EBLK: Sezon wystartuje w październiku

Dodano: 13.08.2020, 08:26


Sezon 2020/2021 Energa Basket Ligi Kobiet planowo wystartuje w pierwszy weekend października, gdzie już wtedy czekają na sympatyków żeńskiego basketu podwójne derby Pomorza z udziałem dwóch drużyn z Gdyni oraz Gdańska.



Zanim jednak ruszy liga, już 30 września odbędzie się mecz o Superpuchar pomiędzy VBW Arką Gdynia a KS Basket 25 Bydgoszcz. Spotkanie odbędzie się w Żyrardowie, gdzie w tym roku 20 – lecie obchodzi UKS „Trójka” Żyrardów.

Mecz o Superpuchar to „nowość” w obecnych rozgrywkach koszykówki kobiet w Polsce, gdyż trzy poprzednie edycje miały miejsce jeszcze pod władzą PLKK (Polskiej Ligi Koszykówki Kobiet) i odbywały się w latach 2007 – 2009. Grały w nich zespoły Lotos PKO BP Gdynia oraz Wisły Can-Pack Kraków, a mecze odbywały się w Lesznie, Toruniu oraz w Lublinie.

Czytaj także: Brak Wisły Kraków, 12 drużyn w tym cztery z Trójmiasta

Czytaj także: Widzew Łódź za ligową burtą



W sezonie 2020/2021 w Energa Basket Lidze Kobiet zagrają:

- VBW Arka Gdynia (m, pp)
- KS Basket 25 Bydgoszcz
- PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp.
- AZS UMCS Lublin
- CCC Polkowice
- Ślęza Wrocław
- Politechnika Gdańska
- Enea AZS Poznań
- Energa Toruń
- AZS Uniwersytet Gdański
- CTL Zagłębie Sosnowiec (b)
- GTK Arka Gdynia (b)

Nowy sezon zasadniczy EBLK wystartuje 3 października br., a zakończy się 3 marca 2021 roku. Dość istotną zmianą jest brak przerwy świąteczno-noworocznej i rozegranie 13. kolejki – 27 grudnia br. W lidze wystartują aż cztery drużyny z Trójmiasta (Mistrz Polski oraz zdobywca Pucharu Polski VBW Arka Gdynia, Politechnika Gdańska, AZS Uniwersytet Gdański oraz beniaminek GTK Arka Gdynia). W lidze będzie także CTL Zagłębie Sosnowiec, które ostatni raz w najwyższej klasie rozgrywkowej grało w sezonie 2017/2018 zajmując 10.  miejsce i mimo pewnego bytu zrezygnowało z gry w kolejnym sezonie.

Sezon będzie się składał z 22 kolejek oraz fazy play-off, która rozpocznie się 13 marca 2021 roku i zakończy najpóźniej 18 kwietnia 2021 roku. Ćwierćfinały, półfinały oraz finał toczyć się będą w seriach best-of-5, natomiast walka o 3.  miejsce w serii best-of-3. Tytułu Mistrza Polski w przedwcześnie zakończonym sezonie 2019/2020 broni VBW Arka Gdynia, która w ligowej tabeli wyprzedziła KS Basket 25 Bydgoszcz oraz PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp.



W fazie play-off uczestniczyć będą tak jak dotychczas drużyny z miejsc 1-8, podczas gdy pozostałe zakończą ligowy sezon. Zespół, który zajmie ostatnie miejsce w tabeli traci prawo gry w EBLK.

Zestawienie pierwszych trzech kolejek sezonu 2020/2021 przedstawia się następująco:

03.10.2020
VBW Arka Gdynia - Politechnika Gdańska
PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. - KS Basket 25 Bydgoszcz
CCC Polkowice - AZS UMCS Lublin
Zagłębie Sosnowiec - Ślęza Wrocław
Energa Toruń - Enea AZS Poznań
AZS Uniwersytet Gdański - GTK Arka Gdynia

07.10.2020
Politechnika Gdańska - GTK Arka Gdynia
Enea AZS Poznań - AZS Uniwersytet Gdański
Ślęza Wrocław - Energa Toruń
CCC Polkowice - Zagłębie Sosnowiec
KS Basket 25 Bydgoszcz - AZS UMCS Lublin
VBW Arka Gdynia - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp.

10.10.2020
PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. - Politechnika Gdańska
AZS UMCS Lublin - VBW Arka Gdynia
Zagłębie Sosnowiec - KS Basket 25 Bydgoszcz
Energa Toruń - CCC Polkowice
AZS Uniwersytet Gdański - Ślęza Wrocław
GTK Arka Gdynia - Enea AZS Poznań

System rozgrywek EBLK w sezonie 2020/2021:

ETAP 1
- drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż)
- drużyny, które zajmą miejsca 1-8, będą uczestniczyć w etapie 2 - play-off
- drużyny, które zajmą miejsca 9-12, zakończą rywalizację w sezonie
- zespół który zajmie ostatnie miejsce traci prawo gry w EBLK w sezonie 2021/2022

ETAP 2 – PLAY-OFF
- I runda – ćwierćfinał - do trzech zwycięstw (2-2-1) w parach 1-8, 2-7, 3-6, 4-5
- zwycięzcy zagrają w II rundzie o miejsca 1-4. Pokonani kończą rywalizację w sezonie i są sklasyfikowani na miejscach 5-8 w kolejności miejsc zajętych w etapie 1

II runda – półfinał - do trzech zwycięstw (2-2-1) w parach 1/8 – 4/5 oraz 2/7 – 3/6 zwycięzcy zagrają w III rundzie – finał, pokonani grają w III rundzie – o trzecie miejsce

III runda – o trzecie miejsce - do dwóch zwycięstw (1-1-1) grają pokonani w półfinałach

III runda – finał - do trzech zwycięstw (2-2-1) grają zwycięzcy półfinałów

Terminarz ćwierćfinałów (2-2-1)
13 marca
14 marca
20 marca
ew. 21 marca
ew. 24 marca

Terminarz półfinałów (2-2-1)
27 marca
28 marca
31 marca
ew. 1 kwietnia
ew. 7 kwietnia

Terminarz meczów o 3. miejsce (1-1-1)
10 kwietnia
13 kwietnia
ew. 17 kwietnia

Terminarz meczów finałowych (2-2-1)
10 kwietnia
11 kwietnia
14 kwietnia
ew. 15 kwietnia
ew. 18 kwietnia