Słowacja: Trener Suja wybrał „14”

Dodano: 20.01.2021, 13:07


Kadrę Słowacji w ostatnim „okienku” kwalifikacyjnym czeka walka o awans na EuroBasket, a rywalami będą kadry Węgier oraz Holandii. Wszystko to będzie mieć miejsce w Arenie Diplomat w Pieszczanach.Słowacki Związek Koszykówki otrzymał prawo organizacje ostatniego „bąbelka” kwalifikacyjnego do EuroBasketu 2021, którego cześć finałowa odbędzie się w Hiszpanii. Słowacja 4 lutego zmierzy się z Węgrami, a dwa dni później rozegra mecz z Holandią. W tabeli grupy H, drużyna trenera Suji zajmuje obecnie 3. miejsce z bilansem 1 zwycięstwa (84:64) nad Holandią oraz 1 porażki (59:73) z Węgrami. Bezpośredni awans na turniej finałowy uzyska tylko zwycięzca każdej grupy oraz pięć najlepszych drużyny z drugich miejsc.

Tabela grupy H:
1. Holandia 2/1
2. Węgry 1/2
3. Słowacja 1/1

Niestety ze względów epidemiologicznych wszystkie mecze kwalifikacyjne w listopadzie oraz w lutym, rozgrywane są bez udziału kibiców.

- Bardzo dobrze znamy obiekt w Pieszczanach i wierzymy w to, że doskonałe warunki do treningów oraz rozgrywania spotkań dadzą nam upragniony awans. Przygotowania i prace organizacyjne idą pełną parą, aby być w 100% gotowym do walki – mówi kierownik zespołu, Tomáš Horký.

Trenerzy Juraj Suja oraz Peter Jankovič wybrali 14 zawodniczek, które wezmą udział w ostatniej części kwalifikacji do EuroBasketu. Aż 11 z nich przyczyniło się do bardzo ważnej wygranej w listopadzie z Holandią. W zespole zabraknie jednak, grającej w MBK Rużomberok – Radki Stašovej.

- Czeka nas kulminacja naszej prawie dwuletniej pracy i bardzo chcemy aby ten etap zakończył się po naszej myśli, czyli awansem na Mistrzostwa Europy. Wszystko mamy w swoich rękach, teraz tylko trzeba pójść krok do przodu i to zrealizować. W Pieszczanach będą najlepsze zawodniczki, jakie tylko mogą być i są zainteresowane grą w kadrze Słowacji. Jestem głęboko przekonany, że wszyscy pozostaniemy zdrowi i spotkamy się razem w tym samym składzie za kilka dni – mówi trener Juraj Suja.

W zespole są m.in. bardzo dobrze grające w VBW Arce Gdynia Barbora Balintova oraz Angelika Slamova, wysoka Ivana Jakubcová z Le Mura Basket Lucca czy też doświadczona Anna Jurčenková z Young Angels Košice. Pod tablicami dużym wsparciem powinna być także Sabína Oroszová, grająca na co dzień we włoskim GEAS Sesto San Giovanni.

Skład kadry Słowacji:
- Michaela Balážová (Young Angels Košice)
- Barbora Bálintová (VBW Arka Gdynia)
- Nikola Dudášová (Ślęza Wrocław)
- Michaela Fekete (Dinamo Sassari/Włochy)
- Ivana Jakubcová (Le Mura Basket Lucca/Włochy)
- Anna Jurčenková (Young Angels Košice)
- Natália Martišková (Piešťanské Čajky)
- Alica Moravčíková (Bascats Heidelberg/Niemcy
- Sabína Oroszová (Geas Sesto San Giovanni/Włochy)
- Veronika Remenárová (KP Brno/Czechy)
- Terézia Páleníková (Piešťanské Čajky)
- Miroslava Praženicová (MBK Ružomberok)
- Angelika Slamová (VBW Arka Gdynia)
- Timea Sujová (ŠBK Šamorín)

W rezerwie do dyspozycji sztabu trenerskiego pozostają, bardzo dobrze spisująca się  23 - letnia Denisa Blanárová (Young Angels Košice), a także Alexandra Hašková (Piešťanské Čajky), Laura Horvátová (ŠBK Šamorín) oraz grająca w Czechach Stella Tarkovičová (SBŠ Ostrava).