Energa Basket Liga Kobiet: XX kolejka - mecz kolejki dla Artego, ważna wygrana Widzewa oraz AZS UG

Dodano: 04.03.2020, 21:02

W meczu 20. kolejki EBLK Artego pokonało w Polkowicach aktualnego Mistrza Polski i coraz pewniej rozsiadło się na pozycji wicelidera tabeli. Ze zwycięstwa cieszył się także wicemistrz z Gorzowa Wlkp., który wygrał z Energa Toruń bez Copper oraz kibiców (zamknięta hala z powodu koronowirusa), a także lubelski AZS UMCS – aspirujący do 4. miejsca na koniec sezonu. W Łodzi ważny mecz wygrał z Politechniką Gdańską Widzew i dalej liczy się w grze o fazę play-off.

mecz kolejki
W meczu 20. kolejki EBLK Artego pokonało w Polkowicach Mistrza Polski 85:79, wygraną jednak dało  aż 14 celnych rzutów wolnych (bez trafień z gry) w ciągu ostatnich 4 minut spotkania. Zanim do tego doszło to CCC po celnym rzucie Mansfield doprowadziło do remisu po 64. Ponowne prowadzenie Artego dała jednak „trójka” Kiesel – 68:66, na co „Pomarańczowe” również skutecznie odpowiedziały  na minutę przed zakończeniem trafieniem Mansfield – 79:81. Było to jednak na tyle, odnośnie dalszej skuteczności drużyny trenera Kovacika. Liderką drużyny z Bydgoszczy była Laura Miškinienė, która rzuciła 25 punktów z czego 14 z linii rzutów wolnych (na 15 prób). W CCC 23 „oczka” rzuciła Danielle Robinson, a 16 dodała Denesha Stallworth.

Liczby meczu:
10 – razy w meczu notowany był remis
12 – razy zmieniało się w meczu prowadzenie
14 – na 15 rzutów wolnych trafiła Laura Miskiniene
15 – punktów więcej z linii rzutów wolnych zdobyła Artego
60 – tyle % zza linii 6,75 miało Artego (9/15)

CCC Polkowice - Artego Bydgoszcz
79:85 (23:25, 21:16, 13:23, 22:21)

Polkowice: Robinson 23, Stallworth 16, Mansfield 14, Conde 12, Spanou 8, Gajda 6
Bydgoszcz: Miskiniene 25, Kiesel 21, O'Neill 16, Międzik 8, Evens 7, Rymarenko 3, Mchałek 3, Poboży 2

W Łodzi Widzew musiał wygrać z Politechniką Gdańską aby móc w dalszym ciągu liczyć się w walce o ostatnie premiowane miejsce do fazy play-off. Pierwszy krok został zrobiony, gdyż drużyna z Pomorza po dość słabej trzeciej kwarcie przegrywała już 33:53. O dziwo prym w dzisiejszym spotkaniu wiodły Polki - Monika Jasnowska rzuciła 16 punktów, a Ewelina Gala – 13. Najskuteczniejsza z zawodniczek zagranicznych - Katarina Vucković w ciągu 29 minut na parkiecie rzuciła 9 „oczek”. Widzew jednak może pochwalić się dość dobrą skutecznością, która wyniosła ponad 51% przy zaledwie 28% rywalek. Aby być w play-off drużyna z Łodzi musi wygrać jeszcze jedno z dwóch spotkań (mecze na wyjazdach w Gorzowie Wlkp. oraz w Krakowie), jednak trzeba tutaj liczyć także na dwie porażki Politechniki Gdańskiej (mecze na wyjazdach z Wisłą oraz Ślęzą).

CosinusMED Widzew Łódź - DGT Politechnika Gdańska
67:51 (13:7, 22:17, 18:9, 14:18)

Łódź: Jasnowska 16, Gala 13,Vuckovic 9, Davis 8, Emery 8, Gertchen 6, Drop 5, Stępień 2
Gdańsk: Hudson 14, Nayo 7, Bujniak 6, Koc 6, Gwizdała 5, Haryńska 5, Strzelczyk 5, Duszkiewicz 3

W Gdyni tylko w pierwszej kwarcie można było mieć nadzieję na wyrównane spotkanie, jednak każda kolejna upływająca minutach dawała coraz to większą przewagę Arki. Po 20 minutach lider EBLK prowadził 36:22, by po kolejnej kwarcie mieć już 25-punktowy handicap. Ślęza zupełnie nie istniała w ataku, co dodatkowo przy braku Abigail Glomazic przełożyło się również na grę w obronie. Jeśli dodamy do tego słabszy dzień Cierry Burdick (10 punktów, 4/13 z gry), to staje się jasne kto mógł to spotkanie wygrać. Wygrana dała także Arce zwycięstwo w sezonie zasadniczym, czy będzie on z kompletem zwycięstw - przekonamy się w kolejnych dwóch kolejkach.

Arka Gdynia - Ślęza Wrocław
73:42 (18:13, 18:9, 22:11, 15:9)

Gdynia: Alexander 14 (10zb), Gulich 10, Kastanek 10, Papova 10, Slamova 9, Balintova 8, Rembiszewska 3, Allen 3, Podgórna 3, Morawiec 3
Wrocław: Caldwell 11, Burdick 10, Marciniak 6, Szjtauer 4, Jovanovic 4, Dobrowolska 4, Butulija 3

Drugie zwycięstwo zanotował natomiast beniaminek z Gdańska, który pewnie 78:58 wygrał z ENEA AZS Poznań. Zwycięstwo dała zagraniczna „5”, w której liderka była tym razem Olga Frolkina rzucając 23 punkty. Drużyna z Gdańska po raz kolejny dość dużo rzucała zza linii 6,75 11/27, a najskuteczniejsza była w tym Gabrielle Rae Ortiz (5/10). Słabszy dzień miała Tierra La She Ruffin-Pratt – 4/18 w ciągu 38 minut.

AZS Uniwersytet Gdański - Enea AZS Poznań
78:58 (23:17, 17:14, 17:15, 21:12)

Gdańsk: Frolkina 23, Ortiz 19, Ruffin-Pratt14 (11zb), Samburska 10, Pachurina 8, P. Kuras 2, Stępień 2
Poznań: Mfutila 13, Saunders 12, Pyka 11, Banaszak 8, Nowicka 5, Pawlak 5, Miletic 3, Stefańczyk 1

PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. - Energa Toruń
86:64 (24:19, 18:21, 25:13, 19:11)

Gorzów Wlkp.: Juskaite 20, Green 19 (13zb), Prezelj 18, Maiga 13 (10zb), Thomas 5, Dźwigalska 4
Toruń: Davenport 21, Urbaniak 15, Williams 14, Tłumak 5, Grigoreva 4, Podkańska 3, Dobrowolska 2,

AZS UMCS Lublin - Wisła Kraków
73:60 (19:15, 21:18, 21:13, 12:14)

Lublin: Peterson 17, Popović 14, Day 12 (15zb), Adamowicz 12, Baltić 10, Szott-hejmej 4, Labuckiene 4

2 Artego Bydgoszcz 37 20 17 - 3 9 - 1 8 - 2 1586 - 1315 +271
3 PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 35 20 15 - 5 8 - 2 7 - 3 1662 - 1373 +289
4 AZS-UMCS Lublin 34 20 14 - 6 8 - 2 6 - 4 1494 - 1386 +108