Vendée (Francja)
- ASD Futur Virtus Bologna (Włochy)
- Flammes Carolo Basket (Francja)

Grupa I:
- Basket Valencia (Hiszpania)
- Basket Namur Capitale (Belgia)
- Kangoeroes Basket Mechelen (Belgia)
- Ensino Lugo (Hiszpania)

Grupa J:
- LDLC Asvel (Francja)
- MBK Ruzomberok (Słowacja)
- Estudiantes Madryt (Hiszpania)
- VOO Liege Basket (Belgia)

Grupa K:
- Royal Castors Braine (Belgia)
- Rutronik Stars Keltern (Niemcy)
- BK Żabiny Brno (Czechy)
- London Lions (Wielka Brytania)

Grupa L:
- Villeneuve D’Ascq (Francja)
- KP Brno (Czechy)
- Clube Uniao Sportiva (Portugalia)/Haukar (Izrael)
- Tarbes Gespe Bigorre (Francja)