Mistrzostwa Polski U22: Dzień 4 - Zagłębie Sosnowiec i GTK Arka Gdynia w finale

Dodano: 08.02.2020, 22:16

Kolejny znakomity mecz duetu Jasiulewicz-Wojtala, dał drużynie z Sosnowca upragniony finał Mistrzostw Polski U22. W finale nie będzie jednak łatwo, gdyż rozpędzona i mająca wielką ochotę na złoto GTK Arka Gdynia z Jeleną Skerovic w roli głównego szkoleniowca zrobi wszystko aby go zdobyć. W meczu o brąz – debry Poznania i odwiecznych rywali czyli Enea AZS z MUKS’em.

- Pierwsze dwa mecze zupełnie bez emocji, gdzie dość wyraźnie widać było „grę” bez stawki. Jeśli natomiast spojrzymy na pierwszy półfinał GTK Arka Gdynia – Enea AZS Poznań, to zdecydowanie zawiódł on w pierwszej połowie. Oba zespoły nie były w stanie rzucić łącznie nawet 40 punktów. Druga polowa była już zdecydowanie lepsza oraz grana pod dyktando zespołu z Gdyni, który wykorzystał swoje wszystkie atuty. Tym samym drużyna Jeleny Skerovic potwierdziła także to, że wszystko oprócz złota będzie niespodzianką. Jednak jutro w finale czeka „czarny koń” turnieju – Zagłębie Sosnowiec, wprowadzone do finału przez rewelacyjną Martynę Jasiulewicz. Dzień jutrzejszy to wielkie emocje w finale, a w meczu o 3. miejsce może nawet i większe. Należy pamiętać, iż będą to derby odwiecznych rywali z Poznania – mówi Krzysztof Szewczyk, trener Reprezentacji Polski U20.

W pierwszym półfinale gdyńskie GTK nie miało problemów z ograniem ubiegłorocznego złotego medalisty Enea AZS Poznań, a wszystko to dzięki skutecznej grze Marty Marcinkowskiej (15 punktów) oraz Magdaleny Szymkiewicz (13). Drużyna prowadzona przez Jelene Skerovic już w pierwszej kwarcie uzbierała 10-punktowy handicap (15:5), by w kolejnych dość „nieskutecznych” minutach ją utrzymać. Także „10 oczek” przewagi udało się uzyskać w ostatniej kwarcie, co dało ostatecznie 19-punktową wygraną i oczekiwany finał. Warto wspomnieć, iż drużyna Marka Lebiedzińskiego w całym meczu zagrała na zaledwie 23% skuteczności z gry.

Kluczowy moment:
Seria 7:0 GTK Arki na początku ostatniej kwarty

GTK Arka Gdynia - Enea AZS Poznań
59:40 (15:5, 9:10, 13:13, 22:12)

Gdynia: Marcinkowska 15, Szymkiewicz 13, Wińkowska 12, Niemojewska 5, Szulc 4, Żytkowska 3, Bazan 3, Ustowska 2, Piestrzyńska 2 (12zb)
Poznań: Banaszak 12 (14zb), Stefańczyk 8, Piechowiak 6, Piasecka 6, Rogozińska 5, Jarecka 3

Drugi półfinał NIE PRZYNIÓSŁ niespodzianki, gdyż znakomicie grające w tym turnieju Zagłębie Sosnowiec oraz duet Jasiulewicz-Wojtala dał pewną wygraną i awans do finału. Dobra pierwsza kwarta 22:16 i jeszcze lepsza druga – 23:9, coraz bardziej pobudzała apetyty całego zespołu z Zagłębia Dąbrowskiego. MUKS przez kolejne minuty nie potrafił skutecznie odpowiedzieć i momentami całkowicie nie miał pomysły nie tylko na zatrzymanie rywalek, lecz także na zdobywanie punktów. Wspomniane liderki zespołu pod wodzą Adama Kubaszczyka rzuciły łącznie aż 46 z 80 punktów całego zespołu (32 Jasiulewicz, 14 Wojtala).

Wygrana druga kwarta 23:9 przez Zagłębie

Zagłebie Sosnowiec - MUKS Poznań
80:60 (16:22, 23:9, 21:11, 20:18)

Sosnowiec: Jasiulewicz 32 (13zb), Wojtala 14, Mendyk 11, Zuziak 9 (13zb), Kocaj 6, Wojtylas 4, Kopiec 2, Gruszka 2
Poznań: Papiernik 12, Zięmborska 10, Kowalewska 7, Woźniak 6, Łakoma 6, Potraca 6, Błaszczak 4, Michalik 4, Giżyńska 2

W meczu o 5. miejsce UKS Basket Aleksandrów Łódzki nie dał żadnych szans osłabionemu brakiem kontuzjowanych – Keller oraz Duchnowskiej AZS AJP Gorzów Wlkp. i pewnie wygrał aż 73:47. Prawdziwy pogrom był już do przerwy, gdzie różnica wynosiła już 24 punkty (39:15). Jeśli popatrzymy natomiast na spotkanie pod względem statystycznym, to wyróżniła się Martyna Janusz, która w 17 minut zdobyła 19 punktów (8/12 z gry).

Seria 10:0 w pierwszej kwarcie, dająca 14-punktową przewagę (20:6)

Enea AZS AJP Gorzów Wlkp. - UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki
47:73 (6:20, 9:19, 14:15, 18:19)

Gorzów Wlkp.: W. Kobylińska 15, Kuczyńska 12, Kościukiewicz 7, Feliczak 5, A. Kuczyńska 4, Matkowska 3, Szczecińska 1
Aleksandrów Łódzki: Janusz 19, Łopińska 17 (10as), Lorenz 15, Pszczolarska 5, Jarząb 4, Leszczyńska 4, Kaźmierczak 3, Szpera 2

Z całą pewnością nie meczem o 7. miejsce turniej zakończyć chciała drużyna gospodyń – Szkoła Gortata Politechnika Gdańska, która w dniu dzisiejszym na osłodę w ostatnim meczu pokonała AZS Uniwersytet Warszawski 87:51. Mecz rozstrzygnął się już praktycznie w pierwszych 10 minutach, gdzie drużyna z Warszawy rzuciła zaledwie DWA punkty (20:2). W kolejnych kwarta gra była bardziej wyrównana, lecz na chwilę zaciętej walki nie było na liczyć. Po 18 punktów rzuciły dzisiaj Emilia Kośla oraz Natalia Ławicka, a 12 dodała Dominika Grzenkowicz.

Seria 18:0 Szkoły Gortata Politechniki Gdańskiej w pierwszej kwarcie

AZS Uniwersytet Warszawski - Szkoła Gortata Politechnika Gdańska
51:87 (2:20, 13:24, 20:24, 16:19)

Warszawa: Walkowska 18, Wiśniewska 9, Cimoch 8, Płatek 6, Bucyk 5, Ziobro 3, Świeżak 2
Gdańsk: Kośla 18, Ławicka 18, Grzenkowicz 12, Stawicka 9, Przyszlak 7, Gwizdała 5, Mohammed 5, Niedźwiedzka 4, Haponik 3, Adamczyk 2, Banucha 2, Zmierczak 2

- o 3. miejsce
09.02.2020 11:00  ENEA AZS Poznań - MUKS Poznań

- finał
09.02.2020 13:15  GTK Arka Gdynia - Zagłębie Sosnowiec

***

Transmisję "na żywo" z całego turnieju będzie można zobaczyć TUTAJ. Partnerem turnieju finałowego Mistrzostw Polski U22 jest Miasto Gdańsk. A areną zmagań będzie hala Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej, gdzie swoje mecze rozgrywa DGT Politechnika Gdańska w EBLK.