EBLK: Derby Gdyni dla VBW Arki, Enea AZS wygrywa w Toruniu

Dodano: 04.10.2020, 10:27

W meczu otwierającym sezon 2020/2021 Enea AZS Poznań wygrała w Toruniu z Energą, a w rozegranym awansem meczu VBW Arka Gdynia wysoko pokonała „sąsiada” GTK Gdynia. Dużo emocji było natomiast w niedzielę w Gorzowie Wlkp., gdzie KS Basket 25 postraszył gospodynie.

Trzy mecze inauguracyjnej kolejki EBLK zostały przeniesione na inny termin, jednak również trzy się odbyły. Stało się tak za sprawą rozegrania awansem meczu z 7. kolejki pomiędzy GTK Gdynią a VBW Arką Gdynia. Planowo natomiast zagrały ze sobą Energa Toruń z Enea AZS Poznań oraz dwóch wicemistrzów Polski – KS Basket 25 Bydgoszcz (sezon 2019/2020) oraz PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. (sezon 2018/2019).

Poznański Enea AZS nowy sezon rozpoczął od wygranej w Toruniu, gdzie pokazał się z dość dobrej strony. Wygrana to główna zasługa dobrze dysponowanej Julii Adamowicz (25 punktów) oraz Tiffany Brown (15 punktów, 9 asyst), która już w pierwszym meczu pokazała swoje umiejętności. W drużynie z Torunia na pochwałę zasługuje Feyonda Fitzgerald, która uzbierała aż 33 punkty (12/18 z gry). Lepiej niż w sparingach wypadła natomiast Breanna Lewis (9 punktów, 6 zbiórek), dostając od Tomasza Herkta 22 minuty na parkiecie.

(0/1) Energa Toruń – Enea AZS Poznań (1/0)
64:82 (10:29, 24:12, 12:21, 18:20)

Toruń: Fitzgerald 33, Lewis 9, Grzenkowicz 7, Zaplatova 7, Tłumak 3, Zietara 3, Wieczyńska 1, Podkańska 1
Poznań: Adamowicz 25, Brown 15, Banaszak 11 (11zb), Marciniak 9, Davis 8, Popovic 6, Nowicka 5, Parzeńśka 2, Stefańczyk 1

W pierwszych i historycznych derbach ekstraklasy w Gdyni, VBW Arka Gdynia lepsza od GTK. Całkowicie złożona z rodzimych zawodniczek drużyna GTK, dobrze zaprezentowała się w pierwszych 10 minutach nie ustępując za bardzo silnemu rywalowi (20:27). Gdy tylko Mistrz Polski wrzucił 5 bieg w drugiej kwarcie, to momentalnie odskoczył i na dłuższą przerwę schodził z handicapem 29 „oczek” – 61:32. Po zmianie stron wszystko wróciło do normy i byliśmy świadkami szybkiej i skutecznej gry z obu stron. W meczu nie wystąpiła Anna Wińkowska, którą doznała kontuzji na piątkowym treningu. Zabrakło także Marissy Kastanek, która za kilka dni wróci z USA.

(0/1) GTK Gdynia – VBW Arka Gdynia (1/0)
55:101 (20:27, 12:34, 11:18, 12:22)

GTK Gdynia: Niemojewska 20, Marcinkowska 11, Borkowska 8, Zytokowska5, Piestrzyńska 5, Szulc 4, Płotka 2
VBW Arka Gdynia: Miskiniene 24 (14zb), Slamova 17, Kunek 15, Spanou 15, Greinacher 11, Balintova 9, Morawiec 5, Rembiszewska 4, Szymkiewicz 1

19 punktów Megan Gustafson oraz Kathleen Doyle i dobra gra Cheridene Green (16 punktów, 9 zbiórek) znacznie przyczyniło się do wygranej drużyny Dariusza Maciejewskiego nad wicemistrzem Polski z Bydgoszczy. KS Basket 25 przez pierwsze 20 minut „trzymał” wynik, głównie za sprawą dobrej gry powracającej do składu Shante Evans (16 punktów, 5 zbiórek), a także Janeesa Jeffery (17 punktów). Sprawa wyniku rozstrzygnęła się po zmianie stron i wygranej trzeciej kwarcie 22:13.

(1/0) PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. - KS Basket 25 Bydgoszcz (0/1)
75:68 (11:16, 18:14, 22:13, 24:25)

Gorzów Wlkp.: Gustafson 19, Doyle 19, Green 16, Hristova 9, Dźwigalska 6, Szott-Hejmej 3, Owczarzak 3
Bydgoszcz: Jeffery 17, Evans 16, Ervin 12, McBride 10, Stankiewicz 4, Szajtauer 3, Międzik 3, Michałek 3