Nowe zasady COVID-19 we Francji

Dodano: 22.10.2020, 21:29


W sobotę we Francji wejdą w życie nowe zasady odnośnie pandemii COVID-19, które rozwiążą problem różnej ich interpretacji co uwidoczniło się przy przekładania spotkań ligowych.


Ostatnie tygodnie to wiele przełożonych meczów oraz coraz większe rozbieżności w stosunku do interpretacji regulaminów. Dobrym przykładem są tutaj dwa zespoły, które nie rozegrały jeszcze ani jednego ligowego spotkania (Bourges Basket i ASVEL Lyon) podczas gry ESBVA-LA ma na swoim koncie już PIĘĆ gier.

Według nowego oświadczenia FFBB, wprowadzenie nowych przepisów poprzedziły dość mocne negocjacje. Kluczowym elementem ich była zgoda wszystkich klubów na nowy dokument, które wejdzie w życie w sobotę (24.10). W dalszym ciągu obowiązkowe są testy PCR, wykonywane w systemie tygodniowym we wszystkich klubach.

Najważniejszą jednak zmianą w stosunku do poprzedniego zapisu, jest nowa zasada mówiąca „iż jeśli co najmniej sześć zawodniczek w drużynie ma wynik negatywny, to spotkanie może się odbyć”. Jeśli natomiast podczas cotygodniowych testów zostaną wykryte trzy nowe infekcje, to cały zespół będzie musiał zostać poddany kwarantannie.

Obecnie w lidze LFB na prowadzeniu jest Flammes Carolo (3/0) przed znakomicie spisującymi się koszykarkami Basket Landes (3/0) oraz ESB Villeneuve-d'Ascq (3/2).

Są także pierwsze zmiany w składach, gdzie kontuzjowaną Ane Dabovic w BLMA zastąpiła pochodząca z Czech Romana Hejdova.