Energa Basket Liga Kobiet: XVIII kolejka - 17 porażek z rzędu AZS UG i... starczy

Dodano: 22.02.2020, 23:03

AZS Uniwersytet Gdański pokonał 25-krotnego Mistrza Polski i tym samym zanotował pierwszą wygraną w obecnym sezonie po 17 porażkach z rzędu. Ze zwycięstwa cieszyli się także faworyci w pozostałych spotkaniach z Gdyni, Gorzowa Wlkp., Bydgoszczy oraz Lublina. W tym ostatnim przypadku AZS UMCS nie miał aż tak łatwej przeprawy, jak pozostałe zespoły i wygrał 89:81.

mecz kolejki
Derby Dolnego Śląska dla CCC Polkowice, które pokonało wrocławską Ślęzę 84:77. „Pomarańczowe” lepiej rozpoczęły spotkanie i po 10 minutach prowadziły 23:14, by po wyrównanej drugiej kwarcie – prowadzić w 20 minucie meczu 42:32. Po zmianie stron po serii 9:0 wrocławianki doszły mistrza Polski na jedno „oczko” – 49:50, jednak odpowiedź rywalek była momentalna. W ostatniej kwarcie w dalszym ciągu przyjezdne goniły wynik, jednak raz po raz po próbach zbliżenia się do CCC ponownie traciły dystans. Gdy wydawało się, że po trafieniu Jovanovic na 35 sekund przed zakończeniem w meczu będą emocje, to kropkę nad „i” postawiła Robinson. Liderką CCC była Maria Conde, która uzbierała 23 punkty oraz 9 zbiórek, jednak wygrana nie byłaby możliwa bez Weroniki Gajdy – 17 punktów (w tym 5x3).

84:76 (23:14, 19:18, 12:19, 30:25)

Polkowice: Conde 23, Gajda 17 (5x3), Stallworth 15, Robinson 14, Mansfield 8, Spanou 4, Palusna 2, Naczk 1
Wrocław: Burdick 20, Jovanovic 14, Owczarzak 12 (13as), Glomazic 10, Dobrowolska 7, Szajtauer 6, Caldwell 5, Butulija 2

***

Poznański AZS tylko w pierwszych 10 minutach, potrafił nawiązać wyrównaną walkę z wicemistrzem Polski (14:12). W pozostałych kwartach wyraźnie górą były zawodniczki z Gorzowa Wlkp., które z każdą kwartą przewagę powiększało i pewnie dopisało kolejne dwa punkty w ligowej tabeli. Wracająca po małej kontuzji Kahleah Copper uzbierała 20 punktów oraz 13 zbiórek, a Cheridene Green dodała „oczko” mniej i 12 zbiórek. Dobrze zagrała Laura Juskaite – 13 punktów, 13 zbiórek.

PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. - Enea AZS Poznań
85:42 (12:14, 29:11, 24:11, 20:6)

Gorzów Wlkp. Copper 20 (13zb), Green 19 (12zb), Prezelj 13, Juskaite 13 (13zb), Thomas 11, Maiga 6, Dźwigalska 3
Poznań: Parzeńska 8, Mfutila 7, Saunders 5, Pyka 5, Banaszak 5, Pawlak 5, Miletić 3 (10zb), Nowicka 2, Stefańczyk 2

***

Ogromne emocje były w Sopocie, gdzie po raz pierwszy po 17 porażkach z rzędu wygrał beniaminek z Gdańska – AZS Uniwersytet Gdański.  W pokonanym polu znalazła się Wisła Kraków, która w ostatnim meczu pokonała w Krakowie… CCC Polkowice. Tym razem sukcesu nie było, gdyż nie mogło być. Od samego początku minimalną przewagę miały gospodynie, które przewagę budowały rzutami zza linii 6,75 oraz dużo dokładniejszej grze. Po 30 minutach gry AZS prowadził 49:41, by ostatnią kwartę rozpocząć od 8:0 i praktycznie „zamknąć” mecz. Dodać należy jeszcze, iż beniaminek w przeciągu całego spotkania prowadził nawet różnicą 16 „oczek” – 57:41.

Aż trzy zawodniczki z drużyny z Gdańska spędziły na parkiecie po 40 minut (Frolkina, Ruffin-Pratt oraz Ortiz). W Wiśle 22 punkty rzuciła Chloe Wells, a 16 dodała pochodząca z Estonii Kadri-Ann Lass.

AZS Uniwersytet Gdański - Wisła Kraków
71:60 (22:13, 10:15, 17:13, 22:19)

Gdańsk: Ruffin-Pratt 22 (12zb), Frolkina 19 (12zb), Ortiz 14, Samburska 9, Pachurina 4, Kosalewicz 3
Kraków: Wells 22, Lass 16 (10zb), Jakubiuk 8, Żurowska-Cegielska 4, Meskonyte 3, Grzenkowicz 3, Puter 2, Trzeciak 2

Przed meczem w Łodzi teoretycznie faworyt do wygranej był jeden – lubelski AZS UMCS. Jednakże patrząc na ostatnie wyniki Widzewa, można było również spodziewać się niespodzianki. Tym razem jej nie było, jednak miejscowe nie poddały się łatwo i uległy tylko 81:89. Ponownie Krzysztof Szewczyk wygraną mogł świętować dzięki Alexis Peterson – 26 punktów oraz Briannie Day – 23 punkty, 11 zbiórki.

CosinusMED Widzew Łódź - AZS UMCS Lublin
81:89 (19:19, 23:25, 12:22, 27:23)

Łódź: Emery 22, Vucković 14 (11zb), Jasnowska 13, Davis 13, Drop 9
Lublin: Peterson 26, Day 23 (11zb), Baltić 15, Adamowicz 7, Labuckiene 6

***

W derbach woj. kujawsko – pomorskiego bez emocji. Artego pewnie pokonało w Toruniu zespół Eleny Shakirovej, prowadząc po 30 minutach gry już 72:55. Laura Miškinienė uzbierała 17 punktów oraz 12 zbiórek, wyraźnie po raz kolejny dominując nad rywalkami. Drużyna Tomasza Herkta do tego stopnia zdominowała spotkanie, że prowadziła nawet różnicą 23 punktów (78:55).  Po drugiej stronie najlepsza była po raz kolejny Naomi Davenport – 19 punktów, 8 zbiórek.

Energa Toruń - Artego Bydgoszcz
76:94 (15:21, 21:26, 19:25, 21:22)

Toruń: Davenport 19, Dedić 13, Williams 11, Urbaniak 11, Ścekić 6, Podkańska 6, Wieczyńska 4, Tłumak 2, Dobrowolska 2, Grigoreva 2
Bydgoszcz: O'Neill 17, Miskiniene 17 (12zb), Rymarenko 15, Michałek 10, Evans 10, Kiesel 10, Poboży 8, Międzik 7

***

„Setka” pękła w Gdyni, gdzie Arka wygrała po raz 18 z rzędu w sezonie. Drużyna pod wodzą Gundarsa Vetry całkowicie zdominowała derbowe spotkanie z DGT Politechniką Gdańska (101:48), prowadząc po pierwszej połowie (51:26). Po zmianie stron na parkiecie więcej minut gry dostały Kamila Podgórna, Aldona Morawiec, Paulina Misiek czy też Anna Wińkowska. Liderką drużyny była natomiast sprowadzona kilka dni temu prosto z Reprezentacji Kanady - Kayla Alexander (17 punktów, 7 zbiórek).

Arka Gdynia - DGT Politechnika Gdańska
101:48 (25:16, 26:10, 22:9, 28:13)

Gdynia: Allen 18, Alexander 17, Papova 16, Podgórna 16, Kastanek 10, Gulich 7, Morawiec 7, Slamova 4, Wińkowska 3, Misiek 3
Gdańsk: Hudson 11, Nayo 10, Bujniak 6, Duszkiewicz 6, Haryńska 6, Ostrowska 4, Gwizdała 3, Strzelczyk 2

19 kolejka - 29.02.2020
29.02.2020 17:00 Artego Bydgoszcz - PSI Enea Gorzów Wlkp.

2 Artego Bydgoszcz 33 18 15 - 3 8 - 1 7 - 2 1417 - 1154 +263
3 PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 32 18 14 - 4 7 - 2 7 - 2 1494 - 1225 +269
4 Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin 30 18 12 - 6 7 - 2 5 - 4 1329 - 1240 +89