Euroliga: IX kolejka - USK wygrywa i potwierdza aspiracje do walki o F4, porażka Arki

Dodano: 09.01.2020, 12:06

Zwycięstwa faworytów oraz duża niespodzianka w Schio – tak w skrócie można podsumować środowe spotkanie w ramach 9. kolejki Euroligi. W tabeli grupy A na prowadzeniu umocniły się dwa zespoły – USK Praga oraz UMMC. Co innego jest w grupie B, gdzie samodzielnym liderem jest Fenerbahce, a grupę pościgową rozpoczyna Famila, która sensacyjnie pokonała Dynamo Kursk. Na 5. miejscu jest Arka Gdynia z bilansem 3-6.

20 punktów oraz 5 zbiórek Brittney Griner i 14 „oczek” oraz 7 asyst Allie Quigley, wyraźnie przyczyniło się do wysokiej wygranej obrońcy tytułu UMMC Jekaterynburg nad Nadieżdą Orenburg. W zespole gospodyń nic nie pomogła Anastasiya Verameyenka, która w ponad 30 minut oddała zaledwie… TRZY rzuty – trafiając tylko RAZ! Liderką była Yvonne Turner – 16 punktów, 6 zbiórek.

W Stambule swoją siłę po raz kolejny pokazała Alina Iagupova (19 punktów, 8 asyst, 5 zbiórek), która miała do pomocy Elizabeth Williams – także 19 „oczek”. Przy takiej dyspozycji gospodyń nic do powiedzenia nie miał były dwukrotny uczestnik F4 z Sopronu, który wyraźnie przegrał trzecią kwartę (10:20) tracąc po 30 minutach gry już 17 „oczek”. Wyróżnić należy po raz kolejny Bernadett Hatar, która coraz odważniej puka do europejskich bram – tym razem w 26 minut rzucając 15 punktów (7/8) i zbierając 7 zbiórek.

W Rydze spotkały się da zespoły, które bardzo potrzebują zwycięstw i nie mogą sobie już pozwolić na nieoczekiwane porażki. Tym razem pełną pulę zgarnęły mistrzynie Łotwy TTT Ryga, które po 30 minutach prowadziły 57:46. Dobre kolejne spotkanie rozegrała Szwedka Binta Drammeh (18 punktów, 10 zbiórek) oraz Marina Mabrey (17).  W zespole mistrza Belgii po Nowym Roku nie zmieniło się za wiele – jest to stabilna drużyna, bez wielkich nazwisk lecz z dużym potencjałem.

Gdy do Pragi przyjechał wicemistrz Francji z Bourges mogło by się wydawać, że przez pełne 40 minut gra będzie wyrównana. Nic jednak takiego się nie stało, gdyż po raz kolejny USK udowodniła swoją wyższość nad rywalem. Już pierwsze 10 minut dało wyraźną przewagę 31:18, a kolejne minuty grane były również pod dyktando gospodyń. Szalała przede wszystkim Katerina Elhotova (21 punktów 4x3), a po 17 „oczek” dorzuciły Thomas oraz Vukosavljevic. Dobrze zagrała także Ouvina – 11 punktów, 8 zbiórek, 6 asyst. Po drugiej stronie na swoim poziomie zagrały jedynie Iliana Rupert – 12 punktów oraz Alexia Chartereau – 14.

W Monpellier o pełną pulę już z Bec Allen w składzie walczyła Arka Gdynia, która jedna po słabszej drugiej kwarcie przegrała 79:85. Pozostałe minuty były dość wyrównane, co tylko dawało dość dobry odbiór całego spotkania. Na 19 sekund przed końcową syreną drużyna z Polski zbliżyła się na cztery punkty (77:81), jednak kolejne punkty Williams przypieczętowały zwycięstwo BLMA. Po raz kolejny klasą samą dla siebie była Stephanie Mavunga, tym razem rzucając 30 punktów oraz zbierając 6 piłek. Wspomniana Williams dorzuciła 20 „oczek”, a 10 dodała Bernies.

Do największej niespodzianki doszło jednak w Schio, gdzie mająca w składzie m.in. Angel McCoughtry oraz Jessice Breland Dynamo Kursk przegrało wyraźnie z mistrzem Włoch 53:70. Po raz kolejny w zespole z Włoch karty rozdawała Sandrine Gruda – 21 punktów, która miała do pomocy Słowenkę Eve Lisec – 17. Warto zaznaczyć, iż po 30 minutach na tablicy wyników było już… 63:38.