Energa Basket Liga Kobiet: Enea AZS ogrywa wicemistrza, derby dla CCC

Dodano: 30.01.2021, 13:41

W 18. kolejce Energa Basket Ligi Kobiet – wicemistrz Polski z Bydgoszczy przegrał z Enea AZS Poznań, a CCC Polkowice po raz drugi w obecnym sezonie pokonało wrocławską Ślęzą. Emocji nie było za to w Gdańsku, gdzie dość szybko Politechnika Gdańska „załatwiła” beniaminka z Sosnowca.

We Wrocławiu 30 punktów Stephanie Jones praktycznie przez całe spotkanie „trzymało” Ślęzę blisko rywala z Polkowic, który to dopiero w ostatniej kwarcie wyprowadził decydujący „cios”. Początek jednak czwartej kwarty, należał do gospodyń i Julii Tyszkiewicz. To właśnie po jej trafieniu oba zespoły prawie zrównały się zdobyczą punktową. W kolejnych jednak akcjach skuteczniejsze były koszykarki trenera Karola Kowalewskiego. 22 punkty oraz 10 zbiórek zapisała na swoim koncie Weronika Telenga, a 18 Keisha Hampton.

Nad Brdą zaskoczyła i to bardzo pozytywnie Enea AZS Poznań, która pokonała osłabionego brakiem (do końca sezonu) Janessy Jeffery – KS Basket 25 Bydgoszcz. Na ostatnią kwartę gospodynie wychodziły z minimalnym prowadzeniem (40:39), lecz skuteczne rywalki szybko objęły prowadzenie (53:45). Trafienia były dziełem głównie Darii Marciniak, Marty Nowickiej oraz Tiffany Brown. Ta ostatnia na 59 sekund przed końcową syreną, trafieniem zza linii 6,75 postawiła kropkę nad „i”. Słabiej w zespole trenera Piotra Kulpekszy zagrała Cierra Burdick (28 minut, 2 punkty, 11 zbiórek).

Bez emocji było w Toruniu, gdzie po dość spokojnym meczu wygrały przyjezdne z Lublina. Zadecydowała o tym głównie druga kwarta, wygrana przez „Pszczółkę” (21:10). Po zmianie stron gra się wyrównała, jednak na całkowite odrobienie strat „Energę” nie było już stać. Ogromny kłopot zespół z Torunia miał pod tablicami, gdzie nie potrafił zatrzymać Morgan Bertsch (15 punktów, 12 zbiórek).

W Gdańsku CTL Zagłębie miało walczyć o zwycięstwo, jednak już pierwsze minuty (9:0 po 120 sekundach oraz 22:4 po 5 minutach) gry pokazały kto będzie tutaj rozdawał karty. Bardzo dobrze grała Jazmine Davis, która w cały spotkaniu zdobyła 23 „oczka” i po raz kolejny pociągnęła swoja drużynę do zwycięstwa. Na plus wypadła także Ruth Hamblin – 19 „oczek” i Kateryna Rymarenko z Martyną Pyką (obie po 15 punktów). Politechnika po tak dobrej pierwsze połowie, na dłuższa przerwę schodziła z 22 – punktową przewagą i jak po meczu zauważył trener Adam Kubaszczyk – jego drużyna przegrała mecz jeszcze w szatni. W drugiej połowie punktować zaczęły dwie liderki Jessica January oraz Sydney Wallace, jednak było to zdecydowanie za późno.

1KS Ślęza Wrocław - CCC Polkowice 70:81 (14:19, 18:20, 23:21, 15:21)
Wrocław: Jones 30, Sutton 15, Dudasova 10, Dobrowolska 5, Jakubiuk 5, Tyszkiewicz 3, Dedić 2
Polkowice: Telenga 22, Hampton 18, Gajda 15, Ellenberg-Wiley 12, Nacickaite 7, Kantzy 4, Gertchen 3

KS Basket 25 Bydgoszcz - Enea AZS Poznań 57:62 (10:17, 18:9, 12:13, 17:23)

Bydgoszcz: Evans 26, Michalek 9, Stankiewicz 7, Międzik 6, McBride 5 (11as), Burdick 4 (11zb)
Poznań: Brown 20, Marciniak 11 (11zb), Davis 9, Nowicka 4, Adamowicz 3, Parzeńska 2, Banaszak 2

Energa Toruń - Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin 65:74 (23:26, 10:21, 18:17, 14:10)
Toruń: Sagerer 18, Jackson 17, Burkholder 11, Grzenkowicz 10, Podkańska 5, Wieczyńska 5
Lublin: Kośla 16, Bertsch 15, Milazzo 11, Sklepowicz 10, Poboży 7, Pavel 6, Fassina 6, Trzeciak 3

DGT AZS Politechnika Gdańska - CTL Zagłębie Sosnowiec 94:81 (29:17, 26:16, 23:22, 16:26)
Gdańsk: Davis 23, Hamblin 19, Pyka 15, Rymarenko 15, Koc 12, Bujniak 8, Scekic 2
Sosnowiec: January 24, Wallace 24, Stasiuk 11, Jasnowska 8, Jarosz 4, Jasiulewicz 2, Wojtala 1

1 CCC Polkowice 31 16 15 - 1 8 - 0 7 - 1 1402 - 995 +407
2 VBW Arka Gdynia (m, pp)
28 14 14 - 0 8 - 0 6 - 0 1290 - 899 +391
3 Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin 27 16 11 - 5 5 - 2 6 - 3 1277 - 1177 +100
4 PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 24 14 10 - 4 6 - 1 4 - 3 1175 - 1009 +166
5 KS Basket 25 Bydgoszcz 24 14 10 - 4 5 - 2 5 - 2 1083 - 985 +98
6 Enea AZS Poznań 24 16 8 - 8 5 - 3 3 - 5 1147 - 1155 -8
7 DGT AZS Politechnika Gdańska 23 16 7 - 9 5 - 4 2 - 5 1216 - 1246 -30