EuroCup: Gorzowski AZS wraca do domu

Dodano: 16.03.2021, 18:02

InvestInTheWest ENEA Gorzów Wielkopolski przegrał z bardzo dobrze grającym w tym sezonie Reyer Venezia 63:72 i tym samym odpadł z dalszej rywalizacji w EuroCup. Zdobywca SuperPucharu Włoch zmierzy się ze zwyciezcą ASC Sepsi, która po meczu walki i dogrywce pokonała hiszpańską Gernikę. Dalej gra także m.in. Valencia, KSC Szekszard oraz Elazig.

Awans do 1/8 z kompletem zwycięstw wywalczyły: KSC Szekszard, Elazig Il Ozel Idare, Ramla, Valencia oraz Reyer Venezia. Po trzech przedstawicieli mają Węgry (KSC Szekszard, VBW CEKK Cegled, Aluinvent DVTK Miskolc) oraz Francja (Saint-Amand Hainaut Basket, Carolo Basket,  ESBVA-LM), a po dwóch Hiszpania (Gernika, Valencia Basket) oraz Turcja (Elazig Il Ozel Idare, Bellona Kayseri Basketbol).

“Bańka” 1 (Sfântu Gheorghe):
Osłabiony brakiem Megan Gustafson gorzowski AZS, słabo rozpoczął mecz z drużyną z Wenecji i już po 15 minutach przegrywał (14:33). Cała pierwsza połowa zakończyła się 18 – punktową stratą (27:45), co stało się stratą nie do odrobienia po zmianie stron. Jednakże w drugiej połowie medalista EBLK walczył i zniwelował ostatecznie straty do 11 „oczek”. Liderką zespołu była Borislava Hristova, która uzbierała 20 „oczek”, a 14 dodała Cheridene Green. W Reyer bezbłędna była Temi Fagbenle, która rzuciła 12 punktów (6/6) oraz zebrała 6 piłek. Punkt więcej o 9 zbiórek zapisała na swoim koncie natomiast Natasha Howard.

Dogrywka była potrzebna do tego aby w ćwierćfinale zameldował się mistrz i zdobywca Pucharu Rumunii – ACS Sepsi. Po 20 minutach gry na 10 – punktowym prowadzeniu były gospodynie (41:31), by jeszcze lepiej rozegrana trzecia kwarta dała już 16 „oczek” przewagi (57:41). Gdy wydawało się, że wygrana jest tylko kwestią czasu – to stało się zupełnie co innego. Gernika skuteczną grą doprowadziła do dogrywki, którą na 17 sekund przed końcową syreną dała Maria Arrojo (67:67). W dodatkowym czasie gry, walka trwała w najlepsze. Ostatecznie celne rzuty wolne Marie Ruzickovej, dały wygraną.

72:63 Reyer Venezia - InvestInTheWest Enea Gorzów Wlkp.
73:76 Gernika - ASC Sepsi
(17/03) Ramla - BCF Elfic Fribourg
(17/03) Carolo Basket - VBW CEKK Cegled

“Bańka” 2 (Valancia):
Lisa Berkani rzuciła 23 punkty, a Courtney Hurt dodała 16 „oczek”, co wystarczyło do zwycięstwa nad niegdyś bardzo silnym Spartakiem Moskwa. Wygrana nie przyszła jednak łatwo, gdyż na 120 sekund przed końcową syreną drużyna z Francji prowadziła zaledwie różnicą czterech „oczek” – (64:60). Kropkę nad „i”  (68:60) postawiła celnymi rzutami wolnymi na 38 sekund przed zakończeniem Johanne Gomis.

Pewnie swój mecz wygrała hiszpańska Valencia, która rozgromiła DVTK Miskolc. Gospodynie już w pierwszej kwarcie osiągnęły 11 – punktowe prowadzenie (21:10), które jednak przed dłuższą przerwą trochę zmalało. Po zmianie stron „piąty” bieg włączyła m.in. Laura Gil (12 punktów, 12 zbiórek) czy tez Marie Guelich (12 punktów, 7 zbiórek), a to dało powiększenie przewagi i wygraną. Liderką była jednak Bec Allen, która uzbierała 14 punktów, a 11 dodała Leticia Romero. U rywalek Dora Medgyessy rzuciła 17 punktów.

80:57 Valencia Basket - Aluinvent DVTK Miskolc
62:69 Sparta & K MR Vidnoje - ESBVA-LM

“Bańka” 3 (Kayseri):
Na 18 sekund przed końcową syreną trafienie Kalani Brown, dało punkt przewagi (86:85) Kayseri nad Elazigiem. W ostatnich jednak sekundach po podaniu Emmy Cannon za trzy trafiła Gamze Takmaz i tym samym dała swojej drużynie awans do fazy ćwierćfinałowej. Elazig zagrał osłabiony brakiem Jelena Dubljevic, a pod jej nieobecność 25 punktów rzuciła Kelsey Mitchell, a 23 „oczka” i 14 zbiórek było dziełem Kristine Vitoli. Wspomniana Takmaz zakończyła spotkanie z dorobkiem 19 punktów (5x3).

Problemów z wygraną i awansem nie miał wicemistrz ligi węgierskiej z Szekszardu, który pokonał w Turcji Saint-Amand. KSC wysoką przewagę wypracował jednak dopiero w ostatniej kwarcie, na którą wyszedł przy prowadzeniu (42:39). Liderką była sprowadzona kilka dni temu Dewanna Bonner, która rzuciła 26 punktów. Dobrze wypadła również Erica McCall, notując „mocne” double-double w postaci 13 punktów i aż 21 zbiórek.

66:53 KSC Szekszard - Saint-Amand Hainaut Basket
88:86 Elazig Il Ozel Idare - Bellona Kayseri Basketbol