Mistrzostwa Świata U19: Mali w półfinale! Amerykanki pokazały silę

Dodano: 13.08.2021, 23:27

To jest historyczny już turniej dla reprezentacji Mali, która po wygraniu z Rosją – awansowała po raz pierwszy w historii reprezentacji U19 do fazy półfinałowej. Dalej grają także Węgierki, Australijki oraz Amerykanki. Te ostatnie po raz kolejny pokazały swoją ogromną moc, tym razem w starciu z brązowymi medalistkami poprzedniego turnieju w 2019 roku.

W pierwszym ćwierćfinale lepiej w mecz weszły koszykarki z Australii, które raz po raz dziurawiły kosz rywalek. Po 5 minutach gry było (11:3) i czas trzeba było coś z tym zrobić – „czas” podziałał na Kanadyjki, które mozolnie odrabiały straty. Wszystko to dało remis po 30 po pierwszej połowie meczu i zapowiadało duże emocje po przerwie. Tak też było, gdyż tym razem sygnał do ataku dała celnym rzutem zza linii 6,75 Shayeann Day Wilson! Kolejne skuteczne akcje dały an 10 – punktową przewagę, co powoli czyniło faworyta do awansu. Wszystko jednak zmieniło się w ostatniej kwarcie, kiedy to koszykarki z Australii głównie za sprawą Nyadiew Puoch – 25 punktów oraz Jade Melbourne – 20 punktów, zaczynały dominować na parkiecie. Duża ilość błędów rywalek, przy marnej skuteczności nie pozwoliła już na sprawienie kolejnej (po wygranej z Francją) niespodzianki.

Australia – Kanada 72:61 (19:12, 11:18, 13:19, 29:12)

Najlepiej punktujące:
Australia: Puoch 25, Melbourne 20, Swain 8
Kanada: Day Wilson 17, Ejim 10, Koabel 8, Mercille 7

Mali jako pierwsza drużyna z Afryki, awansowała do półfinałów #FIBAU19 MŚ I to w znakomitym stylu. W pokonanym polu został murowany faworyt do medalu – kadra Rosji, która jednak od samego początku spotkania miała duże problemy z rywalkami. Pierwsze 20 minut zakończyło się 4 – punktowym zwycięstwem Mali (34:30), by po zmianie stron w dalszym ciągu minimalna przewaga została utrzymana. Na nic zdawały się wysiłki i próby Olairi Kosu, na która odpowiedź miała Sika Kone. To właśnie Kone była jedną z bohaterek swojego zespołu w ostatniej kwarcie, którą to zespół z Afryki wygrał aż (24:4) – momentami całkowicie demolując Sborną. Rosjanki zagrały na fatalnej 24% skuteczności z gry, co przy silnych i rosłych rywalkach było gwoździem do trumny.

Rosja - Mali 47:69 (13:14, 17:20, 13:11, 4:24)

Rosja: Kosu 16, Loginova 10, Savkovich 6
Mali: Kone 21 (11zb), Haidara 15 (10zb), Sissoko 8

Węgierki od pierwszej syreny miały nieznaczną przewagę nad Czeszkami, co przełożyło się na bardzo zaciętą końcówkę. Po celnym rzucie wolnym Simony Fiserovej na początku ostatniej kwarty oba zespoły dzieliły dwa „oczka” – (57:55), jednakże w kolejnych akcjach dużo bardziej skuteczne były gospodynie turnieju. Punkty Julii Boros czy też Eszter Madar, dały nawet 10 – punktową zaliczkę i wydawało się, że to wystarczy aby Węgierki mogły na chwilę odetchnąć. W samej końcówce jednak, sześć punktów z rzędu Czeszek (po stratach Węgierek) ponownie dodały wiary w możliwość odrobienia strat przez zespół prowadzony przez Romane Ptackovą (71:74). Tak jednak nie było, gdyż kropkę nad „i” postawiła celnym rzutem zza linii 6,75 Julia Barosz.

Węgry - Czechy 78:71 (26:22, 14:13, 17:17, 21:19)

Węgry: Boros 23, Madar 17 (11zb), Dombai 17
Czechy: Paurova 22, Kadleckova 14, Brejchova 9

W ostatnim ćwierćfinale pomiędzy obrońca tytułu, a brązowym medalistą z poprzedniego turnieju – emocji nie było. Amerykanki już na samym początku narzuciły swój rytm, do tego w ciągu 120 sekund wypunktowały rywalki z możliwości „bezkarnych” przewinień i punkt po punkcie powiększały prowadzenie. Jakby tego było mało kadra USA potężną moc miała pod koszem, gdzie raz po raz szalały Lauren Betts, Payton Verhulst czy też Sonia Citron. Hiszpanki co jakiś czas w pierwszej połowie próbowały niwelować straty, jednak natychmiast rywalki włączały „5 bieg” i ponownie odskakiwały. W zespole z Półwyspu Iberyjskiego dobrze wypadła Claudia Contell, która rzuciła 20 punktów.

USA - Hiszpania 98:64 (30:18, 20:17, 29:14, 19:15)

USA: Clark 17, Betts 16, Citron 15
Hiszpania: Contell 20, Iznajar 13, Rodriguez 8

W półfinałach zagrają USA z Węgrami (godz. 17:30) oraz Australia z Mali (godz. 20:30).