Energa Basket Liga Kobiet: 14. kolejka - emocje w Gdańsku, Gdyni oraz w Bydgoszczy

Dodano: 03.01.2021, 21:59

Wzmocniony Shatori Walker-Kimbrough PSI Enea Gorzów Wlkp., do praktycznie ostatnich sekund musiał walczyć o zwycięstwo w Gdańsku. Walka była także w Bydgoszczy, gdzie wicemistrz ograł beniaminka oraz w Gdyni - tam meczu nie dokończył trener Gundars Vetry, a "mocne" double-double uzbierała Laura Miskieniene.

W meczach 14. kolejki EBLK najciekawiej było w Gdańsku, gdzie gorzowski AZS dopiero w samej końcówce i po celnych rzutach Dominiki Owczarzak zapewnił sobie wygraną. We wcześniejszych minutach przyjezdne cały czas goniły PG, jednak momentami były bezradne wobec zagrań rywalek. Było tak szczególnie w pierwszej połowie, jednak po zmianie stron – mozolnie udawało się odrabiać straty. W samej końcówce przy stanie 72:72, punkty zdobywała wyłącznie drużyna z Gorzowa Wlkp.

Również z emocjami było w Gdyni, gdzie 11 wygrana z rzędu VBW Arki udała się głównie dzięki Laurze Miskiniene (27 punktów, 18 zbiórek). W pierwszej połowie oba zespoły grały równo, co dało wynik (44:42) po 20 minutach gry. Po zmianie stron seria (8:0) pozwoliła złapać drużyny trenera Gundarsa Vetry trochę oddechu (66:59). Co jak się okazało później, było kluczowym momentem spotkania. Drużyna z Lublina nie potrafiła już odrobić strat, mimo bardzo dobrej gry Morgan Bertsch (27 punktów). W zespole z Gdyni meczu na ławce trenerskiej nie dokończył trener Vetra, który został odesłany na trybuny.

W Bydgoszczy 27 „oczek” Shante Evans oraz 15 punktów Elżbiety Międzik, dały wygraną nad beniaminkiem z Sosnowca. Zwycięstwo wicemistrza Polski nie przyszło łatwo, gdyż skuteczna gra Sydney Wallace oraz Jessica January raz po raz pozwała myśleć drużynie z południa Polski o zwycięstwie. Przełomowym momentem meczu było trafienie Międzik, dające wynik (78:70) na 120 sekund przed zakończeniem spotkania.

DGT AZS Politechnika Gdańska - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski 72:78 (15:17, 23:16, 18:18, 16:27)

Gdańsk: Davis 18, Bujniak 12, Koc 10, Ossowska 9, Hamblin 6 (11zb), Rymarenko 5, Scekic 5, Pyka 5, Rymarenko 5, Strzelczyk 2
Gorzów Wlkp.: Hristova 16, Owczarzak 15 (12as), Green 15 (12zb), Gustafson 14, Walker-Kimbrough 8, Kaczmarczyk 6, Dźwigalska 3, Szott-Hejmej 1

KS Basket 25 Bydgoszcz - CTL Zagłębie Sosnowiec 82:77 (22:25, 24:16, 14:18, 22:18)

Bydgoszcz: Evans 27, Międzik 15, Michałek 13, McBride 9, Burdick 7 (18zb), Faleńczyk 5, Jeffery 4
Sosnowiec: Wallace 28, January 21, Jasnowska 12, Toure 8, Vuckovic 4, Stasiuk 3, Jarosz 1

VBW Arka Gdynia - Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin 85:78 (19:20, 25:22, 22:17, 19:19)

Gdynia: Miskiniene 27 (18zb), Kunek 19, Balintova 12, Spanou 11, Slamova 8, Kastanek 3, Podgórna 3, Rembiszewska 2
Lublin: Bertsch 27, Poboży 16, O'Neill 10, Fassina 8, Milazzo 8, Sklepowicz 5, Pavel 4

Enea AZS Poznań - GTK Gdynia 76:58 (20:17, 28:13, 17:13, 11:15)

Poznań: Marciniak 20 (11zb), Banaszak 13, Parzeńska 12, Popović 12, Brown 9, Davis 7, Nowicka 2
Gdynia: Żytkowska 17, Rudzka 11, Marcinkowska 11, Bazan 6, Płotka 5, Borkowska 4, Niemojewska 4

CCC Polkowice - Energa Toruń 79:34 (21:12, 26:7, 15:4, 17:11)

Polkowice: Telenga 16 (13zb), Gajda 14, Hampton 13, Ellenberg-Wiley 9, Gertchen 7, Nacickaite 7, Siemienas 5, Grabska 5, Tomaszewicz 3
Toruń: Sagereg 9 (11zb), Podkańska 7, Pszczolarska 7, Jackson 6, Ziętara 4, Grzenkowicz 1

1 VBW Arka Gdynia (m, pp)
22 11 11 - 0 6 - 0 5 - 0 1011 - 679 +332
2 CCC Polkowice 20 10 10 - 0 6 - 0 4 - 0 899 - 578 +321
3 KS Basket 25 Bydgoszcz 19 11 8 - 3 5 - 1 3 - 2 855 - 784 +71
4 PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 18 10 8 - 2 5 - 1 3 - 1 799 - 684 +115
5 Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin 18 11 7 - 4 4 - 1 3 - 3 874 - 796 +78
6 Enea AZS Poznań 17 12 5 - 7 3 - 2 2 - 5 877 - 877 0
7 DGT AZS Politechnika Gdańska 17 12 5 - 7 4 - 3 1 - 4 929 - 953 -24