Energa Basket Liga Kobiet: XV kolejka - mecz kolejki dla Artego

Dodano: 26.01.2020, 13:04

„Nowa miotła” w zespole beniaminka poprawiła jakość, jednak nie dała wygranej nad liderem tabeli z Gdyni. W Krakowie „debiut” w zespole Białej Gwiazdy zaliczyła doświadczona Justyna Żurowska-Cegielska, a Wisła wysoko wygrała z Energą Toruń. W meczu kolejki Artego pokonało Ślęzę, lecz ogromną niespodzianką była porażka CCC w Lublinie.

mecz kolejki
Zacięte i wyrównane spotkanie we Wrocławiu, padło łupem bydgoskiego Artego 75:68. Duża w tym zasługa trzech zawodniczek, które rzuciły po 19 „oczek” – Kiesel, O’Neill oraz Miskiniene. Przyjezdne już w drugich 10 minutach osiągnęły ponad 10-punktowe prowadzenie – 43:29, jednak Ślęzy po serii 11:0 praktycznie zniwelowała straty i ponownie była w grze w ostatniej minuty trzeciej kwarty. A w niej trafienie Owczarzak (2 punkty, 15 asyst) dało długo wyczekiwane… prowadzenie. Przez kolejne minuty trwałą wymiana „ciosów”, a końcowy wynik rozstrzygnęło ostatnie 180 sekund gry. Przełomowe było trafienie zza linii 6,75 Jennifer O’Neill na 67:63.

Liczby meczu:
11 – zarówno Artego, jak i Ślęza zanotowały taką samą serię punktową w meczu
12 – razy zmieniało się prowadzenie
15 – piłek „rozdała” Dominika Owczarzak, cały zespół 20
17 – punktów zdobyło Artego z linii rzutów wolnych (rywalki 5)
21 – aż tyle punktów straciło Artego po własnych stratach

Ślęza Wrocław - Artego Bydgoszcz
68:75 (19:23, 10:20, 23:12, 16:20)

Wrocław: Jovanović 22, Burdick 20, Caldwell 11 (10zb), Glomazic 8, Dobrowolska 5, Owczarzak 2 (15as)
Bydgoszcz: O'Neill 19, Kiesel 19, Miskiniene 19, Rymarenko 11, Poboży 4, Międzik 2, Michałek 1

***

Bardzo ciekawe spotkanie odbyło się w Poznaniu, gdzie wygrana praktycznie za „cztery” punkty przypadła drużynie z Łodzi. Widzew tym samym wygrał po raz trzeci z rzędu, co ostatnio nie zdarzało się zbyt często. Zwycięstwo jednak nie przyszło łatwo, gdyż na ostatnia kwartę przyjezdne wchodziły z 5-punktową stratą – 57:62. Ostatnie 10 minut drużyna z Łodzi rozpoczęła od serii 9:0, która jak się okazało by decydująca dla losów spotkania. Liderką zespołu Wojciecha Szawarskiego była Jazmine Davis – 23 punkty, która mogła liczyć na wsparcie w ataku od Taylor Emery – 17. Kolejny dobry mecz zanotowało również Klaudia Gertchen, tym razem zdobywając 15 „oczek”. Po drugiej stronie dwoiła się Aleksandra Pawlak, jednak jej 21 punktów (w tym 5x3) nic nie dało.

Enea AZS Poznań - CosinusMED Widzew Łódź
69:78 (28:23, 14:19, 20:15, 7:21)

Poznań: Pawlak 21, Saunders 11, Mfutila 11, Pyka 10, Miletić 4, Parzeńska 4, Zivadinović 3, Bosilj 3, Nowicka 2
Łódź: Davis 23, Emery 17, Gertchen 15, Gala 12, Drop 9, Vucković 2

***

W Gdańsku wicemistrz Polski z Gorzowa Wlkp. już w pierwszych 10 minutach pokazał swoją moc i wypracował 18-punktowe prowadzenie (16:34), przy dość biernej momentami postawie gospodyń. W kolejnych minutach w dalszym ciągu przeważała drużyna Dariusza Maciejewskiego, a swoboda gry Copper, Green czy też Juskaite była ogromna. Dobrze zagrała nareszcie Jasmine Davis, która w 34 minuty spędzone na parkiecie rzuciła 16 „oczek” oraz zebrała 4 piłki. W Politechnice po raz kolejny dość słabo wypadła „zagranica” – Smith 10, a Nayo 8 punktów.

Politechnika Gdańska - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp.
66:86 (16:34, 16:20, 21:15, 13:17)

Gdańsk: Smith 10, Strzelczyk 10, Haryńska 8, Bujniak 8, Nayo 8, Ostrowska 7, Koc 6, Hudson 5, Duszkiewicz 2, Mohamed 2
Gorzów Wlkp.: Copper 20, Green 16, Thomas 16, Juskaite 15, Prezelj 8, Kaczmarczyk 4, Dźwigalska 3, Keller 2, Maiga 2

***

Po dość słabym spotkaniu w Lublinie, już szóstej porażki w tym sezonie doznały obrończynie tytułu z Polkowic. Tym razem o wszystkim zadecydowała ostatnia kwarta, przegrana (12:22) oraz seria 11:0 w końcówce spotkania. CCC jeszcze w 32 minucie prowadziło (60:51) i nic nie wskazywało na porażkę. W serii nokautującej „Pomarańczowe” ważne były przede wszystkim trafienia za trzy punkty Popovic oraz Szott-Hejmej na remis po 66. Briana Day zakończyła mecz z dorobkiem 19 „oczek” oraz 9 zbiórek, a 13 dodała Alexis Peterson. Po drugiej stronie wyróżniła się María Conde – 20 punktów, 7 zbiórek oraz 4 asysty. AZS aż 25 „oczek” zdobył po stratach rywalek!

AZS-UMCS Lublin - CCC Polkowice
71:66 (19:14, 11:20, 19:20, 22:12)

Lublin: Day 19, Peterson 13, Popović 12, Adamowicz 11, Labuckiene 9 (11zb), Degbon 4, Szott-Hejmej 3
Polkowice: Conde 20, Robinson 17, Stallworth 14, Filip 8, Spanou 7

***

Duże emocje, jak się okazało były w 15. kolejce EBLK w Gdyni z udziałem miejscowej Arki oraz… mającego komplet porażek beniaminka z Gdańska. Wyrównane pierwsze 20 minut meczu (46:46), nie dało odpowiedzi na pytanie kto wygra – jednak pokazało całkiem inną drużyną z Gdańska. Duża w tym zasługa „nowej miotły” w postaci Mirosława Orczyka oraz bardzo dobrego występu Tierra Ruffin, która rzuciła 31 z 88 punktów całego zespołu oraz zebrała 9 piłek i 6 razy asystowała. Arka wygraną zapewniła sobie w trzeciej kwarcie, gdzie kolejne punkty Allen, Balintovej czy też grającej dobre spotkanie Rembiszewskiej dało prowadzenie (78:69). W ostatniej kwarcie AZS ponownie był blisko rywalek (79:82), lecz na dogonienie rywalek nie było już szans. Wspomniana Allen rzuciła 25 punktów i była najskuteczniejszą zawodniczką lidera EBLK.

Arka Gdynia - AZS Uniwersytet Gdański
93:83 (23:22, 23:24, 32:23, 15:14)

Gdynia: Allen 25, Rembiszewska 20, Slamova 16, Kastenek 14, Balintova 12 (11as), Greinacher 3, Wińkowska 3
Gdańsk: Ruffin-Pratt 31, Pacurina 15, Frolkina 12, Ortiz 9, Samburska 8, P. Kuras 6, A. Kuras 2

***

Krakowska Wisła wysoko wygrała z Energą Toruń, jednak ogromnie ważnym wydarzeniem był również powrót na parkiet Justyny Żurowskiej-Cegielskiej. Była reprezentantka Polski oraz uczestniczka Mistrzostw Europy, w „debiucie” spędziła na parkiecie 15 minut rzucając dwa „oczka” i zbierając sześć piłek. Biała Gwiazda wygraną przypieczętowała w ostatniej kwarcie, wygranej aż (23:8) – gdyż po 30 minutach wszystko było jeszcze możliwe (51:44). Znakomite spotkanie w barwach Wisły zagrała Chloe Wells – 29 punktów, 5 zbiórek, 6 asyst. Najlepszy mecz w obecnym sezonie zagrała natomiast Magdalena Ziętara, która zakończyła spotkanie z dorobkiem 17 „oczek”. U rywalek wyróżniły się tylko Latoya Williams (15 punktów) oraz Naomi Davenport (12).

Wisła Kraków - Energa Toruń
74:52 (20:17, 20:15, 11:12, 23:8)

Kraków: Wells 29, Ziętara 17, Jakubiuk 12, Lass 10, Żurowska-Cegielska 2, Trzeciak 2, Meskonyte 2
Toruń: Williams 15, Davenport 12, WIeczyńska 6, Dedić 4, Podkańska 4, Dobrowolska 3, Tłumak 3, Scekić 3, Grigoreva 2

***

16 kolejka - 30.01/01/.02.2020
01.02.2020 18:00 CosinusMED Widzew Łódź - Arka Gdynia
01.02.2020 17:00 AZS Uniwersytet Gdański - AZS-UMCS Lublin
01.02.2020 19:00 CCC Polkowice - Politechnika Gdańska
01.02.2020 17:00 Artego Bydgoszcz - Enea AZS Poznań
30.01.2020 18:00 Wisła Kraków - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp.
01.02.2020 18:00 Energa Toruń - Ślęza Wrocław

1 Arka Gdynia (pp)
28 14 14 - 0 7 - 0 7 - 0 1082 - 822 +260
2 Artego Bydgoszcz 27 15 12 - 3 6 - 1 6 - 2 1152 - 953 +199
3 PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 25 14 11 - 3 6 - 2 5 - 1 1195 - 983 +212