Czechy oraz Słowacja – ruszyły przygotowania

Dodano: 05.06.2020, 13:30


W Pradze (Czechy) oraz w Pieszczanach (Słowacja) w tym tygodniu ruszyły zgrupowania kadr narodowych, które przygotowują się do listopadowych meczów kwalifikacyjnych do EuroBasketu 2021.Czeszki bardzo dobrze rozpoczęły kwalifikacje i po dwóch rozegranych spotkaniach prowadzą w grupie D z bilansem 2/0, wyprzedzając Rumunię, Włochy oraz Danię. Jak zawsze mówi szkoleniowiec kadry Czech Štefan Svitek – Lato to najważniejszym etap przygotowań, gdyż zrobi się wtedy to na co nie ma czasu podczas sezonu. Coś w tym jest i nie można się z tym nie zgodzić.

- Szczególnie teraz po dość długiej i przymusowej przerwie, trzeba jeszcze mocniej wrócić do treningów i samej gry. Chcemy jak najlepiej wykorzystać ten czas, rozegrać także jakieś małe mecze towarzyskie.

A jak przedstawia się obecny w Pradze skład drużyny? Jest jedna kluczowa zmiana, gdyż karierę kilka dni temu zakończyła Kamila Štěpánová.Nie wiedziałem o tym w momencie kiedy się to stało, dowiedziałem się kilka dni temu. Trzeba uszanować tą decyzję, gdyż musiał być konkretny powód aby to uczynić. Chciałbym jej podziękować za jej grę, za pracę, którą wykonała, za jej podejście do drużyny narodowej i życzę jej wszystkiego najlepszego w życiu codziennym – dodaje trener Svitek.

Lukę tą uzupełnią wracające po kontuzjach Alena Hanušová, Kateřina Elhotová i Julia Reisingerová. Kilka dni treningów dla wymienionej trójki czy też pozostałych zawodniczek to mało, jednak krótka przerwa w kolejnym tygodniu i ponowny powrót do treningów powinien dać zamierzony efekt w listopadzie podczas spotkań z Danią oraz Włochami.

Lwice nie rozegrają w lecie jednak żadnego meczu międzynarodowego, lecz zmierzą się z kadrą U20 gdzie trenerem jest Romana Ptáčková z Hradca Králové. Drużyna U20 w tym roku nie weźmie udziału w Mistrzostwa Europy U20 w Sopronie, gdyż zostały one odwołane. Jednakże to nie powód aby nie spotkać się całym składem i nie trenować.

Skład Reprezentacji Czech w Pradze:
- Beáta Adamcová/Žabiny Brno
- Sarah Beránková/KP Brno
- Kristýna Brabencová/USF (NCAA)
- Kateřina Elhotová/ZVVZ USK Praha
- Kateřina Galíčková/Žabiny Brno
- Alena Hanušová/ZVVZ USK Praha
- Barbora Holubová/BLK Slavia Praha
- Anežka Kopecká/Žabiny Brno
- Eliška Mircová/BLK Slavia Praha
- Julia Reisingerová/Valencia Basket
- Simona Sklenářová/ZVVZ USK Praha
- Veronika Šípová/ZVVZ USK Praha
- Adéla Válková/Weatherford (NCAA)
- Veronika Voráčková/ZVVZ USK Praha
- Tereza Vyoralová/ZVVZ USK PrahaRównież na początku czerwca na parkiecie Diplomat Areny w Pieszczanach, zgrupowanie rozpoczęła kadra Słowacji. Trener zespołu Juraj Suja do dyspozycji ma 15 zawodniczek, które lato powinny przepracować dość mocno. Wszystko temu, iż w 3 – zespołowej grupie z Węgrami oraz Holandią w kolejnych meczach nie można już sobie pozwolić na porażki. Obecnie w grupie H prowadzi kadra Węgier 1/0 przed Holandią 1/0 oraz Słowacją 0/1.

Listopadowe spotkanie z Holandią może w przypadku zwycięstwa pozwolić złapać oddech, lecz porażka – odbierze marzenia o EuroBaskecie 2021.

Skład Reprezentacji Słowacji w Pieszczanach:
- Michaela Balážová/Young Angels Košice
- Barbora Bálintová/Arka Gdynia
- Nikola Dudášová/MBK Ružomberok
- Michaela Fekete/MBK Ružomberok
- Ivana Jakubcová/Le Mura Basket Lucca
- Nikola Kováčiková/Georgetown University
- Miroslava Mištinová/MBK Ružomberok
- Alica Moravčíková/MBK Ružomberok
- Sabína Oroszová/GEAS Sesto San Giovanni
- Terézia Páleníková/Piešťanské Čajky
- Tereza Sedláková/Nottingham Wildcats
- Angelika Slamová/Arka Gdynia
- Radka Stašová/MBK Ružomberok
- Timea Sujová/ŠBK Šamorín
- Soňa Svetlíková/ŠBK Šamorín