KSC Szekszárd i Sopron Basket w Eurolidze? Pierwsze mecze 23 września

Dodano: 23.06.2020, 10:49


KSC Szekszárd od dobrych kilku lat jest drugą siłą po Sopron Basket w lidze węgierskiej, stąd też czas przystąpić do gry z najlepszymi w Europie. Drużyna zgłosiła swój akces do gry w Eurolidze, gdzie wystartować miałby również Sopron.
Federacja węgierska (MKOSZ) zakończyła sezon 2019/2020 bez ogłoszenia mistrza kraju, jednak z zapisaniem miejsc w tabeli. Stąd też możliwe było przydzielenie drużyn do europejskich pucharów, gdzie Sopron BasketKSC Szekszárd mogą wystartować w Eurolidze, a ZTE NOI KK Zalaegerszeg, UNI Győr i VBW CEKK Cegléd w EuroCup. Zabraknie być może DVTK Miskolc, który w tym sezonie miałby skupić się na ligowych zmaganiach.

Dyrektor zarządzający zespołu z Szekszardu Gergő Szabó wysłał za pośrednictwem MKOSZ wniosek do FIBA Europe odnośnie startu w Eurolidze. Obecnie w elitarnych rozgrywkach mogą wystąpić aż trzy węgierskie zespoły, a nie jak to było do tej pory – dwa.

Start byłby także możliwy, gdyby nie udało się to w tym sezonie DVTK Miskolc. Jednakże wszystko zależy od tego ile drużyn ostatecznie zdecyduje się w tym sezonie na grę w Eurolidze oraz ile będzie zespołów w kwalifikacjach.

KSC w nowym sezonie będzie miał nareszcie dość dużą rotację oraz jeszcze większą jakość zespołu, to byłoby bardzo dobre aby pokazać się wśród najlepszych. W zespole są już m.in. Zala Friskovec, Maja Škorić, Cyesha Goree czy też Sara Krnjic. Wszystko wyjaśni się do połowy sierpnia, ile ostatecznie drużyn będzie chętnych do gry w Eurolidze oraz EuroCup.

***

Spotkania kwalifikacyjne Euroligi rozegrane zostaną 23 oraz 30 września br., a pierwsza kolejna 14 października. Turniej Final Four odbędzie się od 16 do 18 kwietnia 2021 roku. Formuła rozgrywek pozostanie taka sama - dwie grupy po 8 drużyn, z czego awans do fazy play-off wywalczą po 4 najlepsze drużyny z kązdej grupy. Zespoły z miejsca 5-6 awansują do EuroCup. Jeśli będzie potrzeba przerwania rozgrywek, to odbędzie się wtedy ich skrócona wersja od stycznia 2021 roku.

Jeśli chodzi o EuroCup, to mecze kwalifikacyjne zaplanowane są na 24 września oraz 1 października br.  Rywalizacja w kwalifikacjach toczy się systemem mecz i rewanż. Pierwsza kolejka rozegrana zostanie 15 października, a pierwszy mecze finałowe 7 oraz 14 kwietnia 2021 roku.