Nie będzie turnieju finałowego Euroligi, kwalifikacje do EuroBasketu zgodnie z planem

Dodano: 16.06.2020, 13:47


FIBA Europe na kolejnym spotkaniu organizacyjnym, ostatecznie zrezygnowała z pomysłu dokończenia zawieszonych rozgrywek Euroligi oraz EuroCup we wrześniu br. Zapadły także decyzje odnośnie nowego sezonu i ewentualnego przerwania ich z powodu pandemii COVID-19.Sezon 2019/2020 w Eurolidze oraz w EuroCup został zawieszony w marcu br., z propozycją rozegrania turniejów finałowych we wrześniu br. Ostatecznie FIBA Europe zdecydowała się zakończyć sezon pucharowy bez przyznania tytułów mistrzowskich. Zgodnie z regulaminem natomiast drużyny otrzymają punkty rankingowe.

A co z nowym sezonem? Tutaj wszystko ma ruszyć zgodnie z planem, czyli we wrześniu oraz w październiku z udziałem lub też bez udziału publiczności. Do tego dojdą także obostrzenia jakie będzie w danej chwili posiadał kraj z jakiego będzie konkretny zespół. W przypadku gdy rozgrywki nie będą mogły ruszyć w pierwotnym terminie, zostaną automatycznie przeniesione na styczeń 2021 roku. Wtedy też zostanie całkowicie zmieniony ich system.

Jeśli natomiast rozgrywki zostaną przerwane z powodu pandemii COVID-19, to wyniki rozegranych spotkań zostaną uznane za ważne i także zostanie zmieniony system rozgrywek.

Dużo mówiło się również o kwalifikacjach do EuroBasketu 2021, które mają zostać rozegrane w listopadzie br. oraz w styczniu 2021 roku.

Listopadowe „okienko” zostanie rozegrane zgodnie z planem, jednak z uwzględnieniem aktualnych przepisów danego kraju. Możliwe również, iż wszystkie spotkania odbędą się bez udziału publiczności.

W przypadku gdy nie będzie możliwości rozegrania listopadowych spotkań, mecze zostaną automatycznie przełożone na luty. Wtedy zostaną rozegrane aż cztery kolejki grupowe w ciągu 15 dni. "Okienko" potrwa od 31 stycznia do 14 lutego, a mecze odbędą się w czwartek, niedzielę, środę i sobotę.

Wiadomo także, iż Mistrzostwa Europy Małych Krajów odbędą się od 15 do 20 czerwca 2021 roku w Nikozji (Cypr). Planowo turniej miał się odbyć w tym roku w okresie letnim.