Euroliga: VI kolejka - BLMA wygrywa z Fenerbahce, pewna USK Praga oraz Castors Braine

Dodano: 05.12.2019, 07:34

W VI kolejce Euroligi najciekawiej było w Montpellier, gdzie BLMA po dobrym meczu pokonało 76:74 wielkie Fenerbahce. Blisko zwycięstwa była także coraz lepiej grająca TTT Ryga, lecz tym razem uległa w Orenburgu. Dzień "konia" miały w Lyonie Papova oraz Balintova, które poprowadziły Arkę Gdynia do wygranej z mistrzem Francji.

TTT Ryga po ubiegłotygodniowej sensacyjnej wygranej z UMMC, tym razem dość długo walczyła z rosyjską Nadieżdą – jednak ostatecznie przegrała 61:69. Po 20 minutach gry nieznacznie prowadziły gospodynie 37:33, jednak już po 4 minutach gry od wznowienia po celnych rzutach wolnych Binty Drammeh na prowadzeniu była drużyna z Rygi. W odpowiedzi celne rzuty Raincock-Ekunwe, Shilovej czy też Turner dały ponowne prowadznie, które wystarczyło do wygranej. Spotkanie z dorobkiem 16 punktów zakończyła Albina Razheva, a po drugiej stronie 19 rzuciła Marina Mabrey, a 17 dodała Binta Drammeh.

Kolejne bardzo słabe spotkanie rozegrał mistrz Turcji, który już po 20 minutach meczu z Castors Braine przegrywał… 45:17. Póki co nic nie dają wzmocnienia drużyny, a po raz kolejny zawiodła Alexandria Bentley – 3 punkty, 1/7 z gry. Słabo zagrała także Leonor Rodriguez – 8 punktów, 2/11 z gry, a cała drużyna zagrała na zaledwie 27% skuteczności. Co innego widać było po zespole gospodyń, które przez pełne 40 minut nie odpuszczały i pewnie wygrały 90:59. Celeste Trahan-Davis oraz Olesia Malashenko rzuciły po 24 punkty, a ta pierwsza zebrała także 16 piłek.

Także dość duży pogrom miał miejsce w Wenecji, gdzie Reyer ani przez chwilę nie potrafił zagrozić kolejny raz znakomicie przygotowanej drużynie z Pragi. Po pierwszej połowie USK prowadziła już 50:16, przy praktycznie biernej postawie gospodyń szczególnie w obronie. Reyer w ataku zagrał bardzo słabo – 25% przy 43% rywalek. Co ciekawe USK ani razu na 7 prób nie trafiła zza linii 6,75 – rywalki 4/20. Brionna Jones zakończyła mecz z dorobkiem 16 „oczek”, a jedno mniej dodała Valeriane Vukosavljevic.

Jedyne środowe spotkanie z ogromnymi emocjami odbyło się w Monpellier, gdzie z wygranej 76:74 cieszyć się mogły gospodynie. BLMA stopniowo z każdą minutą powoli zwiększało swoje prowadzenie, by po 30 minut mieć 11 „oczek” na plus – 61:50. Fenerbahce jednak się nie poddało i po punktach Iagupovej oraz Zandalasini wyszło na prowadzenie 67:64 w 37 minucie. W odpowiedzi skuteczna była Williams oraz Mavunga, co zagwarantowało emcje  do samego końca. Na 36 sekund przed końcową syreną trafiła Alix Duchet i było 74:71, lecz szybko wyrównała Zandalasini. W ostatnich akcjach z linii rzutów wolnych punkty dała Whitcomb, a pozostałe 24 sekundy jakie miało Fenerbahce nie zostało pozytywnie wykorzystane. Koeljny raz bardzo dobrze zagrała wspomniana Whitcomb 21 punktów oraz Mavunga – 15 punktów, 10 zbiórek.

29 punktów (5x3) Papovej oraz 22 punkty i 9 asyst Balintovej pozwoliło Arce Gdynia na wygraną z mistrzem Francji z Lyonu. Brązowy medalista EBLK zagrał także na dobrym – 51% skuteczności, co miało przełożenie na zdobycze punktowe, szczególnie w drugiej połowie. Po 30 minutach gry na tablicy wyników było 55:64, a coraz pewniej grająca drużyna trenera Vetry nie zamierzała się zatrzymywać. Nic w odpowiedzi nie potrafił zrobić ASVEL, który momentami był bezradny szczególnie w ataku. Michelle Plouffe zagrała pełne 40 minut i w tym czasie zaliczyła doube-doube w postaci 14 punktów oraz 11 asyst, a 18 „oczek” oraz 9 asyst uzbierała Marine Johannes.