Energa Basket Liga Kobiet: XIX kolejka - mecz kolejki dla Artego, strzelanina we Wrocławiu i Gdańsku

Dodano: 29.02.2020, 22:55

W meczu 19. kolejki EBLK ogromne emocje były w Bydgoszczy, gdzie Artego po trafieniu Kariny Michałek pokonało 84:82 wicemistrza Polski z Gorzowa Wlkp. Nie mniej walki i dobrej dla oka koszykówki było w Gdańsku – Politechnika mimo 14 trafień zza linii 6,75 przegrała z AZS UMCS oraz we Wrocławiu, gdzie Ślęza 97:92 wygrała z beniaminkiem z Gdańska.

mecz kolejki
Artego Bydgoszcz do samego końca walczyło z wicemistrzem Polski z Gorzowa Wlkp. i udanie finiszowało 84:82 – decydujące trafienie na 7 sekund przed końcową syreną było dziełem Kariny Michałek. Dariuszowi Maciejewskiemu udało się zatrzymać Laure Miskiniene (3/11 z gry oraz 12 zbiórek), jednak nie było sposobu na Brianne Kiesel (25 punktów) oraz Jennifer O'Neill (23 punkty). W drużynie wicemistrza Polski 33 „oczka” rzuciła Kahleah Copper, a 20 punktów oraz 10 zbiórek dodała Jasmine Thomas. Co ciekawie AZS dość znacznie wygrał walkę na tablicach – 41:28, jednak nie pomogło to ostatecznie w decydujących sekundach spotkania.

Liczby meczu:
3 – tylko tyle razy z gry trafiła w dniu dzisiejszym Laura Miskiniene
9 – tylko tyle razy na linii rzutów wolnych stawały koszykarki z Gorzowa Wlkp. – rywalki aż 21!
14 – razy na tablicy wyników zmieniało się prowadzenie
16 – oba zespoły zanotowały taką samą liczbę asyst
18 – razy w meczu był remis
33 – punkty rzuciła Kahleah Copper

Artego Bydgoszcz - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp.
84:82 (21:19, 23:25, 20:22, 20:16)

Bydgoszcz: Kiesel 25, O'Neill 23, Miskiniene 9 (12 zb), Międzik 8, Evans 7, Michałek 6, Rymarenko 2, Poboży 2
Gorzów Wlkp.: Copper 33, Thomas 20 (10zb), Green 12, Juskaite 8, Kaczmarczyk 4, Maiga 3, Prezelj 2

We Wrocławiu drugiej wygranej w sezonie szukał beniaminek z Gdańska, jednak tym razem się nie udało (a było całkiem blisko). Po dwóch z rzędu celnych rzutach kolejno Samburskiej oraz Frolkiny, AZS prowadził po 30 minutach gry 65:62. W ostatniej dość szalonej i ofensywnej kwarcie wymiana ciosów stała na bardzo wysokim poziomie, a zwycięsko 35:27 wyszedł z niej Arkadiusz Rusin i Ślęza. Aż 24 punkty dla drużyny z Dolnego Śląska rzuciła Dominika Owczarzak, a jedno „oczko” mniej oraz 18 zbiórek uzbierała Cierra Burdick. Po drugiej stronie dość ciekawie prezentował się skład, gdyż na parkiecie pojawiło się 7 zawodniczek, z czego 3 (Ortiz, Ruffin-Pratt, Frolkina) spędziło pełne 40 minut. Najskuteczniejsza z tego trio była ta Ruffin-Pratt, która rzuciła 36 punktów z czego 14 z linii rzutów wolnych. 23 punkty dodała Olga Frolkina.

Ślęza Wrocław - AZS Uniwersytet Gdański
97:92 (27:23, 22:15, 13:27, 35:27)

Wrocław: Owczarzak 24, Burdick 23 (18zb), Jovanović 20, Glomazić 8, Marciniak 8, Dobrowolska 5, Butulija 5, Caldwell 4
Gdańsk: Ruffin-Pratt 36, Frolkina 23, Ortiz 14, Sambruska 13, Pachurina 6

Emocje były również w Krakowie, gdzie grająca bez Justyny Żurowskiej-Cegielskiej Wisła nie poddała się i dzielnie walczyła z Arką Gdynia. Uczestnik tegorocznej Euroligi wygraną zapewnił sobie dopiero w ostatniej kwarcie, na którą wychodził z zaledwie 3-punktowym prowadzeniem (45:42). Kropkę nad „i” postawiło trafienie zza linii 6,75 Slamovej (62:51) na 140 sekund przed końcową syreną. Trafienie to miało miejsce podczas serii 10:0 Arki, na którą miejscowe nie potrafiły skutecznie odpowiedzieć. W Wiśle bliska double-double była Kadri-Ann Lass (20 punktów, 9 zbiórek), a 15 punktów i 7 asyst uzbierała Chloe Wells. Jeśli chodzi natomiast o Arkę, to także blisko double-double była Rebecca Allen (18 punktów, 9 zbiórek) oraz Kayla Alexander (10 punktów, 7 zbiórek).

Wisła Kraków - Arka Gdynia
57:67 (16:17, 13:14, 13:14, 15:22)

Kraków: Lass 20, Wells 15, Trzeciak 10, Ziętara 4, Puter 4, Meskonyte 2, Jakubiuk 2
Gdańsk: Allen 18, Kastanek 11, Papova 10, Alexander 10, Slamova 8, Gulich 6, Balintova 4
W meczu Politechniki Gdańskiej z AZS UMCS Lublin można było spodziewać… dość wysokiej wygranej przyjezdnych, jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę brak Jenny Smith. Jednakże sam początek był uderzeniem pioruna w lubelski zespół, gdyż po 5 minutach gry było 18:2! Dobrą serię przerwała trafieniem Baltić, jednak w końcówce pierwszej kwarty dwukrotnie zza linii 6,7 trafiła Haryńska i było 30:20. W kolejnych minutach AZS UMCS gonił rywalki, jednak co zbliżał się do PG – to natychmiastowa odpowiedź głównie za trzy punkty ponownie wprawiała w szał trenera Szewczyka. Rwanymi akcjami przyjezdne doszły rywalki, które jednak nie zamierzały się poddawać. Jeszcze na minutę i 22 sekundy przed zakończeniem traciły 3 „oczka” – 82:85, by niestety w kolejnej akcji stracić za pięć przewinień Martynę Koc i kolejne dwa punkty z linii rzutów wolnych. Spotkanie celnymi rzutami wolnymi zakończyła najskuteczniejsza w dzisiejszym meczu Alexis Peterson, która rzuciła aż 40 punktów w tym 4x3. Politechnika w całym meczu trafiła 14x zza linii 6,75 przy 5 takich trafieniach gości.

DGT Politechnika Gdańska - AZS UMCS Lublin
86:92 (30:20, 18:30, 22:19, 16:23)

Gdańsk: Hudson 24, Nayo 18, Haryńska 14, Koc 12, Strzelczyk 5, Gwizdała 5, Ostrowska 3, Bujniak 3, Duszkiewicz 2
Lublin: Peterson 40 (10as), Day 19 (12zb), Baltić 14, Adamowicz 9, Sklepowicz 5, Labuckiene 4, Pawłowska 1

CosinusMED Widzew Łódź - Energa Toruń
82:71 (16:21, 20:22, 20:10, 26:18)

Łódź: Emery 17, Davis 16, Drop 13, Gala 12, Vucković 10, Jasnowska 8, Gertchen 6
Toruń: Davenport 22, Dedić 14, Williams 12, Scekić 7, Podkańska 5, Tłumak 5, Urbaniak 4, Grigoreva 2

Enea AZS Poznań - CCC Polkowice
52:84 (10:22, 16:21, 12:26, 14:15)

Poznań: Pawlak 16, Mfutila 12, Miletić 9, Parzeńska 6, Nowicka 5, Saunders 4
Polkowice: Conde 24, Niedźwiedzka 17, Mansfield 15, Robinson 14, Tyszkiewicz 6, Palusna 4, Gajda 2, Stallworth 2

2 Artego Bydgoszcz 35 19 16 - 3 9 - 1 7 - 2 1501 - 1236 +265
3 PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 33 19 14 - 5 7 - 2 7 - 3 1576 - 1309 +267
4 Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin 32 19 13 - 6 7 - 2 6 - 4 1421 - 1326 +95