Mistrzostwa Polski U22: Dzień 3 - Zagłębie Sosnowiec zagra o medale!

Dodano: 08.02.2020, 09:48

Dwa zespoły z Poznania – Enea AZS i MUKS oraz GTK Arka Gdynia i sensacyjnie Zagłębie Sosnowiec, zagrają w półfinałach Mistrzostw Polski U22 w Gdańsku. Przedwcześnie walkę o medale zakończyła osłabiona brakiem Wiktorii Keller drużyna z Gorzowa Wlkp., która uległa w decydującym meczu drużynie z Zagłębia Dąbrowskiego.

W pierwszym meczu trzeciego dnia drużyna z Aleksandrowa Łódzkiego aby myśleć o awansie, musiała pokonać AZS UW różnicą minimum 18 „oczek”. Sztuka ta udała się z nawiązką, gdyż dość pewnie drużyna pod wodzą Adama Rajkowskiego pokonała rywalki aż 85:50. Głównie o takiej przewadze zadecydowała trzecia kwarta, wygrana 23:8. Aleksandra Pszczolarska oraz Martyna Leszczyńska zakończyły spotkanie z double-double w postaci 21 punktów i 13 zbiórek oraz 11 punktów i 13 zbiórek.

Kluczowy moment:
Wygrana 23:8 trzecia kwarta spotkania

AZS Uniwersytet Warszawski - UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki
50:85

Spore emocje były w meczu pewnej awansu już GTK Arki oraz MUKS’u Poznań, który od samego początku grał skutecznie i nie odpuszczał. Pomogła trochę w tym Jelena Skerovic, która na parkiet wypuszczała przede wszystkim zawodniczki rezerwowe. MUKS w trzeciej kwarcie miał nawet 11 „oczek” przewagi, jednak słabsza gra w kolejnych minutach pozwoliła wyjść drużynie z Pomorza na prowadzenie. W ostatnich sekundach meczu, wygraną zapewniła Weronika Papiernik oraz Aleksandra Zięmborska. Ta pierwsza spotkanie zakończyła również z triple-double (12 punktów, 10 zbiórek, 11 asyst).

„Pudło” zza linii 6,75 Magdaleny Szymkiewicz na 24 sekundy przed zakończeniem meczu, przy stanie 81:78 dla drużyny z Poznania

MUKS Poznań - GTK Arka Gdynia
82:81

W trzecim meczu pomiędzy gospodyniami a Enea AZS Poznań, także pewne jak GTK Arka awansu przyjezdne zagrały w dość rezerwowym składzie. Na parkiecie zabrakło Alicji Rogozińskiej, Liliany Banaszak oraz Weroniki Piechowiak. Tylko 11 minut zagrała natomiast Karolina Stefańczyk, a szansę na zaprezentowanie się dostały głównie zmienniczki. Taki obrót sytuacji sprawił, że PG pewnie wygrało mecz, który po wcześniejszych dwóch porażkach nie dawał praktycznie nic. Liderka i kapitan drużyny Marta Stawicka rzuciła 12 „oczek”, a 11 punktów oraz 12 zbiórek dodała Syanne Mohamed.

Seria 11:0 PG w ostatniej kwarcie meczu

Szkoła Gortata Politechnika Gdańska - Enea AZS Poznań
66:46

Ostatnie spotkanie III dnia było meczem, który od początku dnia elektryzował wielu. Zarówno Zagłębie z niesamowitym duetem Jasiulewicz-Wojtala oraz podrażniony gorzowski AZS, nie tylko chciał ale również musiał wygrać. Bardzo dobry początek i kolejny raz pewna i skuteczna gra wspomnianej „dwójki” po 20 minutach gry dała wynik 39:22 i wydawało się, że to jest także koniec marzeń zespołu Roberta Pieczyraka o awansie. Jednakże wszystko zmieniło się w drugich 20 minutach, gdzie wygrana trzecia kwarta (26:10) odmieniła całe spotkanie. Na początku ostatniej kwarty celna trójka Kuczyńskiej, dała nawet drużynie AZS AJP prowadzenie (52:49). Dramatyczna dla obu stron końcówka spotkania, zakończyła się remisem po celnym rzucie wolnym Wojtylas. W dodatkowym czasie gry ponownie dały o sobie znać liderki Zagłębia – Wojtala oraz Jasiulewicz, który poprowadziły swoją drużynę do dość sensacyjnej wygranej.

Celne rzuty wolne Sylwii Wojtylas na 40 sekund przed zakończeniem dogrywki

Zagłębie Sosnowiec - Enea AZS AJP Gorzów Wlkp.
75:69

- Wydaje mi się, że do najlepszej czwórki awansowały zespoły, które na to zdecydowanie zasłużyły. Półfinał GTK Arka Gdynia - Enea AZS Poznań, możemy moim zdaniem śmiało nazwać przedwczesnym finałem. Jeden z tych zespołów już dzisiaj będzie mógł się czuć dość mocno zawiedziony. Lekkim faworytem wydaje się być GTK Arka, lecz zespól z Poznania grając dobrze w defensywie może wedrzeć się do finału. Drugi półfinał to dwa największe pozytywne zaskoczenia tego turnieju. Jeśli drużyna z Sosnowca prowadzona przez wyśmienity duet Jasiulewicz-Wojtala (mający dwie dogrywki „w nogach”) wytrzyma fizycznie to spotkanie to może zameldować się w finale. W meczu o 5. miejsce spotkają się drużyny, które mogą się czuć zawiedzione – Gorzów Wlkp. i  Aleksandrow Łódzki. Szkoda szczególnie drużyny z Gorzowa Wlkp., której plany pokrzyżowały kontuzje Wiktorii Keller i Pauli Duchnowskiej. Natomiast w meczu o 7. miejsce faworytem wydaje się być Szkoła Gortata Politechnika Gdańska, jednak tutaj dużo będzie zależało od podejścia mentalnego w meczu o nic – mówi Krzysztof Szewczyk, trener Reprezentacji Polski U20.

- o 7. miejsce
08.02.2020 11:30  Szkoła Gortara Politechnika Gdańska - AZS Uniwersytetem Warszawski

- o 5. miejsce
08.02.2020 13:45  UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki - ENEA AZS AJP Gorzów Wlkp.

***

Transmisję "na żywo" z całego turnieju będzie można zobaczyć TUTAJ. Partnerem turnieju finałowego Mistrzostw Polski U22 jest Miasto Gdańsk. A areną zmagań będzie hala Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej, gdzie swoje mecze rozgrywa DGT Politechnika Gdańska w EBLK.