Euroliga: XIII kolejka - po raz 8 różnicą ponad 20 punktów wygrywa ZVVZ USK Praha!

Dodano: 19.02.2020, 20:16

W przedostatniej kolejce Euroligi ogromną szansę na duży krok w stronę awansu do EuroCup mogły zrobić zarówno Castors Braine oraz TTT Ryga, jednak przegrały swoje spotkania. Ku zaskoczeniu dobrze zagrał wicemistrz Turcji – Cukurova, który pokonał właśnie Castors i… będzie miał o co grać za tydzień. Z pucharami pożegnała się natomiast Arka Gdynia, która przegrała z ASVEL Lyon 82:92.

Mistrz Belgii w dwóch ostatnich kolejkach Euroligi bardzo potrzebował wygranych, aby móc w dalszym ciągu walczyć o udział w EuroCup. Bardzo ważne było spotkanie z teoretycznie najsłabszym zespołem w grupie – Cukurova Mersin, które jednak dobrze układało się tylko na samym początku. Po 15 minutach było 28:18 i skuteczna gra nie zapowiadała nagłego zwrotu wydarzeń, jakie miały miejsce jeszcze przed przerwą. Rywalki punkt po punkcie odrabiały straty, by już w 22 minucie wyjść na prowadzenie po trafieniu Bentley (38:36). Castors robiło co mogło aby ponownie być na „plus”, jednak znakomita w dniu dzisiejszym gra wspomnianej Bentley (18 punktów, 7 asyst) oraz Sanders (16 punktów) całkowicie to uniemożliwiała.

Grające w dalszym ciągu bez kontuzjowanej Stephanie Mavungi BLMA, nie miało nic do powiedzenia w Stambule przeciwko Fenerbahce. Po pierwszej połowie na tablicy wyników było 38:26, a w kolejnych minutach w dalszym ciągu przeważały gospodynie. 30 z 74 punktów całego zespołu rzuciła Cecilia Zandalasini, a 14 „oczek” i 7 zbiórek było dziełem Elizabeth Williams. BLMA oprócz słabej skuteczności – 38%, wyraźnie przegrało także walkę na tablicach – 29:48. Dodatkowo zabrakło pomocy od Sheylani Peddy, która trafiła tylko 1/8 z gry oraz Gabby Williams 2/11.

Dobre 20 minut to za mało aby pokonać osłabioną brakiem Yvonne Turner Nadieżde Orenburg, nawet na własnym parkiecie. TTT prowadzenie 35:30 tuż po dłuższej przerwie, gdy przejezdne serią 11:0 oraz wygraną 20:6 trzecią kwartą zamknęły najlepszej drużynie na Łotwie marzenia o zwycięstwie. Duży udział miały w tym Anastasiya Verameyenka – 10 punktów, 11 asyst oraz Nayo Raincock-Ekunwe – 9 punktów, 11 zbiórek. Jednakże obie zagrały dość słabo w ataku i trafiły łącznie tylko 6/22 rzutów z gry! Wystarczyło to jednak na zespół z Rygi, który całkowicie zawiódł w drugich 20 minutach gry.

Bardzo dobry sezon USK Pragi trwa w najlepsze, tym razem drużyna pod wodza Natalii Hejkovej wygrała z Reyer Venezia 89:57. Była to także już 11 wygrana w tym sezonie w Eurolidze, a 8 z ponad 20-punktową przewagą (89:57). USK przeważała od samego początku spotkania, a już po pierwszej połowie prowadziła wyraźnie 45:27. Co ważne do gry po kontuzji wróciła b (13 punktów), a kolejne bardzo dobre spotkanie rozegrały liderki - Brionna Jones (24 punkty) oraz Alyssa Thomas (21). Mistrz Czech zmiażdżył rywalki pod tablicami – 45:24, a główna w tym zasługa Jones i Rezan, które zabrały łącznie 20 piłek. Co ciekawe w dniu dzisiejszym gospodynie tylko 1/15 trafiły zza linii 6,75 przy 7/16 takich rzutach rywalek, jednak nie przeszkodziło to w okazałym zwycięstwie.

Bez emocji było w ostatni meczu pierwszego dnia, gdzie wicemistrz Francji wysoko przegrał z UMMC Jekaterynburgiem – 51:87. Walka zakończyła się zanim się jeszcze rozpoczęła, gdyż już po 10 minutach obrońca tytułu prowadził… 29:6. W kolejnych kwartach gra się wyrównała, jednak aby myśleć o doprowadzeniu minimum do dogrywki z tak mocnym rywalem nie było mowy. Bardzo dobrze grały Torrens (12 punktów), Vandersloot (12 punktów, 6 asyst) czy też Meesseman (11 punktów, 6 asyst). Jeśli dodamy do tego Stewart, Jones, Griner oraz Vadeeve, to mamy przed sobą praktycznie „drużynę marzeń”. W zespole Bourges po 15 „oczek” rzuciły Chartereau oraz Dabovic.

środa
70:60 Cukurova - Castors Braine (Bentley 18 - Trahan-Davis 23)
74:58 Fenerbahce Stambuł - BLMA (Zandalasini 30 - Bankole 13)
55:65 TTT Ryga - Nadezhda Orenburg (Mabrey 19 - Wheeler 11)
89:57 ZVVZ USK Praha - Reyer Venezia (Jones 24 - Petronyte 16)
51:87 Bourges Basket - UMMC Jekaterynburg (Chartereau 15 - Jones 14)

Mocno i skutecznie spotkanie w Gdyni rozpoczęły koszykarki z Lyonu, które po 120 sekundach prowadziły 7:2. Czas wzięty przez trenera Vetrę pozbierał Arkę, która punkt po punkcie zaczęła odrabiać straty i próbować nawiązać walkę z mistrzem Francji. Jednakże gdy lider EBLK zbliżał się na 3-4 punkty, to błyskawiczna odpowiedź rywalek ponownie dawała bezpieczną przewagę. Po 20 minutach było 51:40, by w kolejnych 10 minutach ta przewaga została jeszcze powiększona do stanu 77:57. Jak w transie grała Marine Johannes, rzucając 17 punktów (3x3) oraz Michelle Plouffe (25 punktów, 3x3). Jeśli dodamy do tego Alyshe Clark (21 punktów 3x3 oraz 7 zbiórek), to pokazuje nam się obraz drużyny z jaką w dniu dzisiejszym przy tak momentami biernej grze Arka wygrać nie mogła. W drużynie z Gdyni po 11 punktów rzuciły trzy zawodniczki - Angelika Slamova, Barbora Balintova oraz Marissa Kastanek. Przez 15 minut zaprezentowała się także Kayla Alexander, która rzuciła 8 „oczek”.

W Sopronie mecz ostatniej szansy zagrało Dynamo Kursk, które po dwóch porażka z rzędu wypadło z czołowej „czwórki”. Aby w dalszym ciągu liczyć się w grze, trzeba było wygrać – lecz o tym samym myślały gospodynie. Zacięta i wyrównana pierwsza połowa dała 5-punktową przewagę miejscowych 37:32 i zapowiadała dalszą walkę o zwycięstwo. Jednakże po zmianie stron do głosu doszły przejezdne, które za sprawą trafień Breland, Ndour czy też Prince wyszły na prowadzenie. Wiele jeszcze mogła zmienić ostatnia kwarta, gdzie na 5 minut przed zakończeniem meczu Sopron tracił tylko „oczko” – 59:60 po trafieniu Brooks. Od tego jednak momentu seria 9:0 rywalek, była przełomowa i zamknęła drogę do zwycięstwa dla miejscowych.