Energa Basket Liga Kobiet: S-H-O-W Davis i wygrana PG ze Ślęzą

Dodano: 24.01.2021, 15:51

Znakomita gra w ostatnich 180 sekundach Jazmine Davis, dała wygraną DGT AZS Politechnika Gdańskiej nad Ślęzą Wrocław. W Gdyni natomiast długo z GTK męczył się wicemistrz Polski z Bydgoszczy, lecz ostatecznie górę wzięło doświadczenie i dwa punkty pojechały nad Brdę.

Wyrównana pierwsza połowa oraz zryw “Pszczółki” w trzeciej kwarcie i skuteczna gra Martiny Fassiny i Morgan Bertsch, dała wyjazdową wygraną nad beniaminkiem z Sosnowca. Zagłębie jeszcze na początku ostatniej kwarty po trafieniu Sydney Wallace, przegrywało (62:66), jednak kolejne nieskuteczne akcje pozbawiły drużynę trenera Adama Kubaszczyka możliwości gry o zwycięstwo. Oprócz Fassiny (21 punktów, 10 zbiórek i 7 asyst), dobrze zagrała Morgan Bertsch (23 punkty), która radziła sobie z Tori Jarosz. W zespole gospodyń ponownie liderką była Wallace (28 punktów, 4x3), jednak momentami była osamotniona w ataku.

W Poznaniu CCC po raz kolejny dosyć słabo zaprezentowało się w pierwszej kwarcie, jednak kolejne były już dużo lepsze. Na dłuższą przerwę gospodynie schodziły z nadzieją na dalszą walkę, jednak zmiana stron przyniosła zdecydowaną poprawę gry CCC i dała wysoką wygraną. Drużyna z Polkowic zatrzymała G’mrice Davis oraz Darie Marciniak, które nie zdobyły żadnego punktu w ciągu kolejno 23 i 14 minut.

We Wrocławiu Politechnika Gdańska wróciła z dalekiej podróży (-11 w 36 minucie) i pokonała Ślęzę. Od samego początku zarysowywała się coraz większa przewaga gospodyń, które nie grały nic wielkiego, lecz wykorzystywały błędy swoich rywalek. W samej końcówce jednak role się odwróciły i w roli głównej wystąpiła Jazmine Davis. Amerykanka nie tylko trafiała ale również asystowała, a także to jej trafienie dała wygraną. Ślęza miała jeszcze szansę zmienić wynik, jednak po raz kolejny pokazała, że zacięte końcówki w tym sezonie nie są jej mocną stroną.

W Gdyni długo z GTK męczył się KS Basket 25, który dopiero w ostatniej kwarcie pokazał „pazur” i serią (10:0, w tym dwa trafienia za trzy Elżbiety Międzik) wygrał spotkanie. Wcześniej trwała wyrównana walka kosz za kosz, która pokazała zupełnie inne oblicze zespołu prowadzonego przez Jelene Skerović niż kilak dni temu w Polkowicach.

Gorzowski AZS już w pierwszych 10 minutach wypracował bezpieczną przewagę, lecz nie przeszkodziło to w dalszym kontrolowaniu przebiegu spotkania. Bardzo dobrze grała Megan Gustafson (31 punktów, 11 zbiórek), która całkowicie zdominowała walkę pod tablicami. Energa oprócz problemów pod koszem, miała także problem ze skutecznością (37% - 67%). Przy tak wysokiej przewadze więcej czasu na parkiecie dostała m.in. Joanna Kobylińska, która w ciągu 15 minut rzuciła 17 "oczek".

CTL Zagłębie Sosnowiec - Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin 79:94 (25:24, 15:22, 20:20, 19:28)

Sosnowiec: Wallace 28, Jarosz 15, January 13, Vucković 8, Czyżewska 7, Stasiuk 4, Wojtala 2, Jasiulewicz 2
Lublin: Bertsch 23, Fassina 21 (10zb), Kośla 10, Milazzo 9, Pavel 9, O'Neill 8, Niedźwiedzka 8, Poboży 6

Enea AZS Poznań - CCC Polkowice 59:86 (18:13, 13:22, 13:23, 15:28)

Poznań: Popović 21, Brown 16, Adamowicz 9, Nowicka 8, Banaszak 5
Polkowice: Hampton 24, Telenga 18 (12zb), Nacickaite 13, Ellenberg-Wiley 13, Gajda 9, Gertchen 4, Grabska 3, Kantzy 2

1KS Ślęza Wrocław - DGT AZS Politechnika Gdańska 67:68 (18:15, 20:14, 15:16, 14:23)

Wrocław: Jones 24 (11zb), Jakubiuk 15, Dobrowolska 9, Sutton 8 (10as), Tyszkiewicz 5, Dedic 4, Puter 2
Gdańsk: Hamblin 15 (10zb), Davis 15, Koc 11, Bujniak 10, Pyka 8, Scekic 4, Rymarenko 3, Strzelczyk 2

GTK Arka Gdynia - Basket 25 Bydgoszcz 76:86 (24:24, 19:17, 23:25, 10:20)

Gdynia: Żytkowska 21, Rudzka 17, Grymek 9, Szymkiewicz 7, Niemojewska 7, Marcinkowska 6, Bazan 5, Szulc 4
Bydgoszcz: Evans 23, Międzik 18, Burdick 17 (13zb), Michałek 11, Jeffery 8, McBride 6, Zasada 3
Energa Toruń - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 67:112 (17:29, 14:23, 20:33, 16:27)

Toruń: Sagerer 17, Burkholder 14, Podkańska 12, Jackson 9, Grzenkowicz 7, Tłumak 5, Wieczyńska 3
Gorzów Wlkp.: Gustafson 31 (11zb), Hristova 19, Kobylińska 17, Green 13, Walker-Kimbrough 11, Kaczmarczyk 8, Owczarzak 5 (11as), Szott-Hejmej 5, Dźwigalska 2 (10as), Matkowska 1

1 CCC Polkowice 29 15 14 - 1 8 - 0 6 - 1 1321 - 925 +396
2 VBW Arka Gdynia (m, pp)
28 14 14 - 0 8 - 0 6 - 0 1290 - 899 +391
3 Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin 25 15 10 - 5 5 - 2 5 - 3 1203 - 1112 +91
4 PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 24 14 10 - 4 6 - 1 4 - 3 1175 - 1009 +166
5 KS Basket 25 Bydgoszcz 23 13 10 - 3 5 - 1 5 - 2 1026 - 923 +103
6 Enea AZS Poznań 22 15 7 - 8 5 - 3 2 - 5 1085 - 1098 -13