Energa Basket Liga Kobiet: XVI kolejka - mecz kolejki dla wicemistrza, derby dla Politechniki

Dodano: 15.02.2020, 21:43

Emocje do samego końca i 3-punktowa wygrana w derbowym meczu Politechniki Gdańskiej, dała 17 z rzędu porażkę beniaminka AZS UG w obecnym sezonie. W innych meczach wygrało m.in. Artego z powracającą Shante Evens, a także w meczu o „cztery punkty” AZS Poznań z Energą Toruń. W meczu kolejki we Wrocławiu, grający bez Copper gorzowski AZS wygrał ze Ślęzą, a w Lublinie dopiero po dogrywce z kolejnej wygraje mogła cieszyć się Arka Gdynia.

mecz kolejki
Po czwartkowej porażce w Gdyni i bardzo słabej pierwszej kwarcie, wicemistrz Polski z Gorzowa Wlkp. tym razem nie popełnił tego błędu i pokonał Ślęzę Wrocław. Wygrana jednak nie przyszła łatwo, gdyż przez 30 minut gra toczyła się kosz za kosz i dawała remis po 53. Co prawda na początku ostatniej kwarty, seria 7:0 dała dość znaczne prowadzenie – jednak w odpowiedzi miejscowe nie pozostały dłużne i szybko odrobiły straty. Przełomowe dla losów spotkania było trafienie Juskaite na 120 sekund przed zakończeniem zza linii 6,75, dające cztery „oczka” przewagi. W kolejnych akcjach Ślęza nie była już skuteczna, a dodatkowo popełniała dość proste błędy. Wykorzystała to ponownie Juskaite, która już do samego końca punktowała wyłącznie  z linii rzutów wolnych. Wygrana cieszy tym bardziej, iż w meczu nie zagrała lekko kontuzjowana w meczu z Arką Gdynia liderka Kahleah Copper.

Liczby meczu:
1 – tylko jeden celny rzut z gry zaliczyła Cheridine Green (1/7), lecz zebrała aż 14 piłek
1 – także jeden celny rzut z gry miała Jasmine Thomas (1/11)
2 – celne rzuty z gry w całym meczu miała liderka Ślęzy Cierra Burdick (2/12)
9 – razy na prowadzeniu była Ślęza, tyle samo również AZS
10 – tyle najwięcej punktów przewagi w meczu miały zarówno Ślęza (34:24), jak i AZS (14:4)
47 – zbiórek miał wicemistrz Polski – rywalki zaledwie 29

Ślęza Wrocław - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp.
65:75 (17:16, 17:18, 19:19, 12:22)

Wrocław: Caldwell 15, Glomazic 12, Butulija 10, Dobrowolska 10, Burdick 9, Owczarzak 7 (10as), Szajtauer 2,
Gorzów Wlkp.: Juskaite 32, Prezelj 19, Maiga 9, Kaczmarczyk 6, Green 6, Thomas 3

Bardzo dużo emocji dostarczyły za to derby Gdańska, gdzie Politechnika Gdańska 73:70 pokonała beniaminka AZS Uniwersytet Gdański. Jednakże o tym, że w tym spotkaniu może być walka nie świadczyły pierwsze minuty – 27:15 po pierwszej kwarcie. Nie było tego również widać przed dłuższą przerwą, gdzie w dalszym ciągu dobrze grała Smith. Taki obrót sprawy dał 11-punktowe prowadzenie po 20 minutach gry 44:33. Po zmianie stron nic się nie zmieniło i w dalszym ciągu stroną przeważającą było PG, jednak w ostatnich sekundach zredukowane do 7 „oczek” zostało prowadzenie gospodyń. Wszystko co najlepsze w koszykówce przyszło w ostatniej kwarcie, gdzie punkty Frolkiny, Ruffin-Pratt oraz Ortiz na 4 minuty przed zakończeniem meczu dały wynik 66:64… i wszystko było jeszcze w derbach możliwe. Jeszcze lepiej było 120 sekund później po trafieniu Ruffin-Pratt – 68:69. Gdy wydawało się, że odpowiedź PG w postaci punktów Nayo oraz Hudson przypieczętowało wygraną, to proste błędy oraz przewinienia w ostatnich sekundach mogły to odebrać. Niestety beniaminek nie potrafił tego należycie wykorzystać i przegrał po 17 z rzędu w obecnym sezonie.

Politechnika Gdańska - AZS Uniwersytet Gdański
73:70 (27:15, 17:18, 16:20, 13:17)

Gdańsk: Nayo 17, Smith 15, Hudson 15, Koc 10, Ostrowska 8, Bujniak 8
Gdańsk: Ruffin-Pratt 25, Frolkina 16, Ortiz 14, Samburska 7, Stępień 6, Pachurina 2

Aż 45 minut potrzebowała Arka Gdynia aby odnieść 17 zwycięstwo w obecnym sezonie i w dalszym ciągu być niepokonana w EBLK. Stało się tak w Lublinie, gdzie bliski pokonania drużyny trenera Vetry był AZS UMCS ze znakomicie grającą Alexis Peterson (31 punktów, 7 zbiórek i 4 asysty. Gdynianki tylko w pierwszej kwarcie miały minimalną przewagę (17:12), gdyż w kolejnych minutach coraz bardziej do głosu dochodziły rywalki.  Kolejne celne rzuty Peterson oraz Popovic dały pod koniec trzeciej kwarty 5-punktowe prowadzenie (58:53). Ciekawy obraz miała ostatnia kwarta, gdzie początkowy jej fragment - 9:2 padł łupem uczestnika Euroligi i dał prowadzenie, a nie był to jeszcze koniec punktowania miejscowych. Gdy w 37 minucie trafiła Papova i było 67:62 to wydawało się, że Arka ma spotkanie już pod kontrolą. Nic jednak z tego… odpowiedź Day oraz Peterson i na sam koniec celne rzuty wolne tej pierwszej dały dogrywkę. W niej minimalnie skuteczniejsze były zawodniczki z Pomorza, a konkretnie Kastanek pewnie wykorzystując na sekundę przed zakończeniem dwa rzuty wolne.

AZS-UMCS Lublin - Arka Gdynia
79:81 OT (12:17, 19:17, 27:19, 12:17, 9:11)

Lublin: Peterson 31, Day 19 (10 zb), Popović 14, Adamowicz 7, Baltić 6, Labuckiene 2
Gdynia: Allen 26 (11zb), Papova 17, Balintova 14, Greinacher 11 (16zb), Gulich 5, Kastanek 4, Alexander 2, Rembiszewska 2

O dużą stawkę i praktycznie o „cztery punkty” we własnej hali Enea AZS Poznań walczyła z Energą Toruń. Prawie całe spotkanie było zacięte, mimo fragmentu i prowadzenia gospodyń 37:26 w trzeciej kwarcie. Były uczestnik Euroligi straty powoli odrabiał i na 53 sekund po celnym rzucie zza linii 6,75 Šćekić doprowadził do remisu. To były jednak ostatnie radosne chwile, gdyż ostatnie akcje należały do gospodyń i Miletic.

Enea AZS Poznań - Energa Toruń
54:52 (19:18, 13:8, 11:12, 11:14)

Poznań: Miletic 16, Mfutila 14, Saunders 8, Pyka 6, Pawlak 3, Zivadinovic 3, Nowicka 2, Parzeńska 2
Toruń: Davenport 14, Williams 11, Dedić 6, Grigorieva 6, Podkańska 5, Urbaniak 4, Scekic 3, Tłumak 2, Dobrowolska 1

20 punktów oraz 20 zbiórek Laury Miškinienė, pozwoliło wiceliderowi tabeli na odniesienie szóstego zwycięstwa z rzędu. W pierwszych 10 minutach gra była dość wyrównana, jednak już kolejna kwarta dała dość znaczną przewagę miejscowych – 42:31. Po zmianie stron punkty Davis, Jasnowskiej czy też Emery niwelowały przewagę, jednak błyskawiczne odpowiedzi Artego ponownie nie pozwalały myśleć drużynie trenera Szawarskiego o wygranej. Przełom mógł nastąpić w ostatnich 90 sekundach, lecz od stanu 75:69 nic pozytywnego ze strony Widzewa już się nie wydarzyło. Do gry po kontuzji wróciła Shante Evans, która w 22 minut rzuciła 7 punktów oraz zebrała 7 piłek.

Artego Bydgoszcz - CosinusMED Widzew Łódź
77:69 (24:18, 18:13, 26:23, 9:15)

Bydgoszcz: Miskiniene 20 (20zb), O'Neill 12, Poboży 12, Kiesel 9, Rymarenko 7, Evans 7, Michałek 6, Międzik 4
Łódź: Jasnowska 15, Emery 13, Gertchen 12, Vucković 12, Davis 10, Drop 5, Gala 2

Kilka lat temu ligowy klasyk przy wypełnionej hali przy R22, a obecnie mecz dwóch dość znacznie osłabionych drużyn. Dużo lepiej spotkanie rozpoczęły miejscowe, które po 180 sekundach prowadziły 9:2. W kolejnych akcjach CCC mozolnie starało się odrobić straty, jednak raz po raz skutecznie odpowiadały koszykarki Białej Gwiazdy. Tym sposobem po 20 minutach gry było 35:28 i zapowiadały się dalsze emocje. Po zmianie stron i trafieniu zza linii 6,75 Meškonytė miejscowe prowadziły już nawet 43:32, lecz „Pomarańczowe” ponownie odrobiły większość strat przed przerwą. Gdy wydawało się, że będzie jeszcze walka – to Wisła serią 7:0 zawiesiła dość wysoko poprzeczkę i ostatecznie pokonała obecnego Mistrza Polski. Prosto z lotniska na mecz przybyła Lauren Mansfield, która w ciągu 17 minut zdobyła 4 punkty.

- Wyszłyśmy zmotywowane i z przekonaniem, że jesteśmy w stanie wygrać z CCC. Od początku realizowałyśmy założenia, grając twardo w obronie oraz mądrze w ataku. Do tego w tym meczu zagrałyśmy na dobrej skuteczności, czego często wcześniej nam brakowało. Jestem dumna z drużyny i z tego zwycięstwa, każda zawodniczka się do niego przyczyniła i uważam, że był to nasz najlepszy mecz w tym sezonie – powiedział po meczu portalowi KoszykowkaKobiet.pl Katarzyna Trzeciak (Wisła Kraków).

Wisła Kraków - CCC Polkowice
68:60 (19:14, 16:14, 14:16, 19:16)

Kraków: Wells 20, Meskonyte 17, Lass 10, Ziętara 9, Trzeciak 6, Puter 4, Żurowska-Cegielska 2
Polkowice: Robinson 21, Spanou 15, Conde 9,  Stallworth 4, Gajda 4, Mansfield 4, Niedźwiedzka 3

2 Artego Bydgoszcz 31 17 14 - 3 8 - 1 6 - 2 1323 - 1078 +245
3 PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 30 17 13 - 4 6 - 2 7 - 2 1409 - 1183 +226