Mistrzostwa Polski U22: Dzień 1 – wygrana Gorzowa Wlkp. i strata Keller

Dodano: 06.02.2020, 09:50

W I dniu turnieju w Gdańsku największe emocje były w ostatnim spotkaniu, gdzie ku Zagłębie Sosnowiec dopiero po dogrywce uległo Enea AZS Poznań. Wcześniej gospodynie – Szkoła Gortata Politechnika Gdańska przegrała po słabej drugiej połowie z gorzowskim AZS AJP, tutaj mimo wygranej nie jest „kolorowo” z powodu kontuzji Wiktorii Keller.

W meczu otwarcia turnieju koszykarki z Aleksandrowa Łódzkiego miały wszystko, aby pokonać poznański MUKS. Po skuteczniej pierwszej kwarcie było 23:10, a po pierwszej połowie 37:28. Dobrze i skutecznie grały dwie liderki – Leszczyńska oraz Pszczolarska, które raz po raz dziurawiły kosz rywalek. Jeszcze przed ostatnią kwartą drużyna pod wodzą Adama Rajkowskiego miała osiem „oczek” przewagi, lecz od tego momentu powoli do głosu zaczęły dochodzić rywalki. Remis dało trafienie zza linii 6,75 Kowalewskiej, które podczas serii 10:0 całkowicie wybiło UKS Basket z rytmu.

Kluczowy moment:
Trafienie na remis Kowalewskiej w 33 minucie spotkania

UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki - MUKS Poznań
59:68 (23:10, 14:18, 13:17, 9:23)

Aleksandrów Łódzki: Leszczyńska 20 (15zb), Pszczolarska 15, Łopińska 11, Janusz 4, Lorenz 4 (11zb), Kaźmierczak 3, Jarząb 2
Poznań: Zięmborska 12, Błaszczak 12 (13zb), Woźniak 11, Papiernik 10, Pilichowska 7, Łakoma 7, Kowalewska 6, Potraca 3

Drugie spotkanie od samego początku grane było pod dyktando silnego zespołu z Gdyni, który raz po raz udowadniał swoją wyższość nad rywalkami. W dwóch pierwszych kwarta AZS UW rzuciło zaledwie 12 „oczek” – po 6 w każdej kwarcie przy 38 GTK Arki. Po zmianie stron nic się nie zmieniło i drużyna Jeleny Skerovic bez problemów dowiozła okazałe zwycięstwo do końca.

Przełomowy moment:
Wygrana 21:6 pierwsza kwarta meczu

GTK Arka Gdynia - AZS Uniwersytet Warszawski
62:45 (21:6, 17:6, 11:15, 13:18)

Gdynia: Marcinkowska 11, Bazan 11, Piestrzyńska 9, Wińkowska 8 (13zb), Rudzka 5, Szymkiewicz 5, Szulc 4, Niemojewska 3, Płotka 3, Szmyrka 3
Warszawa: Datsko 7, Bucyk 7, Świeżak 6, Walkowska 5, Cimoch 5, Trzeciak 4, Preihs 4, Duchnowska 3, Wiśniewska 2, Kowalczyk 2

Spotkanie gospodyń turnieju Szkoły Gortata Politechniki Gdańskiej z mającym dość spore apetyty na złote medale – gorzowskim AZS AJP przez pełne 40 minut dostarczyło emocji. Pierwsze 10 minut padło łupem PG (20:15), a duża w tym zasługa kontuzji najgroźniejszego „żądła” jakim jest bez wątpienia Wiktoria Keller. W kolejnych minutach skrzydłowa z grymasem bólu na twarzy wróciła jednak na parkiet i zaczęła punktować. Mimo to po 20 minutach w trochę lepszej sytuacji były gospodynie, które prowadziły 33:28. Zmiana stron to jednak popis gry Keller (16 punktów oraz 13 zbiórek w całym meczu), która w trzeciej kwarcie najpierw dała remis by po chwili wyprowadzić swoją drużynę na prowadzenie 38:36.  Od tego momentu gra Politechniki dość mocno się posypała, co wykorzystały rywalki. W samej końcówce po raz kolejny na parkiecie leżała Keller, dla której być może był to koniec turnieju. W zespole gospodyń zawiodły przede wszystkim mające być liderkami – Niedźwiedzka oraz Gwizdała, które razem trafiły tylko 2/29 rzutów w gry (odpowiednio 2/18 oraz 0/11).

Trafienia Wiktorii Keller – na remis oraz dające prowadzenie w 22 minucie meczu

Enea AZS AJP Gorzów Wlkp. - Szkoła Gortata Politechnika Gdańska
58:47 (15:20, 12:13, 18:7, 13:7)

Gorzów Wlkp.: Duchnowska 18, Keller 16 (13zb), Śmiałek 5, Matkowska 5, A. Kuczyńska 4, W. Kuczyńska 4, Kobylińska 3, Kielar 3
Gdańsk: Kośla 13, Haponik 9, Adamczyk 8, Gwizdała 5, Stawicka 4, Mohamed 4, Ławicka 2, Niedźwiedzka 2

Na zakończenie dnia ogromne emocje były w meczu Zagłębia Sosnowiec z obrończyniami tytułu Enea AZS Poznań. Jednakże jeszcze w trzeciej kwarcie, nikt do takiej sytuacji nie dopuszczał – przy 21 „oczkach” przewagi zespołu Marka Lebiedzińskiego (50:29). Od tego momentu jednak AZS stanął, a punktować zaczęły rywalki. Kolejne trafienia Wojtali, Jasiulewicz czy też Zuziak dały w 35 minucie… prowadzenie 60:59. W odpowiedzi trafiła zza linii 6,75 trafiła Stefańczyk, a remis i dogrywkę dała na 2 minuty i 20 sekund przed zakończeniem Jasiulewicz. W dogrywce oddychające już „rękawami” zawodniczki z Sosnowca w dalszym ciągu nie odpuszczały, jednak ich ogromna praca wykonana podczas 45 minut na parkiecie nie zakończyła się happey-endem. Wszystko to za sprawą celnej „trójki” Stefańczyk na 69:66. Drużyna z południa Polski miała jeszcze co prawda szansę odwrócić losy spotkania, jednak zabrakło skuteczności.

Trafienie zza linii 6,76 Karoliny Stefańczyk w na minutę i 13 sekund przed zakończeniem dogrywki

Enea AZS Poznań - Zagłębie Sosnowiec
69:66 OT  (21:13, 16:15, 20:20, 5:14, 7:4)

Poznań: Stefańczyk 23, Banaszak 19 (12zb), Jarecka 8, Piechowiak 8, Piasecka 6, Jędrzejczak 3, Jasińska 2
Sosnowiec: Wojtala 19, Jasiulewicz 17 (14zb), Zuziak 14 (16zb), Kopiec 9, Kocaj 5 (11zb), Wojtylas 2

A jak pierwszy dzień turnieju ocenia główny trener Reprezentacji Polski U22 Krzysztof Szewczyk? - Na pewno był to emocjonujący dzień, gdzie trzy spotkania trzymały w napięciu do ostatnich minut. Zdecydowanie najlepiej wyglądał zespół z Gdyni, który pokazał dojrzałą i fizyczną koszykówkę czym zdominował swojego przeciwnika. Pozostałe drużyny mają na pewno spore rezerwy, które mam nadzieję pokażą już w kolejnym dniu turnieju. A co na pewno martwi w kontekście przyszłości? Przede wszystkim słaba skuteczność w większości spotkań. Osiągniecie 30 % skuteczności jest tutaj dużym wyzwaniem. Tylko zespól z Gorzowa Wlkp. zdołał osiągnąć „wysoką” 40%  skuteczność z gry. W tym elemencie, a także w wyszkoleniu indywidualnym musi nastąpić zdecydowana poprawa, jeśli te zawodniczki chcą niebawem występować na poziomie ekstraklasy. Nie chciałbym już po pierwszym dniu jednak wystawiać indywidualnych ocen, przyjdzie na to czas po fazie.

07.02.2020 16:00 Szkoła Gortata Politechnika Gdańska - Enea AZS Poznań
07.02.2020 18:15 Zagłębie Sosnowiec - Enea AZS AJP Gorzów Wlkp.

***

Transmisję "na żywo" z całego turnieju będzie można zobaczyć TUTAJ. Partnerem turnieju finałowego Mistrzostw Polski U22 jest Miasto Gdańsk. A areną zmagań będzie hala Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej, gdzie swoje mecze rozgrywa DGT Politechnika Gdańska w EBLK.