EBLK: 5. kolejka - Energa bez mocy, Ślęza wygrywa ważny mecz

Dodano: 24.10.2020, 22:48

Ślęza Wrocław po zaciętym spotkaniu pokonała 84:79 Enea AZS Poznań, a główna w tym zasługa duetu Sutton-Jones. Trzecią wysoką wygraną zanotowały natomiast koszykarki CCC Polkowice, które także po raz trzeci zaaplikowały swojemu rywalowi ponad 90 "oczek".

47 z 86 punktów całego zespołu Ślęzy w starciu z Enea AZS Poznań zdobył duet Alesia Sutton (26 punktów, 9 zbiórek, 8 asyst) – Stephanie Jones (21 punktów), dając tym samym kolejną bardzo ważną wygraną w sezonie. Po pierwszej połowie wydawało się, że gospodynie nie będą miały problemów ze zwycięstwem – lecz wszystko zmieniło się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki po zmianie stron. Enea AZS seria 12:0 doprowadziła do stanu 46:51, a kolejne akcje Julii Adamowicz oraz Darii Marciniak jeszcze bardziej zmniejszyły straty do dwóch „oczek” – 55:57.

Przełomowym momentem było trafienie Anny Jakubiuk na 4 minuty przed końcową syreną, gdy wynik 78:67 pozwolił bezpiecznie dokończyć spotkanie.

W Toruniu VBW Arka Gdynia rozgromiła Energę, która po raz kolejny zagrała z Mirosławem Trześniewskim w zastępstwie Tomasza Hertka oraz bez kontuzjowanych Emilii Tłumak i Magdaleny Ziętary. Do nieobecnych należy także dodać Breanne Lewis, która może już do drużyny nie wrócić.

Samo spotkanie nie było emocjonujące, gdyż już po 10 minutach Mistrz Polski wypracował ogromną przewagę – 29:12. W kolejnych odsłonach młode i mało doświadczone zawodniczki z Torunia były tylko tłem dla pobudzanych przez cały czas do jeszcze bardziej agresywniejszej gry przez trenera Gundarsa Vetre zawodniczek z Gdyni. Piąta wygrana to także piąte z rzędu double-double Laury Miskiniene, która tym razem zapisała na swoim koncie 17 punktów oraz 15 zbiórek. Na swoim dobrym poziomie zagrała również Alice Kunek – 15 punktów, 7 asyst oraz Angelika Slamova – 13 punktów, 5 zbiórek oraz 4 asysty.

Po drugiej stronie wyróżniła się tylko najskuteczniejsza zawodniczka EBLK Feyonda Fitzgerald, rzucając 23 „oczka” oraz rozdając 6 piłek.

27 punktów Morgan Bertsch oraz 20 „oczek” Jennifer O’Neill dało pierwszą w tym sezonie wygraną AZS UMCS, który pokonał we własnej hali DGT AZS. Całe spotkanie lepiej rozpoczęły gospodynie, które jednak już na początku drugiej kwarty musiały „gonić” wynik. W zespole z Gdańska dobrze grała Jazmine Davis, Kateryna Rymarenko, a także Ruth Hamblin i to dzięki nim udało się wyjść na prowadzenie – 29:24. Nie trwało to jednak długo, gdyż w odpowiedzi punkty Bertsch oraz O'Neill szybko odwróciły sytuację i dały nawet 11 – punktowe prowadzenie po 20 minutach gry – 49:38.

Po zmianie stron przyjezdne małymi krokami starały się niwelować straty, jednak za każdym razem brakowało jeszcze jednego celnego rzutu. Tak też było w 34 minucie, gdy trafiła Rymarenko i na tablicy wyników było 69:64. W odpowiedzi punkty Bertsch były przełomowe dla końcowego wyniku.

W Gdyni nic do powiedzenia w starciu z CCC nie miał beniaminek GTK, który uległ aż 39:102. Już pierwsza kwarta pokazała, jak duża jest równica klas między obiema drużynami (30:5). Zespół Jeleny Skerovic w całym spotkaniu zagrał poniżej 30% skuteczności, przy blisko 60% rywalek. Przewaga „Pomarańczowych” po zmianie stron była już tak wyraźna, że na parkiet Karol Kowalewski desygnował wyłącznie rodzime zawodniczki. Najlepiej odnalazła się wśród nich Weronika Telenga, notując double-double w postaci 11 punktów oraz 12 zbiórek.

Energa Toruń - VBW Arka Gdynia 52:106 (12:29, 16:24, 8:33, 16:20)

Toruń: Fitzgerald 23, Podkańska 12, Pszczolarska 9, Grzenkowicz 5, Ciemińska 3
Gdynia: Miskiniene 17 (15zb), Kunek 15, Greinacher 13, Slamova 13, Spanou 12, Kastanek 12, Rembiszewska 9, Morawiec 6, Szymkiewicz 5, Podgórna 2, Balintova 2

Ślęza Wrocław - Enea AZS Poznań 84:79 (24:18, 25:16, 17:27, 18:18)

Wrocław: Sutton 28, Jones 21, Tyszkiewicz 11, Dobrowolska 10, Dedić 10, Jakubiuk 6
Poznań: Brown 23, Adamowicz 15, Davis 14, Popović 11, Marciniak 8, Parzeńska 6, Stefańczyk 2

GTK Gdynia - CCC Polkowice 39:102 (5:30, 12:26, 17:26, 5:20)

Gdynia: Żytkowska 7, Bazan 6, Niemojewska 5, Borkowska 5, Marcinkowska 5, Kalenik 4, Makurat 3, Szmyrka 2, Szulc 2
Polkowice: Glomazic 17, Hampton 15, Gajda 14, Telenga 11 (12zb), Stankovic 9, Gertchen 9, Ellenberg-Wiley 8, Drop 8, Tomaszewicz 2, Grabska 2

AZS-UMCS Lublin - DGT AZS Politechnika Gdańska 83:73 (24:23, 25:15, 15:17, 19:18)

Lublin: Bertsch 27, O'Neill 20, Pavel 10, Milazzo 7, Sklepowicz 7, Niedźwiedzka 3
Gdańsk: Davis 27, Rymarenko 17, Hamblin 7 (11zb), Bujniak 6, Ossowska 6, Koc 6, Pyka 4