Energa Basket Liga Kobiet: 8. kolejka - wygrane faworytów, horror w Bydgoszczy

Dodano: 21.11.2020, 23:19

W 8. kolejce EBLK nie było niespodzianek i wygrywali faworyci z Polkowic, Gdyni, Sosnowca, Gorzowa Wlkp. Kolejnej bardzo wysokiej porażki doznała Energa Toruń, która po raz kolejny straciła ponad 100 punktów. W Bydgoszczy natomiast wicemistrz Polski wrócił z "bardzo dalekiem podróży" i odrobił 17 - punktów straty i pokonał Ślęzę.

W Gorzowie Wlkp. o końcowym wyniku zadecydowała przede wszystkim trzecia kwarta, którą zespół prowadzony przez Dariusza Maciejewskiego wygrał aż 30:9. W pozostałych kwartach osłabiona brakiem m.in. Kamili Borkowskiej drużyna z Gdyni, nie odstawała dużo od swoich rywalek. Do przewidzenia była ogromna przewaga byłego wicemistrza Polski pod tablicami – 39:26. Aż 29 „oczek” gospodynie zdobyły po stratach rywalek. 19 punktów rzuciła Megan Gustafson, a po 17 dodały Borislava Hristova oraz Cheridene Green. Dobrze wypadła także doświadczona Agnieszka Szott-Hejnej, która uzbierała 15 punktów (7/8 z gry) i 7 zbiórek.. U rywalek pod nieobecność wspomnianej Borkowskiej, liderką GTK była Marta Marcinkowska – 16 punktów oraz 9 zbiórek.

Po 5 minutach gry w Sosnowcu na tablicy wyników było 25:0…, a pierwsze punkty Energa zdobyła kilkanaście sekund później po trafieniu Magdaleny Ziętary. Torunianki po raz kolejny grając wyłącznie w krajowym składzie, nie miały nic do powiedzenia i doznały bardzo bolesnej porażki. W drugie nie wystąpiły także zagraniczne zawodniczki, które zostały „podpisane” w ciągu ostatnich dni.

Zagłębie aż 37 punktów zdobyło po stratach rywalek, przy znikomym dorobku rywalek w tej statystyce. Do drużyny z południa Polski wróciła także po kontuzji Tori Jarosz, która uzbierała 18 punktów i 12 zbiórek. W zespole zagrała także sprowadzona aby wzmocnić strefę podkoszową Oumou Toure, która rzuciła 11 „oczek” oraz zebrała 3 piłki.

W dwóch kolejnych spotkaniach ze zmiennym szczęściem zagrały drużyny z Pomorza, VBW Arka pokonała bez problemów Enea AZS Poznań i odniosła tym samym siódme kolejne zwycięstwo w tym sezonie. Aż 28 punktów rzuciła w tym spotkaniu Amalia Rembiszewska, a siódme double-double „ustrzeliła” Laura Miskiniene. Porażką DGT AZS PG zakończyło się natomiast starcie z CCC Polkowice, które po skutecznej szczególnie drugiej połowie wygrało dość wysoko. W CCC po raz kolejny na wysokości zadania stanęły Aarlyn Ellenberg-Wiley oraz Keisha Hampton, które rzuciły odpowiednio 19 i 16 „oczek”.

Ogromne emocje były natomiast w jedynym niedzielnym meczu, gdzie KS Basket 25 mimo 17 punktów straty w ostatniej kwarcie, wygrała 73:71! Wicemistrz Polski bardzo słabo grał przez pierwsze 20 minut meczu i przegrywał po 20 minutach 28:43. Po zmianie stron gra się wyrównała, jednak wypracowana wcześniej przewaga w dalszym ciągu dała wygraną Ślęzie. Wszystko zmieniło się od 31 minuty, gdy przyjezdne całkowicie stanęły i zaczęły popełniać proste błędy oraz raz po raz traciły piłkę.

Wykorzystały to gospodynie, a konkretnie Janessa Jeffery oraz Julie McBride. Ich celne rzuty zza linii 6,75 oraz bardzo dobra gra w obronie całego zespołu, dała długo wyczekiwane prowadzenie 64:63 w 35 minucie. W kolejnych akcjach Ślęzie udało się doprowadzić do remisu po 68, jednak końcówka należała do KS Basket 25. Wszystko mogła jeszcze zmienić Ślęza, która po trafieniu Stephanie Jones na 8 sekund przed zakończeniem dał wynik 72:71… Kropkę nad „i” postawił celny rzut wolny Jeffery.

PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski - GTK Gdynia 93:66 (17:19, 29:21, 30:9, 17:17)

Gorzów Wlkp.: Gustafson 19, Green 17, Hristova 17, Szott-Hejmej 15, Kaczmarczyk 12, Kobylińska 5, Doyle 5 (10as), Matkowska 3
Gdynia: Marcinkowska 16, Bazan 14, Rudzka 11, Niemojewska 10, Żytkowska 6, Szmyrka 6, Homza 3

CTL Zagłębie Sosnowiec - Energa Toruń 106:35 (32:10, 26:7, 26:6, 22:12)

Sosnowiec: Jarosz 18 (12zb), January 18, Wallace 17, Toure 11, Jasiulewicz 8, Czyżewska 8, Vucković 8, Wojtala 5, Jasnowska 2, Wojtylas 2
Toruń: Podkańska 14, Pszczolarska 8 (10zb), Zietara 7, Brzezińska 3, Wiewiórska 2, Cieminska 1

VBW Arka Gdynia - Enea AZS Poznań 99:62 (28:16, 24:22, 20:16, 27:8)

Gdynia: Rembiszewska 28, Spanou 16, Kunek 13, Miskiniene 12 (10zb), Slamova 8, Kastanek 5, Balintova 5, Greinacher 3, Szymkiewicz 3, Podgórna 3, Morawiec 3
Poznań: Popović 17, Davis 12, Marciniak 11, Brown 10, Parzeńśka 4, Adamowicz 4, Piechowiak 3

DGT AZS Politechnika Gdańska - CCC Polkowice 57:89 (20:25, 7:16, 14:29, 16:19)

Gdańsk: Davis 14, Bujniak 13, Ossowska 11, Hamblin 6, Strzelczyk 5, Pyka 4, Stawicka 1, Rymarenko 1
Polkowice: Ellenberg-Wiley 19, Hampton 16, Gajda 13, Telenga 13 (11zb), Stanković 12 (10zb), Drop 7, Tomaszewicz 3, Siemienas 2, Grabska 2, Gertchen 2

KS Basket 25 Bydgoszcz - Ślęza Wrocław 73:71 (14:20, 14:23, 15:15, 30:13)

Bydgoszcz: Jeffery 31, Evans 15, McBride 10, Ervin 8, Stankiewicz 4, Międzik 3, Szajtauer 2
Wrocław: Sutton 18, Jones 17, Dudasova 15, Dedić 6, Jakubiuk 6, Dobrowolska 5, Puter 4