Energa Basket Liga Kobiet: 16. kolejka - pogrom w Polkowicach, przełamanie w Gorzowie Wlkp.

Dodano: 17.01.2021, 11:07

Po dwóch porażkach z rzędu wygrał gorzowski AZS, który dzięki Walker-Kimbrough pokonał beniaminka z Sosnowca. W Gdańska "Pszczółka" użądliła Politechnikę, a wyjazdu do Polkowic z całą pewnością nie będą chciały pamiętać koszykarki GTK Gdyni (zdobyły tam zaledwie 23 punkty). W ostatnim meczu kolejki, 45 minut gry oraz trafienie G'mrice Davis dało wygraną Enea AZS nad Ślęzą.

Wyrównana pierwsza połowa (36:41) meczu w Gdańsku, dawała dość duże nadzieje na emocje również po zmianie stron. Jednak tuż po wznowieniu gry, seria (5:0) przyjezdnych oraz dalsza bardzo dobra gra szczególnie Ilarii Milazzo (14 punktów, 10 zbiórek) i Martiny Fassiny (16 punktów), pozwoliła na spokojne budowanie przewagi. Politechnika co jakiś czas próbowała wracać do „gry”, jednak brakowało w tym wszystkim skuteczności. Dobre akcje przeplatane nieskutecznością, przełożyły się ostatecznie na porażkę. W drużynie z Gdańska 20 punktów rzuciła Jazmine Davis, a 14 „oczek” oraz 16 zbiórek było dziełem Ruth Hamblin.

W Gorzowie Wlkp. o przełamanie po dwóch porażkach z rzędu zagrały gospodynie, którym udało się wygrać. Udało się to dobre określenie, gdyż przez 37 minut trwała wyrównana walka, a jeszcze na początku ostatniej kwarty – ku zaskoczeniu wszystkich na prowadzeniu było Zagłębie. Wtedy jednak o sobie dała znać Shatori Walker-Kimbrough (29 punktów), która skutecznymi akcjami „uratowała” swoją drużynę. Niestety w dalszym ciągu w zespole trenera Dariusza Maciejewskiego widać dość dużo nerwowości oraz brak zgrania. Po drugiej stronie natomiast liderką była tradycyjnie Sydney Wallace (22 punkty), która jednak zagrała na bardzo słabej skuteczności z gry (9/22).

Mecz CCC z GTK… był drugim spotkanie w ciągu ostatnich siedmiu lat, kiedy to bardzo duże kłopoty ze zdobywaniem punktów miała któraś z drużyn. Jeszcze mnie punktów – 19, w 2013 roku zdobyła drużyna MKS MOS Konic w starciu z Wisłą CanPack Kraków. Teraz 23 „oczka” GTK zostało zdobyte w dosyć dużych „męczarniach”, grając przeciwko bardzo dobrze spisującej się obronie CCC. Przyjezdne zagrały na fatalnej, zaledwie 17% skuteczności z gry (37% rywalki), oraz zdecydowanie przegrały walkę na tablicach – 32:68. GTK trafiło zaledwie 1/29 zza linii 6,75, a rywalki 11/35. Bardzo słabo zagrały liderki drużyny z Pomorza, łącznie Julia Niemojewska oraz Marta Marcinkowska trafiły… 3/24 rzuty z gry!

29 punktów oraz 16 zbiórek i ostatnie trafienie w meczu G'mrice Davis, dało wygraną po dogrywce Enea AZS Poznań nad Ślęzą Wrocław. Od początku spotkania minimalną przewagę miały gospodynie, które jeszcze po zmianie stron wzrosło. Przyjezdne jednak seria (13:0) doprowadziły do dogrywki. Bardzo duży udział w odrobieniu strat miała Stephanie Jones oraz Anna Jakubiuk.

DGT AZS Politechnika Gdańska - Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin 70:77 (21:18, 15:23, 19:20, 15:16)

Gdańsk: Davis 20, Hamblin 14 (16zb), Pyka 10, Ossowska 10, Śćekić 8, Bujniak 5, Rymarenko 2, Strzelczyk 1
Lublin: Fassina 16, O'Neill 15, Milazzo 14 (10zb), Bertsch 13, Pavel 6, Niedźwiedzka 6, Poboży 4, Sklepowicz 3

PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. - CTL Zagłębie Sosnowiec 100:89 (23:24, 22:16, 23:27, 32:22)

Gorzów Wlkp.: Walker-Kimbrough 29, Hristova 22, Gustafson 21, Green 16 (15), Kaczmarczyk 10, Owczarzak 1
Sosnowiec: Wallace 22, Jarosz 16 (10zb), January 14, Jasnowska 14, Stasiuk 13, Vacković 4, Wojtala 3, Czyżewska 3

CCC Polkowice - GTK Gdynia 72:23 (23:6, 14:4, 18:5, 17:8)

Polkowice: Nacickaite 26, Hampton 17 (14zb), Kantzy 9, Gertchen 8 (10zb), Telenga 6 (15zb), Gajda 6
Gdynia: Niemojewska 6, Bazan 6, Szmyrka 4, Żytkowska 3, Marcinkowska 2, Rudzka 1, Szulc 1

Enea AZS Poznań - Ślęza Wrocław 81:80 dog. (28:23, 15:14, 19:17, 12:20, 7:6)

Poznań: Davis 29, Popović 14, Brown 13, Adamowicz 11, Bogićević 5, Banaszak 4, Marciniak 3, Parzeńska 2
Wrocław: Jones 30, Jakubiuk 18, Sutton 17, Dedić 5, Dudasova 5, Dobrowolska 3, Tyszkiewicz 2

1 VBW Arka Gdynia (m, pp)
28 14 14 - 0 8 - 0 6 - 0 1290 - 899 +391
2 CCC Polkowice 25 13 12 - 1 8 - 0 4 - 1 1146 - 787 +359
3 PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 22 13 9 - 4 6 - 1 3 - 3 1063 - 942 +121
4 AZS-UMCS Lublin 22 13 9 - 4 5 - 1 4 - 3 1030 - 944 +86
5 KS Basket 25 Bydgoszcz 21 12 9 - 3 5 - 1 4 - 2 940 - 847 +93
6 Enea AZS Poznań 21 14 7 - 7 5 - 2 2 - 5 1026 - 1012 +14
7 DGT AZS Politechnika Gdańska 19 14 5 - 9 4 - 4 1 - 5 1054 - 1098 -44