Energa Basket Liga Kobiet: 20. kolejka - "Pszczółka" na plus, CCC wygrywa nad Brdą

Dodano: 20.02.2021, 20:22

W 20 kolejce ogromne emocje były w Bydgoszczy, gdzie buzzer beater Ellenberg-Wiley dał wygraną CCC na KS Basket 25. W Gdyni długo o wygraną walczyła VBW Arka, która ostatecznie pokonała Ślęzę. Niespodziankę i to dużą... sprawiła toruńska Energa, która wypunktowała Politechnikę Gdańską.

Wysoko wygrana  pierwsza kwarta meczu przez „Pszczółkę” (23:6), ustawiła cały mecz z beniaminkiem z Gdyni. Gospodynie ani przez chwilę nie czuły się zagrożone, a po zmianie stron powiększyły jeszcze przewagę i w 30 minucie prowadziły już (73:35). Mecz z double-double zakończyła Klaudia Niedźwiedzka, która uzbierała 14 punktów oraz 13 zbiórek, a 12 „oczek” i 9 zbiórek na swoim koncie zapisała Karolina Poboży. Liderkami były jednak – Martina Fassina oraz Morgan Bertsch, które rzuciły po 16 punktów.

Wysoko wygrana pierwsza kwarta (30:12), uśpiła czujność CCC Polkowice i doprowadziła do nerwowej końcówki. KS Basket 25 już w drugiej kwarcie odrobił połowę strat i na trzecia kwart wychodził z 5 – punktową stratą (37:42). Po zmianie stron gospodynie starały się wrócić do gry, jednak za każdym razem w odpowiedzi skuteczne były przyjezdne. Gdy wydawało się, że „Pomarańczowe” spokojnie finiszują, szybkie akcje i celne rzuty m.in. Angeliki Stankiewicz, Elżbiety Międzik czy też Cierry Burdick dały na dwie minuty i 34 sekundy przed końcową syreną prowadzenie (65:61). Team Karola Kowalewskiego nie odpuścił i gdy na 46 sekund przed zakończeniem na tablicy wyników był remis, to najpierw wymusił stratę rywalek – a na sam koniec za sprawą Aaryn Ellenberg-Wiley zapewnił sobie wygraną.

Dużo emocji było także niespodziewanie w Gdyni, gdzie VBW Arka do samego końca musiała walczyć o wygraną z wrocławską Ślęzą. Przyjezdne po dobrej pierwszej połowie prowadziły (40:29), jednak w trzeciej kwarcie mistrz Polski pokazał „pazur” i wypunktował swoje rywalki (22:8). Kropkę nad „i” postawiły dwa z rzędu celne rzuty zza linii 6,75 Kamili Podgórnej (65:54) w 35 minucie meczu. Dobrze zagrała była zawodniczka Ślęzy – Marissa Kastanek, która rzuciła 18 „oczek” (5x3).

Niespodzianką sypnęło w niedzielnym meczu w Toruniu, gdzie grająca niezwykle skutecznie Energa pewnie pokonała Politechnikę Gdańską. Miejscowe już w pierwszej połowie, wypracowały sobie 17 – punktową przewagę (51:34). Po zmianie stron obraz gry nie uległ zmianie, a w dalszym ciągu skutecznie trio Sagerer-Jackson-Burkholder wiodło prym na parkiecie „Spożywczaka”. Tuż przed zakończeniem trzeciej kwarty, na tablicy wyników było już (75:51) i stało się jasne kto zgarnie dwa „oczka”. Zespół z Pomorza bardzo słabo zagrał przede wszystkim w ataku, gdzie miał zaledwie 35% skuteczności przy 52% rywalek. Słabo zagrała Kataryna Rymarenko (1/11 z gry), a długo wstrzelić nie potrafiła się liderka – Jazmine Davis (20 punktów, 6/12).

Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin – GTK Gdynia 92:52 (23:6, 20:14, 30:15, 19:17)

Lublin: Fassina 16, Bertsch 16, Niedźwiedzka 14 (13zb), Poboży 12, Kośla 9, Sklepowicz 8, Milazzo 7, Duchnowska 5, O'Neill 3, Trzeciak 2
Gdynia: Bazan 13, Grymek 11, Żytkowska 10, Marcinkowska 9, Płotka 4, Rudzka 3, Szulc 2

VBW Arka Gdynia - Ślęza Wrocław 71:65 (13:24, 16:16, 22:8, 20:17)

Gdynia: Kastanek 17, Spanou 16, Miskiniene 14, Podgórna 11, Greinacher 4, Kunek 2, Morawiec 2
Wrocław: Jones 16, Jakubiuk 13, Dedić 12, Sutton 10, Tyszkiewicz 6, Poleszak 6, Dobrowolska 2

PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. - Enea AZS Poznań 92:59 (19:14, 27:20, 28:10, 18:15)

Hristova 27, Walker-Kimbrough 22, Gustafson 14, Kaczmarczyk 10, Green 8, Owczarzak 7, Dźwigalska 2, Matkowska 2
Adamowicz 13, Nowicka 9, Davis 9, Brown 8, Bogicević 7, Popovic 6, Przeńska 4, Banaszak 3

KS Basket 25 Bydgoszcz - CCC Polkowice 68:70 (12:30, 25:12, 11:14, 20:14)

Bydgoszcz: Evans 15, Michałek 10, Burdick 10 (12zb), McBride 9 (10as), Międzik 9, Stankiewicz 9, Boonstra 4, Faleńczyk 2
Polkowice: Ellenberg-Wiley 26, Hampton 14 (12zb), Stanković 10, Kantzy 6, Gertchen 5, Nacickaite 5, Gajda 4

Energa Toruń - DGT AZS Politechnika Gdańska 93:68 (24:14, 27:20, 24:17, 18:17)

Toruń: Sagerer 21, Burkholder 21, Jackson 20, Ziętara 8, Podkańska 7, Grzenkowicz 5, Tłumak 5, Wieczyńska 5, Pszczolarska 1
Gdańsk: Davis 20, Śćekić 17, Hamblin 15, Strzelczyk 5, Pyka 5, Rymarenko 4, Zmierczak 2

1 VBW Arka Gdynia (m, pp)
34 17 17 - 0 9 - 0 8 - 0 1544 - 1103 +441
2 CCC Polkowice 34 18 16 - 2 8 - 1 8 - 1 1538 - 1153 +385
3 Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin 31 18 13 - 5 7 - 2 6 - 3 1436 - 1285 +151
4 PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 29 17 12 - 5 7 - 2 5 - 3 1419 - 1229 +190
5 KS Basket 25 Bydgoszcz 28 17 11 - 6 5 - 3 6 - 3 1289 - 1193 +96
6 DGT AZS Politechnika Gdańska 26 18 8 - 10 5 - 4 3 - 6 1374 - 1405 -31
7 Enea AZS Poznań 26 18 8 - 10 5 - 4 3 - 6 1283 - 1347 -64