EBLK: 4. kolejka - VBW Arka zatapia kolejnego rywala

Dodano: 17.10.2020, 19:54

VBW Arka Gdynia po raz czwartym w tym sezonie udowodniła swoją moc i po raz czwarty zeszła z parkietu w roli zwycięzcy, tym razem pokonująć beniaminka z Sosnowca. W derbach KS Basket 25 lepszy od Energi, a we Wrocławiu Ślęza wysoko ograła tym razem kolejnego beniaminka z Gdyni.

Spotkanie tylko w pierwszych 10 minutach było wyrównane (21:18), gdyż już w kolejnej kwarcie seria 7:0 gospodyń dała bezpieczną przewagę. Na drugie 20 minut były Mistrz Polski wchodził z 9-punktową przewagą (37:28), a główna w tym zasługa trafień Dudasovej oraz Jones. Zmiana stron jeszcze bardziej potwierdziła przewagę zespołu z Wrocławia, która raz po raz punktował rywalki.

Zespół trenera Arkadiusza Rusina ogromną przewagę miał także pod tablicami – 42:31. Spotkanie z double-double zakończyła Stephanie Jones, która rzuciła 13 punktów oraz zebrała 12 piłek. Dobrze wypadła również była zawodniczka GTK – Anna Jakubiuk – 22 minuty, 12 punktów. Wśród GTK tym razem wyróżniła się Alicja Żytkowska, która zdobyła 16 punktów (4x3). Trochę słabie wypadła tym razem Julia Niemojewska – 4 punkty (1/6 z gry).

W Gdynia Arenie Mistrz Polski mocno rozpoczął spotkanie z beniaminkiem z Sosnowca i już po 10 minutach prowadził 25:6. Druga kwarta nie przyniosła zmiany obrazu gry, gdzie w dalszym ciągu stroną przeważającą były gospodynie. Kolejne punkty Greinacher, Balintovej czy tez trafienia zza linii 6,75 Kastanek napędzały jeszcze bardziej całą drużynę, która zagrała w tej kwarcie niezwykle skutecznie – rzucając aż 32 „oczka”. To wszystko dało po 20 minutach gry wynik 57:32 i mogło się wydawać, iż druga połowa będzie tylko formalnością.

Stało się jednak zupełnie co innego, gdyż „wiatr w żagle” dostała Wallace, a punkty Jarosz i Vucković z każdą minutą niwelowały straty. Wygrana kwarta 23:11 dawała szansę aby myśleć o podjęciu jeszcze w tym spotkaniu walki. Tak też mogłoby być, gdyby po serii 8:2 na początku ostatniej kwarty i wyniku 70:63… nie zaczęły trafiać miejscowe. Przełomowe dla końcowego wyniku były „trójki” Kastanek oraz Kunek, które zamknęły definitywnie drużynie z południa Polski szansę na korzystny wynik.

W czwartym meczu, czwarte double-double „ustrzeliła” Laura Miskiniene notując w dniu dzisiejszym 16 punktów oraz 15 zbiórek. Liderką była natomiast Alice Kunek, rzucając 26 „oczek” w tym 5x3. Po drugiej stronie wszystko napędzała Sydney Wallace – 21 punktów, a bardzo dobrze zaprezentowała się także Victoria Jarosz (18 punktów, 12 zbiórek).

W pierwszym derbowym spotkaniu w tym sezonie, KS Basket 25 lepszy od zdziesiątkowanej przez kontuzje Energi Toruń. Jakby tego było mało, to drużyna z Torunia w Bydgoszczy zaprezentowała się bez Tomasza Herkta. Twórca sukcesu z 1999 roku jakim był złoty medal Mistrzostw Europy, opuścił ławkę trenerską ze względów zdrowotnych. W zastępstwie zespół poprowadził Mirosław Trześniewski, a asystentem była kontuzjowana Emilia Tłumak. Energa zagrała w 8 – osobowym składzie bez m.in. Magdaleny Ziętary oraz Patry Zaplatovej, dodatkowo z lekkim urazem na parkiet wybiegła liderka Feyonda Fitzgerald.

Spotkanie od samego początku grane było pod dyktando gospodyń, które już po 10 minutach prowadziły 25:6. W kolejnej kwarcie przewaga jeszcze bardziej się powiększała i można było mieć wrażenie, że powtórzy się sytuacja z meczu z CCC Polkowice (przegrana Energi 30:92)… jednak po zmianie stron gra się wyrównała i drużyna z Torunia minuta po minucie zdobywała cenne punkty. Nie pozwoliło to co prawda zbliżyć się do rywalek, jednak przede wszystkim nie dało kolejnej kompromitującej porażki. Nareszcie można powiedzieć, tak jak powinna zagrała Breanna Lewis zapisując na swoim koncie double-double w postaci 14 punktów i 15 zbiórek. Debiut zanotowała natomiast Aleksandra Pszczolarska, która w ciągu 35 minut rzuciła 9 „oczek” i zebrała 6 piłek.

Po stronie KS Basket 25 najwięcej punktów rzuciła Angelika Stankiewicz – 14, a 9 punktów i 11 zbiórek zanotowała Magdalena Szajtauer.

***

Ślęza Wrocław – GTK Gdynia 79:57 (21:18, 16:10, 27:13, 15:16

Wrocław: Sutton 15, Jones 13 (12zb), Tyszkiewicz 13, Jakubiuk 12, Dudasova 11, Klatt 9, Poleszak 4, Dedić 2
Gdynia: Żytkowska 16 (4x3), Piestrzyńska 9, Bazan 8, Borkowska 8, Marcinkowska 6, Niemojewska 4, Kalenik 4, Szmyrka 2

VBW Arka Gdynia - CTL Zagłębie Sosnowiec 92:71 (25:9, 32:23, 11:23, 24:16)

Gdynia: Kunek 26, Miskiniene 16 (15zb), Balintova 15, Kastanek 11, Slamova 6, Morawiec 5, Spanou 5
Sosnowiec: Wallace 21, Jarosz 18 (12zb), January 17, Jasiulewicz 6, Vuckovic 6, Czyżewska 3

KS Basket 25 Bydgoszcz - Energa Toruń 73:50 (25:6, 22:13, 13:19, 13:12)

Bydgoszcz: Stankiewicz 14, R. Sobiech 9, Szajtauer 9 (11zb), Michałek 8, Ervin 7, Zasada 6, Evens 5, Międzik 4, Jeffery 2, Faleńczyk 2
Toruń: Fitzgerald 20, Lewis 14 (15zb), Pszczolarska 9, Cieminska 3, Grzenkowicz 3, Wieczyńska 1