Energa Basket Liga Kobiet: XIII kolejka - CCC oraz Artego gromi w Gdańsku

Dodano: 05.01.2020, 21:32

W XIII kolejce EBLK ogromna niespodzianka miała miejsce we Wrocławiu, gdzie Ślęza przegrała z... Widzewem. Duża w tym zasługa Julii Drop, która po raz kolejny udowodniła swoją wartość dla zespołu z Łodzi. W innych meczach ogromne wygrane CCC oraz Artego nad zespołami z Gdańska.

mecz kolejki
Cztery minuty gry i cztery celne rzuty zza linii 6,75 – tak spotkanie z wicemistrzem Polski z Gorzowa Wlkp. rozpoczęła niepokonana jeszcze w tym sezonie Arka Gdynia. Również bardzo skuteczna gra w kolejnych minutach, przełożyła się na dość znaczne prowadzenie (26:10) po 10 minutach gry. Od początku drugiej kwarty AZS chciał „wrócić” do gry, jednak w odpowiedzi raz po raz został karany kolejnymi punktami m.in. bardzo dobrze grającej Kastanek, Gulich czy też Papovej. Tak skuteczna gra w 18 minucie dała już 19-punktowe prowadzenie (44:25) i nie zapowiadała emocji, które jednak nastąpiły. Wszystko to nastąpiło na początku ostatniej kwarty, gdy pobudzona Juskaite celnymi rzutami wolnymi zniwelowała straty do zaledwie 7 „oczek” 50:57. Jednak odpowiedź na to gospodyń była piorunująca, gdyż seria 7:0 zakończyła marzenia wicemistrza Polski o zwycięstwie.

Liczby meczu:
2 – tylko tyle razy na 15 prób zza linii 6,75 trafił gorzowski AZS
10 – punktów rzuciła liderka wicemistrza Polski Kahleah Copper, która średnio w sezonie rzuca średnio 23,8pkt/m
14 – punktów oraz 13 zbiórek na swoim koncie uzbierała mająca za sobą występy w turnieju kwal. do IO z kadrą Wielkiej Brytanii Cheridene Green
20 – punktów rzuciła w meczu wracająca po kontuzji Niemka Marie Gülich z Arki
20 – tyle najwięcej punktów przewagi miała Arka w meczu

Arka Gdynia - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp.
70:62 (26:10, 18:22, 13:13, 13:17)

Gdynia: Gulich 20, Papova 19, Slamova 12, Balintova 10, Kastanek 6, Greinacher 3
Gorzów Wlkp.: Green 14 (13zb), Thomas 14, Juskaite 10 (11zb), Copper 10, Prezelj 6, Maiga 6, Dźwigalska 2

***

AZS-UMCS Lublin - Energa Toruń
75:67 (22:16, 17:16, 17:22, 19:13)

Lublin: Popovic 21, Peterson 20, Day 13, Adamowicz 12, Labuckiene 7, Baltic 2
Toruń: Davenport 22 (11zb), Tłumak 13, Williams 12, Scekic 10 (11as), Dedic 4, Urbaniak 3, Grigoreva 3

***

Do prawdziwej niespodzianki doszło we Wrocławiu, gdzie Ślęza… przegrała z Widzewem! Od pierwszych minut gra Ślęzy się nie kleiła, co bardzo dobrze wykorzystywały rywalki – 31:30 po 20 minutach gry oraz 46:51 na zakończenie trzeciej kwarty po trafieniach Drop oraz Vuckovic. Ostatnią kwartę lepiej rozpoczęły przyjezdne, które po punktach Drop oraz Emery prowadziły już 55:46. Wrocławianki próbowały odrabiać straty, jednak co zbliżały się na różnicę 2-3 punktów, to natychmiast skuteczna była odpowiedz rywalek. Najbliżej remisu były na 7 sekund przed zakończeniem, gdzie celny rzut zza linii 6,75 Jovanovic dał wynik 67:68 – jednak w odpowiedzi faulowana Drop pewnie wykorzystała przysługujące rzuty wolne. Cierra Burdick zakończyła mecz z dorobkiem 15 punktów oraz 11 asyst, a 13 „oczek” dodała Abigal Glomazic. W drużynie Widzewa, który być może tą wygraną zapewnił sobie ligowy byt, 16 punktów oraz 11 asyst uzbierała Julia Drop.

Ślęza Wrocław - CosinusMED Widzew Łódź
67:70 (17:17, 14:13, 15:21, 21:19)

Wrocław: Burdick 15 (11zb), Glomazic 13, Owczarzak 12 (12as), Jovanović 11, Caldwell 6, Marciniak 6, Szajtauer 4
Łódź: Drop 16 (11as), Vucković 15, Emery 15, Jasnowska 12, Gertchen 10, Gala 2

***

Grające przez większość część spotkania w 6-osobowym zestawieniu Artego, nie dało żadnych szans drużynie z Gdańska. Po 10 minutach na tablicy wyników było 20:8, by po kolejnych 10 minutach już 39:25 przy dość biernej momentami postawie zawodniczek Politechniki. Zmiana stron nie przyniosła nic nowego, gdyż celne rzuty Międzik oraz Kiesel praktycznie postawiły kropkę nad „i” – 35:55. Politechnika po raz kolejny zagrała bardzo słabo w obronie, gdzie zdecydowanie na zbyt wiele pozwalała rywalowi. Liderką zespołu z Bydgoszczy była Laura Miskiniene, która zakończyła mecz z double-double w postaci 17 punktów oraz 18 zbiórek. W zespole trenera Czeczuro kolejny słaby mecz zanotowała Jenna Smith (1/8 z gry) nawet mimo 10 zebranych piłek…

Politechnika Gdańska - Artego Bydgoszcz
45:76 (8:20, 17:19, 12:16, 8:21)

Gdańsk: Hudson 13, Niedźwiedzka 10, Nayo 8, Strzelczyk 4, Haryńska 4, Stawicka 2, Ostrowska 2, Smith 2 (10zb)
Bydgoszcz: Miskiniene 17 (18zb), Międzik 16, O'Neill 13, Kiesel 11, Poboży 10, Michałek 7, Piwkowska 2

***

Beniaminek z Gdańska wciąż szuka pierwszego zwycięstwa w lidze, jednak zamiast tego w meczu z CCC przyszło kolejne fatalne spotkanie i bardzo wysoka porażka. Po 20 minutach gry mistrz Polski prowadził… 50:16, co tylko pokazało różnicę klas między drużynami. Z plusów po stronie AZS można zapisać debiut Tierra La She Ruffin-Pratt, która rzuciła 17 z 57 punktów całego zespołu. O ile jednak „nowa” zagrała dość dobrze, to zdecydowanie więcej po raz kolejny spodziewano się po Samburskiej oraz Ortiz. Przy tak słabej postawie gospodyń, aż prosiło się o dobry mecz w wykonaniu duetu Spanou-Stallworth – i tak też się stało. Obie szalały po koszami i raz po raz punktowały – łącznie 49 „oczek” z 88.

AZS Uniwersytet Gdański - CCC Polkowice
57:88 (6:29, 10:21, 23:19, 18:19)

Gdańsk: Ruffin-Pratt 17, Ortiz 11, P. Kuras 10, Pachurina 9 (10zb), Samburska 7, Kosalewicz 3
Polkowice: Stallworth 29, Spanou 20, Filip 19 (13zb), Conde 10, Bojović 5, Gajda 5

***

Wisła Kraków - Enea AZS Poznań
78:60 (20:12, 18:12, 26:15, 14:21)

Kraków: Wells 20, Ziętara 15 (11zb), Puter 11, Meskonyte 11, Jakubiuk 7, Lass 7, Trzeciak 4, Grzenkowicz 3
Poznań: Saunders 20, Nowicka 17, Mfutila 15, Pawlak 2, Stefańczyk 2, Banaszak 2

1 Arka Gdynia 24 12 12 - 0 6 - 0 6 - 0 924 - 678 +246
2 Artego Bydgoszcz 23 13 10 - 3 5 - 1 5 - 2 1001 - 816 +185
3 CCC Polkowice (m, pp)
22 13 9 - 4 6 - 0 3 - 4 1000 - 814 +186
4 PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 21 12 9 - 3 5 - 2 4 - 1 1021 - 852 +169
5 AZS-UMCS Lublin 20 12 8 - 4 5 - 1 3 - 3 867 - 778 +89
6 Ślęza Wrocław 19 12 7 - 5 3 - 2 4 - 3 831 - 724 +107
7 Wisła Kraków 19 12 7 - 5 4 - 1 3 - 4 798 - 787 +11
8 DGT Politechnika Gdańska 19 13 6 - 7 4 - 4 2 - 3 870 - 1007 -137
9 Enea AZS Poznań 16 13 3 - 10 1 - 5 2 - 5 823 - 995 -172
10 CosinusMED Widzew Łódź 15 13 2 - 11 0 - 6 2 - 5 870 - 1003 -133
11 Energa Toruń 14 12 2 - 10 2 - 5 0 - 5 744 - 990 -246