BK Žabiny Brno rezygnują z EWBL

Dodano: 19.12.2020, 13:12


Grającą w czeskiej lidze BK Žabiny Brno mimo początkowego przystąpienia do ligi EWBL, podjęły ostateczną decyzję o rezygnacji z gry w obecnym sezonie. Powodem tego są ogromne środki finansowe, jakie trzeba przeznaczyć dodatkowo na obowiązkowe testowanie zawodniczek oraz sztabu szkoleniowego przed turniejami.Do ostatniej chwili decyzja ta była w trakcie rozstrzygania, ale tuż przed rozpoczęciem pierwszego (już przełożonego) turnieju zapadła ostateczna decyzja o rezygnacji. Stało się tak głównie ze względu na duże koszty związane z testowaniem całej drużyny, co przy znacznie mniejszym budżecie niż przed rokiem mogłoby jeszcze bardziej pogorszyć obecną sytuację finansową drużyny.

- Jest nam bardzo przykro, że nie jesteśmy w stanie sobie poradzić w tej sytuacji ze względów finansowych. Pandemia spowodowała kryzys w wielu firmach, straciliśmy kilku partnerów i ich wsparcie finansowe. Nie mamy na chwilę obecną jak pokryć kosztów testowania, organizacji turnieju czy też wyjazdów zespołu podczas obecnego sezonu EWBL – wyjaśnia dyrektor generalny drużyny Radek Šír.

Tegoroczny sezon EWBL, podobnie jak kwalifikacje do EuroBasketu czy też turnieje Euroligi oraz EuroCup będą odbywały się w „bańkach”. Niestety już pierwszy turniej jaki miał odbyć się w Brnie, musiał zostać odwołany. Cztery testy jakie musiały przejść „Żaby”, nie były możliwe ze względów finansowych. Drugą sprawą jest niepewność związana z wypłatą obiecanej dotacji z programu COVID-SPORT II, w którym pośredniczy Narodowa Agencja Sportu (NSA). Obecnie wszystko oczekuje na zatwierdzenie niezbędnych dokumentów przez Komisje Europejską. W tym momencie nie jest pewne, że taka pomoc dotrze do klubów w tym roku.

- Oczywiście jesteśmy smutni, że nie weźmiemy w tym sezonie w rywalizacji w lidze EWBL i nie będziemy mogli sprawdzić się na tle innych europejskich drużyn. Jednocześnie dowiedzieliśmy się, że w tym sezonie normalnie rozgrywany będzie Puchar Czech – a tam będziemy chcieli obronić zdobyte rok temu trofeum. Mniejsza ilość podróży niż w ubiegłym roku, pozwoli nam się całkowicie skupić na lidze i tam walczyć o dobry wynik końcowy – mówi kapitan drużyny, Klára Křivánková.

Tym samym w grupie A zagra siedem zespołów, a jedynym czeskim przedstawicielem jest SBŠ Ostrava.

Grupa A:
1. Pieštanske Čajky
2. SBŠ Ostrava
3. BC Prometey
4. Orange Lions
5. Liepaja/LSSS
6. Kibirkstis-MRU
7. Young Angels Kosice

Grupa B:
1. Horizont Mińsk
2. Olimpia Grodno
3. Tsmoki Mińsk
4. BC Nika
5. Rostov-Don-SFEDU
6. TTT Riga