EuroCup 2019/2020: VI kolejka - awans w komplecie

Dodano: 05.12.2019, 06:58

CCC Polkowice, Artego Bydgoszcz oraz PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. grają dalej! Polskie drużyny w komplecie awansowały do fazy play-off i walczyć będą o 1/16 EuroCup. Dalej gra także m.in. Avenida Salamanka z Hiszpanii, KSC Szekszard z Węgier czy też Orman Genclik z niesamowitą Arike Ogunbowale.

Do kolejnej rundy awansowały po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy oraz dwie najlepsze ze wszystkich grup z trzecich miejsc. Bezpośrednio dalej zakwalifikowało się 8 najlepszych drużyn z fazy grupowej, do których dołączy 8 z fazy play-off.

(8) Hatay BB (Turcja)

Pierwsze mecze fazy play-off rozegrane zostaną 19 grudnia, a rewanże 9 stycznia 2020 roku.

Faza play-off:
ACS Sepsi (Rumunia) - Artego Bydgoszcz
kolejny rywal: Avenida Salamanka (Hiszpania)

Elfic Fribourg (Szwajcaria) - Spartak Moskwa (Rosja)
kolejny rywal: Hatay BB (Turcja)

PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. - Enisey Krasnojarsk (Rosja)
kolejny rywal: Valencia (Hiszpania)

Tsmoki Mińsk (Biaoruś) - Lointek Gernika (Hiszpania)
kolejny rywal: KSC Szekszard (Węgry)

Cadi La Seu (Hiszpania) - Basket Hema (Belgia)
kolejny rywal: Basket Landes (Francja)

Aluinvent DVTK Miszkolc (Węgry) - Olympiakos Pireus (Grecja)
kolejny rywal: Ormanspor (Turcja)

Besiktas Stambuł (Turcja) - Roche Vendee (Francja)
kolejny rywal: Carolo Basket (Francja)

Botas SK (Turcja) - CCC Polkowice
kolejny rywal: MBA Moskwa (Rosja)

***

Jeśli popatrzymy na fazę grupową pod względem statystycznym, to liderka była Yvonne Anderson (Besiktas Stambuł) – 28,0pkt/m przed Tiffany Mitchell (Ramla) – 25,7pkt/m oraz Kelsey Mitchell (Botas) – 24,5pkt/m. Czwarta była Arike Ogunbowale (Ormanspor) – 24,3pkt/m, a piąta Bria Hartley (Galatasaray Stambuł) – 20,2pkt/m.

W klasyfikacji zbiórek wygrała młoda i utalentowana Belgijka Billie Massey (Basket Hema SKW) – 13,5zb/m, wyprzedzając Courtney Paris (Ormanspor) – 11,7pkt/m oraz Laure Miskiniene (Artego Bydgoszcz) – 8,8zb/m.

***

Grupa A
Gorzowski AZS nie miał żadnych problemów aby na wyjeździe pokonać bardzo osłabiony już turecki Botas – 83:49… co dało 1. miejsce w grupie A. Co ciekawe wszystkie drużyny fazę grupową zakończyły z bilansem 3-3 oraz dorobkiem 9 punktów. Awans uzyskał także Botas, który jednak już bez Fagbenle czy tez Peddy stał się bardzo słabym zespołem. W Turcji AZS swoją przewagę wypracował przede wszystkim w trzeciej kwarcie, która została wygrana aż 24:7. Cheridene Green zakończyła mecz z dorobkiem 20 punktów oraz 11 zbiórek, a po 14 dodały Kahleah Copper i Annamaria Prezelj.

1. *AZS Gorzów Wlkp. 3/3
2. *Botas 3/3
3. Ramla 3/3
4. KP Brno 3/3

Grupa B
W ostatnim derbowym spotkaniu w Moskwie z wygranej 80:60 mogły cieszyć się „gospodynie”, które niegdyś wiodły prym w Eurolidze. Paris Kea rzuciła 20 punktów, a o połowę mniej dodała Kseniia Levchenko w drużynie Spartaka. Po drugiej stronie wyróżniła się tylko Anastasia Logunova, która rzuciła 21 „oczek” i zebrała 14 piłek.

1. *MBA Moskwa 5/1
2. *Sparta&k M.R. Vidnoje 4/2
3. Besiktas JK 3/3
4. Mabetex Prishtina 0/6

Grupa C
CCC Polkowice nie miało problemów z wygraną nad mistrzem Szwecji 83:70, a po raz kolejny najlepsza zawodniczką zespołu z Polkowic była Danielle Robinson – 18 punktów, 6 asyst oraz 5 zbiórek. 16 „oczek” dodała Weronika Gajda, a o jedno mniej Artemis Spanou, która zebrała także 8 piłek. „Pomarańczowe” zdecydowaną przewagę nad rywalem miały pod tablicami – 42:31, co zacznie przełożyło się na dość łatwe ponowienia. Tiffany Brown rzuciła dla Umei 17 punktów, a 16 dodała Tamara Radocaj.

W drugim meczu grupowym i pojedynku turecko-tureckim, lepszy Ormanspor i Arike Ogunbowale, która jedna tym razem nie zagrała nic wielkiego – 14 punkt1), 4/14 z gry. Na plus natomiast wracająca po kontuzji Johannah Leedham oraz Angelica Robinson, która zebrała także 15 piłek. Po drugiej stronie 23 punkty rzuciła Kennedy Burke.

1. *Orman Genclik 5/1
2. *CCC Polkowice 4/2
3. Kayseri 3/3
4. A3 Umea 0/6

Grupa D
Bardzo blisko jedynej wygranej w tegorocznej edycji EuroCup była drużyna mistrza Słowacji z Rużomberka, która do samego końca walczyła ze „smokami” z Mińska. Na 90 sekund przed końcową syreną był remis po 56, lecz w kolejnych akcjach skuteczne były tylko i wyłącznie przyjezdne. Viktoryia Hasper rzuciła dla drużyny z Mińska 22 „oczka”, a w MBK liderką kolejny raz była Miroslava Mistinova – 18 punktów oraz 10 zbiórek.

1. *WBC Enisey 4/1
2. *Hatay BB 4/1
3. Tsmoki-Mińsk 3/3
4. MBK Ruzomberok 0/6

Grupa E
Artego przegrało z Galatasaray 76:85, lecz nic to nie zmieniło w rozkładzie sił w tabeli i utrzymane zostało 1. miejsce. O porażce przesądziła ostatnia kwarta, przegrana przez zespół Tomasza Herkta 15:27. Wcześniej gra była wyrównana, co dało po 30 minutach minimalne prowadzenie 61:58. 18 punktów zdobyła Jennifer O'Neill, a 16 dodała Brianna Kiesel. „Katem” Artego okazała się była zawodniczka zespołu - Dragana Stankovic – 23 punkty, 8 zbiórek.

1. *Artego Bydgoszcz 4/2
2. *ACS Sepsi 4/2
3. Galatasaray Stambuł 3/3
4. Lulea Basket 1/5

Grupa F
W grupie F pewną wygraną na sam koniec odniósł wicemistrz Hiszpanii, który aż 67:35 wygrał w Gyorze. Gospodynie przez pełne 40 minut miało ogromne problemy ze skutecznością – 31%, a żadna z zawodniczek nie rzuciła więcej niż 8 „oczek” (najwięcej Hruscakova). Nic nie wpadało Ygueravide (2/7), Raksanyi (1/5) czy też Dombai (0/5). Zupełnie inaczej było po drugiej stronie, gdzie 14 punktów rzuciła Tiffany Hayes, a 10 dodała Laura Gil.

1. *Avenida Salamanka 6/0
2. *Lointek Gernika 4/2
3. Uni Gyor 2/4
4. Olivais 0/6

Grupa G
W ostatnim meczu pewna awansu drużyna z Walencji nie zagrała nic wielkiego, jednak mimo to wygrała 50:45 z Namurem. 20 „oczek” rzuciła Meiya Tirera, a 12 dodała Maria Tolosa. W zespole z Francji 15 „oczek” zdobyła Sarah Imovbioh, jednak cała drużyna zagrała bardzo słabo w każdym elemencie koszykarskiego rzemiosła. Obie drużyny trafiły tylko 4/24 próby rzuty zza linii 6,75.

Ciekawiej miało być natomiast w drugim meczu, gdzie o awans grał Cegled oraz Olympiakos. Niestety już do przerwy dość znaczną przewagę miały mistrzynie z Grecji, które prowadziły 40:31. Po przerwie nic się nie zmieniło i czwarta kwarta nie miała już większego znaczenia do końcowego rezultatu. Po 13 punktów w drużynie z Pireusu rzuciły Anna Jurcenková oraz Anna Stamolamprou. W zespole z Cegledu zagrała wracająca po kontuzji Angelika Stankiewicz i w ciągu 27 minut zdobyła 4 punkty oraz zebrała 4 piłki.

1. *Valencia 6/0
2. *Olympiacos 4/2
3. CEKK Cegled 2/4
4. Namur 0/6

Grupa H
W grupie H o wszystko na wyjeździe grał DVTK Miskolc, jednak wysoka (66:81) porażka odebrała szanse na awans. O ile źle nie było jeszcze po pierwszej połowie (35:42), to trzecia kwarta odebrała jakiekolwiek marzenia o walce o awans (46:61). Mamignan Toure rzuciła dla drużyny z Hiszpanii 19 punktów, a 13 dodała  Katherine Plouffe. Cała drużyna trafiła także aż 12x zza linii 6,75 przy tylko dwóch takich rzutach celnych rywalek. W DVTK liderka była Shatori Walker-Kimbrough – 19 punktów.

1. *Basket Landes 6/0
2. *Cadi La Seu 3/3
3. Aluinvent DVTK Miskolc 3/3
4. Peac-Pecs 0/6

Grupa I
Erica McCall rzuciła 21 punktów, a 19 dodała Marie Ruzickova, co dało pewną wygraną zespołu z Szekszardu nad niemieckim Rutronik Stars Keltern. Drużyna z Węgier ogromną przewagę miała także pod tablicami – 45:30, co pozwoliło na dość dużą liczbę punktów z „pomalowanego”.

1. *KSC Szekszard 5/1
2. *Basket Hema 4/2
3. Rutronik Stars Keltern 2/4
4. Herner TC 1/5

Grupa J
W ostatniej grupie pewne swego od samego początku były koszykarki Flammes Carolo z Francji, które w ostatnim meczu pewnie pokonały szwajcarski Elfic 98:59. „Katem” Elfica była Nigeryjka - Evelyn Akhator, która zakończyła mecz z dorobkiem 18 punktów oraz 13 zbiórek. O jedno „oczko” mniej rzuciła Giorgia Sottana, a 15 dodała Kim Mestdagh. Carolo zmiażdżyło rywala także pod tablicami – 49:26!