Energa Basket Liga Kobiet: XI kolejka - mecz kolejki dla Arki Gdynia, wicemistrz wygrywa z mistrzem

Dodano: 15.12.2019, 19:10

W meczu kolejki Arka Gdynia wygrała z Artego Bydgoszcz i zakończyła pierwszą rundę sezonu zasadniczego z bilansem 11/0. Wygraną zanotował także wicemistrz Polski z Gorzowa Wlkp., pokonując we własnej hali CCC Polkowice 84:82. Z kompletem porażek pierwsza część sezonu zamyka beniaminek z Gdańska, który przegrał z bardzo osłabioną w tym sezonie Energą Toruń.

mecz kolejki
Blisko 40 minut gry, 21 punktów w tym 6x3 Marissy Kastanek dało bardzo ważną wygraną Arki Gdynia nad ostatnim rywalem w I rundzie sezonu zasadniczego w EBLK. Tym samym brązowy medalista poprzedniego sezonu tą cześć rozgrywek zakończył z bilansem 11/0! W Bydgoszczy wyrównane było pierwsze 20 minut spotkania, po którym minimalną przewagę miały gospodynie – 32:30. Po zmianie stron, a dokładniej w 35 minucie trafienie zza linii 6,75 Papovej dało remis po 45, a prowadzenie kosz Greinacher. Kolejna „trójka” Papovej zrobiła już sześć „oczek” przewagi przed ostatnią kwartą. W niej Artego nie było już w stanie zagrozić drużynie trenera Vetry, który pewnie wygrał 71:64.

Liczby meczu:
5 – tylko 5 razy na linii rzutów wolnych stawały w całym meczu koszykarki z Pomorza – rywalki blisko 3x więcej
10 – tyle razy w meczu zmieniało się prowadzenie
10 – tyle razy w meczu notowany był remis
12 – tyle najwięcej punktów przewagi miała nad Artego Arka
12 – razy za trzy punkty trafiła w całym spotkaniu drużyna z Gdyni, z czego połowa należała do Marissy Kastanek
41,8 – taką samą % skuteczność z gry miały w meczu oba zespoły

Artego Bydgoszcz - Arka Gdynia
64:71 (17:17, 15:13, 20:28, 12:13)

Bydgoszcz: O'Neill 20, Kiesel 17,Rymarenko 10, Svaryte 10 (12zb), Międzik 3, Poboży 2, Michałek 2
Gdynia: Kastanek 21, Papova 15, Balintova 9, Slamova 8, Greinacher 6, Gulich 6, Podgórna 3, Rembiszewska 3

***

Widzew Łódź - Wisła Kraków
61:71 (6:17, 26:15, 13:21, 16:18)

Łódź: Jasnowska 20, Gertchen 16 (10zb), Gala 13, Emery 5, Vucković 4, Bilotserkivska 3, Drop 0 (10as)
Kraków:
Meskonyte 15 (10zb), Lass 15, Trzeciak 14, Wells 10, Ziętara 8, Jakubiuk 7, Grzenkowicz 2

***

Politechnika Gdańska - Ślęza Wrocław
54:67 (20:19, 10:16, 8:16, 16:16)

Gdańsk: Nayo 18, Koc 13, Hudson 8, Smith 7 (10 zb), Bujniak 4, Niedźwiedzka 2, Haryńska 2
Wrocław: Glomazić 16, Burdick 15, Owczarzak 11, Jovanović 7, Pocek 6, Szajtauer 6, Marciniak 4, Dobrowolska 2

***

Emocje i wyrównana gra była w Poznaniu, gdzie wzmocniony AZS za wszelką cenę chciał pokazać się z dobrej strony w starciu w wyżej notowanym rywalem. Sztuka ta się udało, a było tez bardzo blisko dużej niespodzianki. Drużyna z Poznania przegrała 78:74, jednak w końcówce zadecydowało o tym szczęście przyjezdnych w postaci celnych rzutów wolnych Peterson oraz „pudłach” Saunders. Wspomniana Zakiya Saunders spędziła na parkiecie pełne 40 minut, rzucając 22 punkty oraz 8 razy asystując. Dużo dobrego dała także silna Ginette Mfutila – 17 punktów oraz 10 zbiórek. Po drugiej stronie błyszczała Alexis Peterson, która uzbierała 27 punktów, 5 zbiórek oraz 6 asyst.

Enea AZS Poznań - AZS-UMCS Lublin
74:78 (18:15, 20:19, 26:29, 10:15)

Poznań: Saunders 22, Mfutila 17 (10zb), Zivadinović 11 (10as), Miletić 10, Nowicka 8, Parzeńska 4, Pyka 2
Lublin: Peterson 27, Popović 12, Adamowicz 11, Day 10, Labuckiene 8, Degbon 5, Szott-Hejmej 5

***

Walka przez pełne 40 minut była także w Gorzowie Wlkp., gdzie wicemistrz ograł mistrza! AZS wygrał z CCC 84:82 dzięki trafieniu na 18 sekund przed końcową syreną Maigi. O „wszystko” w ostatniej akcji zagrała Gajda, jednak chybiła zza linii 6,75. Wcześniejsze minuty ani na chwilę nie pozwoliły na złapanie oddechu żadnej ze stron, do tego najwyższe prowadzenie gospodyń wynosiło 7 „oczek” – jednak było to na samym początku spotkania (19:12). Główną siłą napędową zespoły Dariusza Maciejewskiego była jak zawsze Kahleah Copper, która w 38 minut rzuciła 20 punktów, jednak na dość słabej skuteczności – 29%. Cheridene Green dodała do dorobku 17 punktów oraz 10 zbiórek, a Laura Juskaite – 14. W zespole Marosa Kovacika Danielle Robinson rzuciła 18 punktów, a Artemis Spanou dodała 15.

PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. - CCC Polkowice
84:82 (20:21, 26:22, 16:15, 22:24)

Gorzów Wlkp.: Copper 20, Green 17 (11zb), Juskaite 14, Prezelj 11, Maiga 11, Jackson 6, Kaczmarczyk 5
Polkowice: Robinson 18, Spanou 15, Stallworth 13, Filip 13, Gajda 10, Bojovic 8 (9as), Naczk 5

***

Spotkanie z bardzo osłabioną w tym sezonie Energą Toruń, było ostatnim gwizdkiem dla beniaminka z Gdańska aby spróbować się przełamać i odnieść pierwsze zwycięstwo. Nic z tego! O ile pierwsze 20  -minut jeszcze gwarantowało emocje, to po zmianie stron spotkanie zdominowały gospodynie – 44:27. W spotkaniu nie wystąpiła „nowa” w talii trenera Augustynowicz – Brittney Lewis, a po raz kolejny słabo zagrała inna zagraniczna zawodniczka Gabrielle Ortiz (23 minuty, 6 punktów). Liderką była Ołena Samburska, która rzuciła 20 „oczek” jednak nic to nie dało. Po drugiej stronie 16 punktów rzuciła Latoya Williams, a 14 Naomi Davenport. Dość dobrze w ciągu 20 minut na parkiecie wypadła Marta Wieczyńska – 13 punktów (5/9 z gry).

Energa Toruń - AZS Uniwersytet Gdański
79:54 (16:19, 19:8, 21:17, 23:10)

Toruń: Williams 16 (14zb), Davenport 14, Wieczyńska 13, Urbaniak 12, Dedić 10, Ścekić 7, Tłumak 3, Podkańska 2, Grigoreva 2
Gdańsk: Samburska 20, P. Kuras 10, A. Kuras 7, Kosalewicz 6, Ortiz 6, Stępień 4, Bączek

12 kolejka - 20/21/22.12.2019
20.12.2019 19:10 Ślęza Wrocław - Wisła Kraków
22.12.2019 18:00 Widzew Łódź - CCC Polkowice
22.12.2019 18:00 PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. - AZS Uniwersytet Gdański
22.12.2019 17:00 Artego Bydgoszcz - AZS-UMCS Lublin
21.12.2019 18:30 Enea AZS Poznań - Politechnika Gdańska
21.12.2019 18:00 Energa Toruń - Arka Gdynia