Styczniowe turnieje w Koszycach oraz w Mińsku zakończowe

Dodano: 12.01.2021, 15:27

W Koszycach oraz w Mińsku zakończyły się turnieje w pierwszej rundzie ligi EWBL, gdzie od tego sezonu 12 drużyn zostało podzielonych na dwie grupy. Z kompletem zwycięstw są dwa zespoły - Piešťanské Čajky oraz TTT Ryga. Awans do fazy play-off uzyskają po cztery najlepsze zespoły z każdej grupy, które zagrają o Final Four.

Grupa A (Koszyce):
Terezia Palenikova rzuciła 24 punkty, a 20 „oczek” dodała Matea Tadic, co w znacznym stopniu przyczyniło się do wygranej „Czajek” z Young Angels Kosice. Przyjezdne po 20 minutach prowadziły (39:31), by w kolejnych kwartach również być stroną przeważającą. Bardzo dobrze zagrała także Lea Miletic, która uzbierała double-double w postaci 11 punktów oraz 13 zbiórek. W zespole z Koszyc pełne 40 minut zagrała Anna Jurcenkova, która rzuciła 24 punkty i zebrała 19 piłek. Druga wyróżniającą się zawodniczką była Denisa Blanarova (8 punktów, 9 zbiórek).

W meczu z drużyną z Ostrawy, zdecydowanym faworytem były gospodynie. Wygrana nie przyszła jednak łatwo, gdyż całe spotkanie było zacięte. Od stanu 64:64 kolejne punkty zdobywała przeważnie Anna Jurcenkova (17 punktów, 14 zbiórek), która na 4 minuty przed zakończeniem dała 9 - punktowe prowadzenie (73:64). SBS jednak jeszcze raz odrobiło znaczną część strat i na 15 sekund przed zakończeniem, po celnych rzutach wolnych Stelli Tarkovicovej (19 punktów, 5 zbiórek) - przegrywało tylko (73:75). Ostatnie jednak akcje należały do zawodniczek z Koszyc, które były skuteczne na linii rzutów wolnych. Pierwszą wygraną w lidze EWBL zapisał na swoim koncie, trener Radko Dvorscak.

60:77 Young Angels Kosice - Piešťanské Čajky (Jurcenkova 24 - Palenikova 24)
79:73 Young Angels Kosice - SBS Ostrava (Jurcenkova 17pkt, 14zb - Zubac 19)

(Mińsk)
67:72 Tsmoki Mińsk - BC Nika (Jones 22 - Fedorenkova 19)
67:49 BC Nika - Olimpia Grodno (Cherepanova 17 - Karpuk 11)
62:58 Kibirkstis-MRU - Tsmoki Mińsk (Timofejeva 18 - Jones 29)

TTT pierwsze 10 minut wygrała (30:10), jednak w kolejnych kwartach to gospodynie nadawało ton rywalizacji. Na większe odrobienie strat nie starczyło czasu, a także pomysłu. Mistrz Łotwy mógł głównie polegać na Kitiji Laksie, która uzbierała 21 punktów oraz Ilze Jakobsone - 12 "oczek". W zespole z Mińśka przyzwoicie zagrała Anastasiya Verameyenka (8 punktów, 7 zbiórek).

72:80 Horizont - TTT Ryga (Webb 17 - Laksa 21)
81:78 Horizont - BC Nika (Hasper 18 - Allen 20)

16 punktów i 7 zbiórek dla drużyny z Rygi uzbierała Taisiia Udodenko, a "oczko" mniej dodała Kitija Laksa i tym samym drużyna z Łotwy wygrała swoje drugie spotkanie w grupie B. Podobnie, jak w pierwszym meczu z Horizontem - TTT przewagę wypracowało w pierwszej kwarcie (26:13). W kolejnych kwartach minimalną przewagę także miał uczestnik Euroligi, który ostatecznie wysoko pokonał swoje rywalki.

82:61 TTT Ryga - Tsmoki Mińsk (Udodenko 16 - Rybalka 13)
45:61 Olimpia Grodno - Kibirkstis-MRU (Vasilevich 14 - Sulske 18)
79:41 TTT Ryga - Olimpia Grodno (Huff 18 - Karpuk 9)
62:70 Kibirkstis-MRU – Horizont (Sulske 14 - Hasper 21)