Czechy: Wystartowała ekstraklasa – faworyci górą

Dodano: 28.09.2021, 11:31

W miniony weekend wystartowała czeska ekstraklasa, gdzie w 1. kolejce nie było niespodzianek. Kolejny sezon od bardzo wysokiej wygranej rozpoczęła ZVVZ USK Praha, która w derbach rozbiła Slavie.

Po 20 minutach gry w Pradze, na tablicy wyników było (46:16) i tylko kataklizm mógł odebrać gospodyniom zwycięstwo. Duży udział w zwycięstwie miała Maria Conde, która uzbierała 20 punktów oraz 10 zbiórek. Double-double zapisały na swoim koncie także Dragana Stankovic (12 punktów, 10 zbiórek) oraz Alena Hanusova (13 punktów, 13 zbiórek). W pierwszym meczu nowego sezonu dobrze wypadła również Teja Oblak, która rozdała 7 piłek i dorzuciła 14 „oczek”. W żóltych barwach zadebiutowała natomiast pozyskana z VBW Arki Gdynia – Barbora Balintova, która w ciągu 16 minut uzbierała 8 punktów i 3 asysty.

W Brnie swoje mecze wygrały zespoły Żabin oraz KP, które kolejno pokonały KARA Trutnov i SBS Ostrave. Starcie „Żab” z zespołem z Trutnova już po 10 minutach miało wyraźnego faworyta – a był nim gospodarz (29:12). Michaela Vacková rzuciła 17 punktów, a w weteranka parkietów Anna Jurčenková dodała 14 punktów i 8 zbiórek. Starcie KP z SBS było bardziej wyrównane, jednak w każdej kwarcie swoją przewagę udowadniały gospodynie. Michaela Stejskalová rzuciła 15 punktów, a Kateřina Zohnová dodała 11. Jeśli chodzi o zespół z Moraw, to prym wiodła w nim Słowaczka - Soňa Svetlíková (15 punktów).

Bardzo ciekawie było natomiast w Chomutovie, gdzie do samego końca o zwycięstwo musiał walczyć Sokół z Hradca Kralove. Po 20 minutach przyjezdne prowadziły (36:34) i w trzeciej kwarcie wypracowały wydawać by się mogło znaczną przewagę (20:9)… jednak gospodynie głównie za sprawą Valentýny Kadlecovej skutecznie niwelowały straty. Na plus wypadła także Kateřina Bartoňová (10 punktów, 10 zbiórek oraz 5 asyst), jednak nie wystarczyło to ostatecznie do zwycięstwa. Było to pierwsze spotkanie w tym sezonie transmitowane przez ČT Sport.

Czeska ekstraklasa co roku przechodzi szereg zmian, a jedną z nich jest rozegranie w tym sezonie współnego turnieju dwóch krajów - Czech i Słowacji w terminie (4-6.02.2022).

- Jedną z nowości w tym sezonie, jest współpraca ze Słowackim Związkiem Koszykówki. W ramach niej w lutym odbędzie się wspólny turniej najlepszych czterech drużyn z Czech i Słowacji. Z Czech będą to najlepsze cztery drużyny, jakie awansują do Pucharu Czech. Obecnie pracujemy także ciężko nad wspieraniem koszykówki kobiet w celu awansu na Igrzyska Olimpijskie w 2028 roku. To wszystko będzie miało pozytywny wpływ na rywalizację w ekstraklasie – mówi prezes ŽBL, Daniel Kurucz.

Tradycyjny Puchar Czech odbędzie się natomiast od 26 do 27 lutego 2022 roku.