Euroliga: 16 drużyn w nowym sezonie

Dodano: 10.08.2020, 13:31


W sezonie 2020/2021 w Eurolidze wystartuje podobnie jak do tej pory 16 drużyn, wśród nich będzie także Arka Gdynia. Pewnych udziału jest już 14 zespołów, a cztery pozostałe zagrają w kwalifikacjach.W koszykarskiej elicie w sezonie 2020/2021 zobaczymy po trzy zespoły z Francji (ASVEL Lyon, Bourges Basket, Basket Landes) oraz Rosji (UMMC Jekaterynburg, Dynamo Kursk, Nadezhda Orenburg). Być może także trzech przedstawicieli będzie miała Turcja, gdzie udziału pewni są Fenerbahce oraz Galatasaray, a w kwalifikacjach powalczy Izmit.

W fazie grupowej wystąpi także m.in. ZVVZ USK Praga (Czechy), Sopron Basket (Węgry), TTT Ryga (Łotwa), Avenida Salamanca (Hiszpania) czy też Famila Schio (Włochy).

Mecze kwalifikacyjne odbędą się 23 oraz 30 września br. w systemie mecz i rewanż.

Pary kwalifikacyjne tworzą:
Izmit (Turcja) – Aluivent Miskolc (Węgry)
UNI Girona (Hiszpania) – ACS Sepsi (Rumunia)

Szczególnie warto tutaj zwrócić uwagę na rumuński ACS Sepsi, który po raz pierwszy w historii ma szansę zagrać na takim poziomie.


Pierwsza kolejna rozegrana zostanie 14 października, a turniej Final Four odbędzie się od 16 do 18 kwietnia 2021 roku. Formuła rozgrywek pozostanie taka sama - dwie grupy po 8 drużyn, z czego awans do fazy play-off wywalczą po 4 najlepsze drużyny z każdej grupy. Zespoły z miejsca 5-6 awansują do EuroCup. W przypadku gdy rozgrywki nie będą mogły ruszyć w pierwotnym terminie, zostaną automatycznie przeniesione na styczeń 2021 roku. Wtedy też zostanie całkowicie zmieniony ich system.

Jeśli natomiast rozgrywki zostaną przerwane z powodu pandemii COVID-19, to wyniki rozegranych spotkań zostaną uznane za ważne i także zostanie zmieniony system rozgrywek. Więcej szczegółów FIBA przedstawi 1 września.