Baltic Basketball League: TTT Riga najlepsza!

Dodano: 01.03.2020, 18:02

TTT Ryga mimo dość wyrównanej pierwszej połowy, rozgromił Kauno Aistes 107:67 i wygrał Ligę Bałtycką. Brązowe medale dla koszykarek z Lipawy, które pokonały prowadzone przez Algirdasem Paulauskasem Kibirkštis Vilnius. Mimo porażek bardzo dobry turniej rozegrała 23-letnia Litwinka Daugile Sarauskaite (30 punktów, 28 zbiórek).

finał
Aż 22 z 42 punktów dla TTT w pierwszej połowie zdobyła Marina Mabrey i to właśnie 23-letniej Amerykance mistrz Łotwy zawdzięcza minimalne prowadzenie po 20 minutach gry – 44:42. W tejże odsłonie rywalki z Kowno dość mocno naciskały, co przyniosło pożądany efekt i momentami dawało nawet prowadzenie z dużo silniejszym rywalem. Duża w tym rola Karoliny Kazočiūnaitė, która miała na koncie już 15 „oczek” oraz 6 zebranych piłek. Przełamanie i to dosłowne przyszło w pierwszej połowie trzeciej kwarty, którą to TTT wygrała 20:4 dając wynik 64:46. Całą trzecią kwartę zespół trenera Zībartsa wygrała aż 39:9. Dobra ofensywna gra dała w 27 minucie „setkę” za sprawa trafienia zza linii 6,75 Laksy.

TTT Riga - Kauno Aistes
107:67 (17:21, 27:21, 39:9, 24:16)

Riga: Mabrey 31, Laksa 17, Huff 13, Pilaberde 9, Kreslina 9, Jasa 8, Drammeh 5, Strautmane 4, Maurina 4, Klakocka 3, Mikelsone 2, Melnika 2
Kauno: Kazociunaite 17, Baltkojiene 16, Petrenaite 7, Bagdanaviciene 6, Masionyte 6, Segzdaite 4, Knyzaite 4, Kuzminskyte 3, Janonyte 3

mecz o 3. miejsce
W mecz o 3. miejsce Ligi Bałtyckiej po dobrej i przede wszystkim skutecznej drugiej połowie, górą nad Kibirkštis były koszykarki z Lipawy. Zanim jednak nastąpiła przełomowa dla losów spotkania kwarta, to punkt po punkcie swoją przewagę budowała drużyna z Wilna – prowadząc po 20 minutach 34:27. Do remisu po zmianie stron doprowadziła dwukrotnie Veidere, by w kolejnych akcjach dać prowadzenie. Kropkę nad „i” postawiła celnym rzutem za trzy punkty na 58 sekund przed końcem Trankale 63:58.

Kibirkštis - SBK Liepāja/LSSS
61:71 (17:9, 17:18, 9:16, 18:28

Vilnius: Sulske 16, Sarauskaite 10, Kraujunaite 10, Druskyte 8, Zabotkaite 7, Sakeviciute 4, Miknaite 2, Serkeviciute 2, Mikelionyte 2
Liepāja: Trankale 18, Veidere 17, Rosenbohm 11, Vihmane 10, Gotfrida 7, Versele 4, Petermane 2, Donskichyte 2

***

W półfinałach TTT nie miała problemów z wygraną nad zespołem z Lipawy aż 108:39! W tak okazałym zwycięstwie pomogła trzecia kwarta, wygrana przez gospodynie turnieju Final Four 33:2. W pozostałych kwartach, gra była znaczniej wyrównana ale również z handicapem dla TTT. 21 punktów dla uczestnika Euroligi zdobyła 23-letnia Kitija Laksa, a 18 dorzuciła Megan Huff.

Dużo więcej emocji było za to w drugim półfinale, gdzie niegdyś euroligowy (2013/2014) litewski Kibirkštis przegrał 82:84 z również litewskim Kauno Aistes-LSMU. Całe spotkanie było bardzo zacięte i zakończyło się dopiero po TRZECH dogrywkach! Podopieczne znanego w Polsce Algirdasa Paulausksasa w regulaminowym czasie gry miały wygraną na wyciągnięcie ręki, jednak trafienie równo z końcową syreną Santy Baltkojiene dało remis. W pierwszej dogrywce „Kibi” uratowała Kristė Druskytė, a w drugiej Klaudija Serkevičiūtė. Wszystko wyjaśniło się w końcówce ostatniej, jak się okazało dogrywce – po trafieniu zza linii 6,75 Baltkojienė. „Gospodynie” miały jeszcze szansę na doprowadzenie do kolejnych 5 minut, jednak ich próby były nieskuteczne. Liderką Kibirkstis była 23-letnia Daugilė Šarauskaitė, która w 48 minut uzbierała 20 punktów oraz 19 zbiórek! Po drugiej stronie również „mocnym” double-double w statystykach zapisała się 21-letnia Karolina Kazočiūnaitė (24 punkty, 16 zbiórek).