Energa Basket Liga Kobiet: XVI kolejka - mecz kolejki dla wicemistrza

Dodano: 01.02.2020, 21:55

W meczu XVI kolejki EBLK Wisła we własnej hali nie dała rady wicemistrzowi Polski i uległa 65:77, co było także pierwszym od ponad 9 lat zwycięstwem zespołu z Gorzowa Wlkp. w Krakowie. W innych meczach bardzo ciekawie i blisko sensacji w Gdańsku, gdzie beniaminek do samego końca walczył o wygraną z AZS UMCS Lublin. W Polkowicach, Toruniu, Bydgoszczy pogromy faworytów, a w Łodzi ostatnia kwarta dała 15 z rzędu wygraną Arki.

mecz kolejki
Ponad 9 lat trwała niemoc drużyny z Gorzowa Wlkp. na parkiecie w Krakowie, tym razem jednak AZS pewnie pokonał Wisłę 77:65 i zanotował… 9 wygraną z rzędu w obecnym sezonie. Spotkanie od samego początku stało pod znakiem przewagi przyjezdnych, które po 180 sekundach prowadziły już 10:2. Pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 26:13, a kolejne minuty przyniosły tylko powiększenie przewagi. Wicemistrz Polski ogromną przewagę miał szczególnie pod tablicami, gdzie zebrał 43 piłek – przy zaledwie 22 rywalek. Duży w tym udział miała Cheridene Green (8), która wyjeżdża walczyć z kadra Wielkiej Brytanii o Igrzyska Olimpijskie, a także Zhosselina Maiga (7). Liderką była ponownie Kahleah Copper – 24 punkty, lecz dobrze wypadła w kolejnym meczu także Jasmine Thomas – 14 punktów, 5/10 z gry. W zespole Białej Gwiazdy Kadri-Ann Lass uzbierała 18 „oczek”, a Chloe Wells dodała 14.

Liczy meczu:
0 – tyle razy na prowadzeniu była Wisła
0 – na 5 z gry miała Gabija Maeskonyte z Wisły
6 – tyle punktów w drugim meczu w tym sezonie zdobyła Justyna Żurowska-Cegielska
18 – punktów, to największa przewaga jaką miał w meczu AZS
28 – tylko tyle piłek zabrały gospodynie (rywalki ponad połowę więcej)

Wisła Kraków - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp.
65:77 (16:26, 16:17, 17:20, 16:14)

Kraków: Lass 18, Wells 14, Ziętara 13,  Trzeciak 10, Żurowska-Cegielska 6, Jakubiuk 3, Meškonytė 1
Gorzów Wlkp.: Copper 24, Green 18, Juskaite 16, Thomas 14, Maiga 5

***

W Łodzi gospodynie dość mocno rozpoczęły spotkanie z Arką i po blisko 4 minutach prowadziły 11:2. Przyjezdne zdołały się jednak szybko pozbierać i na koniec pierwszej połowy udało się zniwelować straty do czterech „oczek” – 34:38. Widzew w tej części gry, jak i w trzeciej kwarcie grał dość pewnie i przede wszystkim skutecznie. Gdy przed startem ostatniej kwarty mający za sobą serie trzech zwycięstw z rzędu zespół trenera Szawarskiego ponownie miał dość duży zapas – 62:53. Jednakże fragment 15:2 w ciągu pierwszych minut ostatniej kwarty, całkowicie wybił z głowy Widzewa marzenia o wygranej. W dalszych minutach ponowne trafienia za trzy Balintovej czy Kastanek postawiły kropkę nad „i”. Wspomniana wyżej dwójka trafiła łącznie 10/15 rzutów (po 5 każda) zza linii 6,75! Do gry po kontuzji wróciła Maryia Papova i zakończyła mecz z dorobkiem 12 punktów (6/6 z gry).

CosinusMED Widzew Łódź - Arka Gdynia
72:84 (18:20, 20:14, 24:19, 10:31)

Łódź: Davis 17, Emery 14, Jasnowska 13, Gala 10, Vucković 9, Gertchen 5, Drop 4
Gdynia: Balintova 24, Kastanek 16, Greinacher 14, Papova 12, Allen 10, Misiek 5, Rembiszewska 3

***

Blisko sensacji w Gdańsku, gdzie wciąż szukający pierwszego zwycięstwa w lidze banieminek był bardzo blisko wygranej nad AZS UMCS Lublin. Sprawa wyniku rozwiązała się za sprawą skutecznej gry w ostatnich 60 sekundach meczu. Najpierw faulowana była Labuckiene, która pewnie na punkty zamieniła dwa rzuty wolne (78:76). Kropkę nad „i” postawiła natomiast Day, trafieniem zza linii 6,75 na 28 sekund przed zakończeniem. Sytuację zmienić próbowała jeszcze Ruffin-Pratt, szybkim trafieniem również za trzy punkty – jednak w odpowiedzi ponownie skuteczne z linii rzutów wolnych były przyjezdne. A jak było we wcześniejszych minutach? Otóż lekką przewagę od praktycznie samego początku miały gospodynie, które głównie celnymi rzutami za trzy punkty (14/29) budowały swoje przewagi (jak choćby w 26 minucie 57:51). W zespole trenera Szewczyka liderką była Briana Day, która zakończyła  mecz z double-double – 28 punktów, 17 zbiórek. „Oczko” mniej dodała Alexis Peterson, która aż 11 punktów zdobyła z linii rzutów wolnych. Po drugiej stronie królowała „zagranica” – Frolkina 19 punktów, Ortiz 18, Ruffin-Pratt 17 oraz Pachurina 12.

AZS Uniwersytet Gdański - AZS-UMCS Lublin
79:83 (30:26, 16:15, 19:23, 14:19)

Gdańsk: Frolkina 19, Ortiz 18, Ruffin-Pratt 17, Pachurina 12, Samburska 6, P. Kuras 5, A. Kuras 2
Lublin: Day 28, Peterson 27, Labuckiene 14, Adamowicz 9, Szott-Hejmej 5

***

„Wielka demolka” miała miejsce w Polkowicach, gdzie podrażniony porażką w Lublinie Mistrz Polski rozgromił Politechnikę Gdańską 100:64. Przewaga zespołu Kovacika w każdym elemencie koszykarskiego rzemiosła była ogromna, a tuż przed startem ostatniej kwarty w punkach wynosiła już 32 „oczka” – 74:42! Pogrom był również pod tablicami, gdzie drużyna z Gdańska w ciągu 40 minut gry zebrała zaledwie 13 piłek przy 32 rywalek. W CCC najwięcej – 17 – punktów rzuciła Gajda, a po 15 dodały Stallworth oraz Spanou.

CCC Polkowice - Politechnika Gdańska
100:64 (25:13, 19:16, 30:13, 26:22)

Polkowice: Gajda 17, Spanou 15, Stallworth 15, Robinson 14, Filip 13, Bojović 9, Tyszkiewicz 8, Conde 4, Tomaszewicz 3, Naczk 2
Gdańsk: Hudson 13, Nayo 10, Bujniak 9, Koc 8, Duszkiewicz 7, Haryńska 5, Ostrowska 5, Strzelczyk 5, Smith 2

***

Artego Bydgoszcz - Enea AZS Poznań
94:56 (31:10, 21:20, 13:10, 29:16)

Bydgoszcz: Miskiniene 18, Rymarenko 17, Kiesel 15, Poboży 12, Michałek 11, Międzik 10, O'Neill 9, W. Sobiech 2
Poznań: Miletic 12, Nowicka 12, Saunders 9, Pyka 9, Bosilj 3, Mfutila 3, Zivadinovic 2, Banaszak 2, Parzeńska 2, Pawlak 2

15.02.2020 17:00 Artego Bydgoszcz - CosinusMED Widzew Łódź
16.02.2020 16:00 Ślęza Wrocław - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp.

2 Artego Bydgoszcz 29 16 13 - 3 7 - 1 6 - 2 1246 - 1009 +237
3 PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 27 15 12 - 3 6 - 2 6 - 1 1272 - 1048 +224