EuroBasket: Kwalifikacje rozpoczęte

Dodano: 04.02.2021, 11:00

W siedmiu lokalizacjach - "bańkach" odbywają się mecze w ostatnich dwóch kolejkach kwalifikacji do EuroBasketu. Polska swoje mecze rozgrywa w Rydze, gdzie w pierwszym meczu pokonała faworyzowaną Białoruś. Awans wywalczyła już także Chorwacja, która pokonała kadrę Niemiec. Wszystkie mecze na platformie FIBA YouTube

Listopadowe okienko kwalifikacyjne z powodu pandemii COVID-19 odbywało się w formie turniejów - „baniek”. Wszystko po to aby zarówno drużyny, jak i wszystkie osoby organizującej dany turniej mogły czuć się bezpiecznie. Podobnie będzie z rywalizacją na początku lutego, gdzie również wszystkie zespoły zagrają w takiej samej formule.

Awans na turniej finałowy wywalczą zwycięzcy grup oraz pięć najlepszych drużyn z drugich miejsc. Aby wyłonić pięć najlepszych drużyn z drugich miejsc, pod uwagę nie będą brane wyniki uzyskane z zespołami z ostatnich miejsc.

EuroBasket odbędzie się od 17 do 27 czerwca 2021 roku we Francji oraz w Hiszpanii. W turnieju na 16 drużyn, Strasburg (hala Rhenus Sport – 6100 miejsc) będzie gościł dwie grupy i fazę ćwierćfinałową związaną z grupami. Natomiast Walencja (hala Pavelló Fuente de Sant Lluis – 9000 osób) będzie gospodarzem dwóch pozostałych grup i całej fazy pucharowej łącznie z wielkim finałem.

***

Grupa A (Ljubliana/Słowenia)
23 punkty Evy Lisec oraz skuteczna gra Niki Baric w ostatniej minucie meczu z Bułgarią, dała wygraną kadrze Słowenii. Na blisko 5 minut przed końcową syreną Bułgaria przegrywała zaledwie (59:61), jednak skuteczna gra Prezelj oraz wspomnianej Baric szybko powiększyła prowadzenie do 9 „oczek”.

71:66 (20:18, 21:14, 14:19, 16:15)
Słowenia - Bułgaria
Słowenia: Lisec 23, Oblak 16, Prezelj 14, Baric 10, Senicar 4, Friskovec 2, Jakovina 2
Bułgaria: Hristova 20, Zlatanova 14 (10zb), Georgieva 14, Stoycheva 6, G. Ivanova 5, H. Ivanova 5, Kocheva 3

58:95 (17:22, 14:21, 17:28, 10:24)
Islandia - Grecja
Islandia: Hinriksdottir 17, Kjartansdottir 13, Hinriksdottir 11, Jonsdottir 10, Karlsdottir 3, Jonsdottir 2, Henningsdottir 2
Grecja: Spyridopoulou 18, Spanou 15, Christinaki 13, Bosgana 10, Stamolamprou 8, Nikolopoulou 7, Diela 6, Sotiriou 4, Pavlopoulou 2

Grupa B (Podgorica/Czarnogóra)
Zacięte do ostatniej sekundy było spotkanie w Podgoricy, gdzie gospodynie (69:67) pokonały mające już zapewniony awans Szwedki. Czarnogóra tym samym zachowała szanse na awans z 2. miejsca w grupie, jednak musi w sobotę pokonać Izrael. Na 47 sekund przed końcową syreną zespół prowadzony przez Jelene Skerovic, prowadził (69:67) po trafieniu doświadczonej Jeleny Dubljevic.

69:67 (16:22, 16:8, 18:19, 19:18)
Czarnogóra - Szwecja
Czarnogóra: Dubjevic 34 (14zb), Gatling 13, Jovanovic 8, Mujovic 8, Pasic 3, Aleksic 3
Szwecja: F. Eldebrink 26, Halvarsson 11, Loyd 11,  E.Eldebrink 10, Fontaine 7, Magarity 2

06.02 Izrael - Czarnogóra

1. Szwecja 3/1
2. Czarnogóra 2/1
3. Izrael 0/3

Grupa C (Orenburg/Rosja)
Bardzo ważne zwycięstwo zanotowała Bośnia i Hercegowina, która po wyrównanym spotkaniu pokonała Szwajcarię. Aż 30 punktów rzuciła Courtney Hurt, która dodała do tego 13 zbiórek. A wszystko to pod nieobecność dwóch liderek – Jonquel Jones oraz Marica Gajic.

62:67 (14:13, 18:16, 16:19, 14:19)
Szwajcaria - Bośnia i Hercegowina
Szwajcaria: Herminjard 23, Chardon 17, Fora 7, Toumi 4, Franchina 4, Ruga 4, Stoianov 2
Bośnia i Hercegowina: Hurt 30, Brcaninovic 14, Vrancic 6, Deura 4, Babic 4, Tavic 4, Delic 2

79:35 (23:11, 22:7, 24:10, 10:7)
Rosja - Estonia
Rosja: Musina 17, Kurilchuk 14, Komarova 13, Vadeeva 11 (11zb), Goldyreva 5, Shilova 4, Abaiburova 4, Marchenkova 2, Tikhonenko 2, Shabanova 2

Grupa D (Stambuł/Turcja):
Mecz Czeszek z Rumunkami ustawiło już pierwsze 10 minut spotkania, które to drużyna trenera Stefana Svitka wygrała (32:8). 25 punktów i 9 zbiórek rzuciła Julia Reisingerova, a 15 "oczek" dodała Alena Hanusova.

52:100 (8:32, 17:26, 16:18, 11:24)
Rumunia - Czechy
Rumunia: Marginean 14, Walker 10, Sipos 9, Ghizila 8, Podar 5, Lenart 4, Pavel 2
Czechy: Reisingerova 25, Hanusova 15, Vorackova 12 (10zb), Elhotova 11, Stoupalova 10,Brezinova 8, Hejdova 8,  Bartakova 6 (16as), Adamcova 3, Vyoralova 2

101:55 (26:13, 23:11, 23:19, 29:12)
Włochy - Dania
Włochy: Zandalasini 17, Keys 14, Penna 13, Pan 11, De Pretto 5, Attura 5, Madera 4, Carangelo 3, Cinili 2
Dania: Jaspersen 17, Ryder 17, S. Tryggedsson 6, Emsbo 3, I. Tryggedsson 2, Seilund 2, Wich 2, Pedersen 2

Grupa E (Stambuł/Turcja)
Nic do powiedzenia w Stambule nie miała kadra Litwy, która uległa gospodyniom (55:67). O wszystkim zadecydowała trzecia kwarta, przegrana przez zespół trenera Mantas Šernius (7:21). Pelin Bilgic rzuciła 12 punktów, a „oczko” mniej dodała Olcay Cakir.

55:67 (9:19, 20:14, 7:21, 19:13)
Litwa - Turcja
Litwa: Nacickaite 17, Labuckienė 15, Petronyte 9, Jocyte 8, Zdaneviciute 3, Miskiniene 2, Šulskė 1
Turcja: Bilgic 12, Cakir 11, Yavuz 10, Onar 10, Hollingsworth 5, Uzun 5, Topuz 4, Canitez 3, Yalcin 3, Gulcan 2, Okten 2

06.02 16:00 Serbia - Litwa

1. Serbia 3/0*
2. Turcja 2/2
3. Litwa 0/3

Grupa F (Ryga/Łotwa)
23 punkty Marissy Kastanek oraz dobra gra całego zespołu trenera Marosa Kovacika, dała bardzo ważną wygraną kadry Polski nad Białorusią. Polki od samego początku grały agresywnie oraz bardzo dobrze radziły sobie z najgroźniejszymi po drugiej stronie zawodniczkami - Anastasiya Verameyenka, Maryia Papova, Viktoryia Hasper czy też Alex Bentel. Skuteczna gra Kastanek (blisko połowa punktów całego zespołu), dała po 20 minutach prowadzenie (33:25). Po zmianie stron rywalki przyspieszyły grę i poprawiły zdecydowanie skuteczność. Starczyło to jednak tylko do nawiązania walki (45:46), gdyż w kolejnych akcjach ponownie skuteczniejsze były Polki. Bardzo ważne trafienie w 34 minucie gry zanotowała Weronika Gajda (54:45), a kropkę nad "i" postawiła Kastanek na trzy minuty i 7 sekund przed zakończeniem spotkania (62:49).

56:68 (12:17, 13:16, 16:13, 15:22)
Białoruś - Polska
Białoruś: Papova 13, Likhtarovich 11, Verameyenka 8, Hasper 8, Rytsikava 4, Bentley 4, Snytsina 4, Inkina 2,
Polska: Kastanek 23, Gajda 15, Adamowicz 11, Kaczmarczyk 7, Telenga 6, Borkowska 2, Sklepowicz 2, Skobel 2

67:57 (14:12, 20:21, 18:18, 15:6)
Białoruś - Wielka Brytania
Białoruś: Rytsikava 17, Snytsina 16, Verameyenka 15 (10zb), Papova 6, Likhtarovich 5, Bentley 4, Hasper 2
Wielka Brytania: Fagbenle 23 (10zb), Samuelson 12, Anigwe 7, Simpson 7, Green 6, Charles 2

1. Wielka Brytania 2/1
2. Białoruś 2/2
3. Polska 1/2

Grupa G (Matosinhos/Portugalia)
Emma Meesseman uzbierała double-double w postaci 18 punktów oraz 10 zbiórek, a Jana Raman i Kim Mestdagh dodały po 13 „oczek”. W drużynie z Finlandii wyróżniła się 19 – letnia i urodzona w Egipcie Awak Kuier (20 punktów).

82:47 (25:20, 14:12, 28:13, 15:2)
Belgia - Finlandia
Belgia: Meesseman 18 (10zb), Mestdagh 13, Raman 13, Vanloo 12, Delaere 11, Massey 6, Wauters 4,Mestdagh 3, Carpreaux 2
Finlandia: Kuier 20, Ukkonen 9, Koskimies 7, Pelander 4, Lehtoranta 3, Vesiluoma 2, Aijanen 2

58:87 (16:21, 12:12, 17:30, 13:24)
Portugalia - Ukraina
Portugalia: Correia 18, Ferreira 10, Kostourkova 8 (11zb), Soeiro 7, Goncalves 4, Silva 4, Ferreira 3, Filipe 2, Rodrigues 2
Ukraina: Matsko 29, Iagupova 17 (14as), Yatskovets 12, Dubrovina 10, Naumenko 10 (11zb), Uro-Nile 7, Shmatova 2

Grupa H (Pieszczany/ Słowacja)
Grająca na własnym parkiecie Słowacja, mimo odrobienia 11 – punktowej straty z pierwszej połowy (31:42) i wyjścia na prowadzenie w ostatniej kwarcie (50:49) po trafieniu Veroniki Remenarovej. Jednakże ostatnie 5 minut gry dużo skuteczniej zagrały przyjezdne, które ostatecznie wygrały mecz o być albo nie być dalej w walce o bezpośredni awans.

57:65 (22:19, 9:23, 11:3, 15:20)
Słowacja - Węgry
Słowacja: Slamova 13, Dudasova 9, Palenikova 8, Balintova 7, Oroszova 6, Sujova 4, Remenarova 4, Mistinova 2, Moravcikova 2, Jurcenkova 2
Węgry: Hatar 25 (11zb), Fegyverneky 13, Goree 11, Studer 8, Raksanyi 6, Kiss 2

06.02 17:30 Holandia - Słowacja

1. Węgry 2/2
2. Holandia 2/1
3. Słowacja 1/2

Grupa I (Ryga/Łotwa)
Chorwatki aby zagwarantować sobie awans na EuroBasket, musiały pokonać Niemki by nie oglądać się na kolejne spotkanie z Łotyszkami. Początek spotkania należał do kadry Niemiec, która w kilka minut uzyskała 12 – punktowe prowadzenie (21:9). Po tym okresie Chorwacja spokojnie punkt po punkcie odrabiała straty, by jeszcze przed dłuższą przerwą wyjść na prowadzenie (41:34). Gdy wydawało się, że Chorwatki osiągną pod koniec spotkania jeszcze większą przewagę – z parkietu za pięć przewinień zeszła Marija Rezan i przewaga stopniowo zaczęła topnieć. W końcówce jednak sensacji nie było.

66:80 (23:18, 11:23, 11:24, 21:15)
Niemcy - Chorwacja
Niemcy: Geiselsoder 21, Hebecker 17, Stach 13, Brunckhorst 5, Greinacher 5 (13zb), Schlüter 3, Degbeon 2
Chorwacja: Slonjšak 23 (10zb), Dojkić 23, Režan 17, Miletić 10, Mašić 5, Tikvić 2

06.02 18:45 Łotwa - Niemcy