AfroBasket 2021: Nigeria w złocie, Mali w srebrze

Dodano: 27.09.2021, 20:29

Koszykarki D'Tigress pokonały reprezentację Mali, zdobywając po raz trzeci z rzędu złote medale AfroBasketu. W turnieju w Kamerunie udział wzięło 12 zespołów, a na najniższym stopniu podium stanęły właśnie gospodynie.

W finałowym starciu już pierwsze 10 minut meczu, pokazało kto tutaj będzie stroną przeważającą (22:11). Jednakże jeszcze przed dłuższą przerwą trafienia Alimy Dembele czy tez Djemby N’Diaye skutecznie niwelowały straty (24:31). Po zmianie stron jednak znakomita gra przede wszystkim Ezinne Kalu, ponownie powiększała przewagę obrończyń tytułu. Gdy w 30 minucie gry na tablicy wyników było (59:38) dla Nigerii, stało się prawie pewne kto zdobędzie złote medale. Co prawda w ostatniej kwarcie Mali po raz kolejny niwelowało straty, jednak były one zbyt duże. Victoria Macaulay rzuciła 15 punktów, a dwa „oczka” mniej dodała wspomniana Ezinne Kalu. U rywalek Mariam Coulibaly rzuciła 13 punktów, a double-double w postaci 12 punktów oraz 11 zbiórek było dziełem Siki Kone. MVP wybrana została czterokrotna uczestniczka AfroBasketu - Adaora Elonu.

Do Elonu w zespole All-Star dołączyły Ezinne Kalu (Nigeria), Yacine Diop (Senegal), Marina Paule Ewodo (Kamerun) oraz Mariam Coulibaly (Mali).

Mali - Nigeria 59:70 (11:22, 13:9, 14:28, 21:11)

Mali: M. Coulibaly 13, Kone 12 (11zb), N'Diaye 9, Traore 7, Dembele 4, Traore 4, Sangare 4, Maiga 3, K. Coulibaly 3
Nigeria: Macaulay 15, Kalu 13, Ibekwe 13, Elonu 12, Amukamara 6, Okonkwo 5, Chidom 4, Kunaiyi-Akpanah 2

W meczu o 3. miejsce Kamerun pokonał (53:49) Senegal, a 15 punktów rzuciła Marguerite Effa.

Najlepiej zbierającą zawodniczką była Tamara Seda (Mozambik), która zapisała na swoim koncie 52 zbiórki. Najlepszym strzelcem (101 punktów) okazała się być Nadine Mohammed z Egiptu, a tuż za nią (91 punktów) była Soraya Degheidy… także z Egiptu.

***

Fazę grupową z kompletem zwycięstw zakończyły kolejno: Kamerun (grupa A), Nigeria (grupa B), Senegal (grupa C) oraz Mali (grupa D).

Senegal – Mozambik 74:46

W walce o finał Mali zaledwie jednym „oczkiem” (52:51) pokonało Kamerun, a wygraną na 55 sekund przed końcową syreną dało trafienie Siki Kone (52:50). Tuż przed zakończeniem szansę na doprowadzenie do remisu zaprzepaściła, trafiając tylko jeden rzut wolny Dulcy Fankam.

Mali – Kamerun 52:51
Nigeria – Senegal 73:63

***

Najwięcej zwycięstw w AfroBaskecie, który rozgrywany jest od 1966 roku ma Senegal (11). Kolejnymi drużynami są kolejno: Nigeria (5), Angola (2), Zair (2), Zjednocozna Republika Arabska – Egip i Syria (2), Mali (1), Madagaskar (1)