Mistrzostwa Polski U22: Dzień 2 – druga porażka Szkoły Gortata PG, druga wygrana GTK Arki

Dodano: 07.02.2020, 10:23

GTK Arka Gdynia oraz Enea AZS Poznań z dwoma zwycięstwami jako pierwsze zameldowały się w półfinałach Mistrzostw Polski U22 w Gdańsku. W turnieju z bardzo dobrej strony pokazuje się także Zagłębie Sosnowiec, które prowadzone przez duet Jasiulewicz-Wojtala pokonało wczoraj gospodynie turnieju.

- To był kolejny pełen emocji dzień, a dwa mecze trzymały w napięciu od początku do samego końca. Zasłużenie GTK Arka Gdynia i AZS Poznań już znalazły się w półfinałach i dzisiaj spokojnie czekają na swoich przeciwników. Zawodzą na razie zespoły  z Aleksandrowa Łódzkiego i gospodynie czyli Politechnika Gdańska. Jednak trzeba zaznaczyć, iż te pierwsze mają jeszcze szansę znaleźć się w półfinale ale muszą zdecydowanie poprawić swoją grę. Jestem pod wrażeniem mądrze grającego zespołu z Sosnowca, który prowadzi świetny duet Wojtala - Jasiulewicz. Wydaje się, że ich mecz z osłabionym brakiem kontuzjowanej Wiktorii Keller Gorzowem Wlkp. będzie pojedynkiem ostatniego dnia fazy grupowej – mówi Krzysztof Szewczyk, trener Reprezentacji Polski U22.

Ogromne emocje towarzyszyły walce Gorzowa Wlkp. z Poznaniem, gdzie drugiej z rzędu porażki doznała drużyna Roberta Pieczyraka. Tym razem po skutecznej i w miarę dobrej pierwszej połowie 37:30 AZS AJP zaczął popełniać dość proste błędy w obronie, co natychmiast wykorzystywały rywalki. W końcówce była jeszcze szansa na odwrócenie losów spotkania, lecz pozbawił tego głównie brak skuteczności. Należy także pamiętać, iż na parkiecie zabrakło liderki zespołu – Wiktorii Keller, która z powodu kontuzji zakończyła turniej już w pierwszym meczu.

Kluczowy moment:
Trafienie Liliany Banaszak na 4 minuty przed zakończeniem meczu – 57:48

Enea AZS AJP Gorzów Wlkp. - Enea AZS Poznań
54:59

Gorzów Wlkp.: Duchnowska 24, Kuczyńska 15, Kobylińska 8, Matkowska 4, Kielar 3
Poznań: Stefańczyk 20, Banaszak 15, Piechowiak 13, Rogozińska 9, Jasińska

Drugie spotkanie czyli mecz silnej GTK Arki z UKS Basket zacięty miał tylko początek, gdyż po nim powoli górą były koszykarki pod wodza Jeleny Skerovic. Tak więc po 20 minutach gry drużyna z Gdyni prowadziła 34:25 i nic nie wskazywało na to, aby rywalki mogły czymś zaskoczyć. Ostatecznie GTK dość pewnie wygrało 65:52, a największy w tym udział miała Julia Niemojewska oraz Marta Marcinkowska – obie po 10 „oczek”.

Wygrana przez GTK Arkę 20:8 druga kwarta meczu

GTK Arka Gdynia - UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki
65:52

Gdynia: Marcinkowska 10, Niemojewska 10, Bazan 8, Rudzka 8, Wińkowska 6, Szymkiewicz 5, Ustowska 5, Żytkowska 4, Piestrzyńska 4, Szmyrka 2, Szulc 1
Aleksandrów Łódzki: Łopińska 19, Kaźmierczak 10, Leszczyńska 9, Lorenz 5, Janusz 3, Pszczolarska 2, Jarząb 2, Dudek 2

Drużyna z Warszawy w ciągu niespełna 24h przeszła niesamowita przemianę, co poskutkowało dobra grą i jakże ważną wygraną na poznańskim MUKS’em. Od samego początku stroną przeważającą był AZS, który w połowie trzeciej kwarty prowadził nawet różnicą 16 „oczek – 53:37. Wygrana nie przyszła jednak łatwo, gdyż MUKS odżył i punkt po punkcie odrabiał straty i po serii 8:0 wyszedł nawet na prowadzenie 59:58. W ostatnich minutach walka trwała kosz za kosz, a wygraną drużynie ze stolicy dały celne rzuty wolne Natalii Bucyk na 0,3sek przed końcową syreną.

4/4 z linii rzutów wolnych w ostatnich 120 sekundach meczu Natalii Bucyk

MUKS Poznań - AZS Uniwersytet Warszawski
75:76

Poznań: Papiernik 25, Woźniak 15, Zięmborska 13, Pilichowska 9, Kowalewska 9, Błaszczak 2, Łakoma 2
Warszawa: Trzeciak 21, Duchnowska 15, Bucyk 11, Datsko 10, Preihs 6, Świeżak 4, Wiśniewska 4, Cimoch 3, Płatek 2

W ostatnim meczu dnia oczy wszystkich zwrócone były na gospodynie – Szkołę Gortata Politechnikę Gdańską, która musiała pokonać Zagłębie Sosnowiec. Niestety od samego początku dość mocno znać o sobie dały liderki drużyny z południa Polski – Martyna Jasiulewicz oraz Aleksandra Wojtala (razem 43 punkty).  Zagłębie do tego stopnia zdominowało sam początek meczu, że w 14 minucie prowadziło 31:11! Tak duża przewaga była już nie do odrobienia przez gospodynie, którym dodatkowo brakowało po raz kolejny punktów Niedźwiedzkiej oraz Gwizdały.

Dwa celne rzuty zza linii 6,75 Wojtali oraz Mandyk dające 20-punktowe prowadzenie (31:11)

Zagłębie Sosnowiec - Szkoła Gortata Politechnika Gdańska
77:54

Sosnowiec: Wojtala 28, Jasiulewicz 15, Zuziak 11, Wojtylas 7, Kocaj 5, Kopiec 5, Ozga 3, Mendyk 3
Gdańsk: Kośla 16, Banucha 8, Niedźwiedzka 7, Olęcka 7, Grzenkowicz 4, Stawicka 3, Adamczyk 3, Mohamed 2, Gwizdała 2, Ławicka 2

Faza grupowa (A):
07.02.2020 11:30 AZS Uniwersytet Warszawski - UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki
07.02.2020 13:45 MUKS Poznań - GTK Arka Gdynia

Faza grupowa (B):
07.02.2020 16:00 Szkoła Gortata Politechnika Gdańska - Enea AZS Poznań
07.02.2020 18:15 Zagłębie Sosnowiec - Enea AZS AJP Gorzów Wlkp.

***

Transmisję "na żywo" z całego turnieju będzie można zobaczyć TUTAJ. Partnerem turnieju finałowego Mistrzostw Polski U22 jest Miasto Gdańsk. A areną zmagań będzie hala Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej, gdzie swoje mecze rozgrywa DGT Politechnika Gdańska w EBLK.