Euroliga: X kolejka - Fenerbahce deklasuje w Gdyni, USK w Mersin

Dodano: 15.01.2020, 20:49

Kolejna niespodzianka z udziałem Dynama Kursk, które tym razem przegrało na własnym parkiecie z BLMA. Z kolejnymi zwycięstwami na koncie dzień kończą koszykarki z Jekaterynburga oraz Pragi, które zgodnie rozgromiły swoich rywali. W Gdyni nokaut Fenerbahce na Arce, która nie miała nic do powiedzenia z dużo silniejszym rywalem.

UMMC Jekaterynburg oraz ZVVZ USK Praga zgodnie i bardzo wysoko pokonali swoich rywali w 10. kolejce Euroligi. Obrońca tytułu zdeklasował 97:44 rywala z Włoch, prowadząc po 20 minutach już 53:16. 22 punkty oraz 7 zbiórek zaliczyła Brittney Griner, a 14 punktów oraz 9 zbiórek Maria Vadeeva – to głównie ten duet odegrał główną rolę w dość wysokim zwycięstwie. Nie trzeba wspominać o dużej przewadze pod tablicami – 51:32.

Mistrz Czech w spotkaniu w Mersin z Cukurova, rzucił ponad 100 „oczek” – 109:50 i podobnie jak UMMC mógł być pewny wygranej już po 20 minutach gry (59:18). Aż 5 zawodniczek Natalii Hejkovej rzuciło 12 lub więcej punktów, a najwięcej uzbierała Teja Oblak – 23. Double-double w postaci 12 „oczek” oraz 11 zbiórek zanotowała Valeriane Vukosavljevic, a bliska tego była również liderka zespołu Alyssa Thomas 17 punktów, 8 zbiórek. Po drugiej stronie tylko Alexandria Bentley była dość widoczną postacią, bardzo słabo grającej od początku sezonu drużyny – 17 punktów.

Ogromna niespodzianka wydarzyła się natomiast w Kursku, gdzie drugiej z rzędu porażki w Eurolidze doznało Dynamo. Tym razem wszystko rozstrzygnęło się w ostatniej kwarcie, przegranej przez gospodynie 11:25. BLMA w całym spotkaniu nie ustępowało ani na krok dużo potężniejszemu rywalowi i po 20 minutach traciło tylko punkt – 40:41. Bardzo dobrze zagrały liderki wicelidera LFB z Montpellier - Gabby Williams rzuciła 25, a Samantha Whitcomb 22 punkty. Po drugiej stronie nic nie dała skuteczna gra Angel McCoughtry – 19 „oczek” oraz po 15 Dewanna Bonner i Epiphanny Prints.

W Gdyni już pierwsze 10 minut meczu Arki z Fenerbahce pokazało, kto w tym spotkaniu będzie rozdawał karty. Nie do zatrzymania była Alina Iagupova, Kiah Stokes oraz Elizabeth Williams, które łącznie rzuciły 36 z 80 punktów całego zespołu. Stokes dodatkowo zebrała 10 piłek, a Iagupova „rozdała” 9 piłek. W zespole Arki nie ma za bardzo kogo wyróżnić, gdyż wszystkie zawodniczki zagrały na dość słabym poziomie (38% z gry). Z dużo mocniejszymi rywalkami nie radziła sobie także Maryia Papova, która dzieli i rządzi w EBLK.

Dość długa o wygraną we własnej hali musiał walczyć wicemistrz Francji z Bourges, który dopiero w ostatnich sekundach po punktach Godin oraz Coleman zapewnił sobie wygraną. Wcześniej TTT dość dzielnie walczyła o każdy punkt i po 20 minutach prowadziła 43:41. Po zmianie stron Bourges co prawda wyszło na 7-punktowe prowadzenie (55:48), jednak rywalki w odpowiedzi zanotowały serię 10:0 i gra rozpoczęła się na nowo. Wspomniana Marissa Coleman zakończyła mecz z dorobkiem 19 punktów oraz 10 zbiórek, a Alexia Chartereau dodała 17 „oczek” oraz 8 zbiórek. W zespole z Rygi Marina Mabrey rzuciła 19 punktów oraz zebrała 8 punktów, a Binta Drammeh dodała 16.