Energa Basket Liga Kobiet: IX kolejka - mecz kolejki dla Artego

Dodano: 30.11.2019, 19:44

W meczu IX kolejki EBLK w Bydgoszczy CCC Polkowice popełniło aż 26 strat i przegrało po raz drugi w tym sezonie, tym razem katem ekipy Kovacika było Artego. W innych meczach AZS UMCS nie dał żadnych szans w Krakowie Wiśle, a w meczu drużyn z dołu tabeli szczęśliwe wygrane Politechnki Gdańskiej oraz ENEA AZS Poznań.

mecz kolejki
Aż 26 strat popełniły zawodniczka mistrza Polski w meczu z Artego, co przełożyło się na drugą w tym sezonie porażkę. Artego nie zagrało nic wielkiego i nie zaprezentowało się lepiej, niż w ostatnim przegranym meczu w EuroCup. Artego 9-punktową przewagę wypracowało sobie w pierwszych 20 minutach – 39:30, co udało się także utrzymać do ostatniej syreny. CCC co prawda rwanymi akcjami było blisko całkowitego odrobienia strat, jednak do pełni szczęścia zabrakło kropki nad „i”. Na wysokości zadania w zespole Tomasza Herkta stanęła Laura Miškinienė – 20 punktów, 9 zbiórek, a  plus wypadła także Karolina Poboży – 6 punktów, 3/4 z gry. Po drugiej stronie ponownie najlepsza była Weronika Gajda, która uzbierała 19 „oczek” oraz rozdała 5 piłek. Punktowała także coraz pewniej czująca się pod nieobecność Conde Danielle Robinson – 15 punktów.

Liczby meczu:
0 – tyle razy w meczu prowadziło… CCC
4 – tylko tyle celnych rzutów miało CCC w ciągu 40 minut (na 5 prób) – Artego aż 14/17
7 – zawodniczek z każdego zespołu wybiegło na parkiet w ciągu 40 minut gry
15 – tyle punktów po stratach CCC rzuciło Artego
22 – piłki zebrało w całym meczu Artego (rywal o 10 więcej)
26 – strat popełniła w całym spotkaniu drużyna Marosa Kovacika

Artego Bydgoszcz - CCC Polkowice
67:62 (19:13, 20:17, 13:19, 15:13)

Bydgoszcz: Miskiniene 20, Rymarenko 11, Kiesel 11, O'Neill 10, Międzik 7, Poboży 6, Michałek 2
Polkowice: Gajda 19, Robinson 15, Filip 10, Spanou 8, Bojovic 6, Stallworth 4

***

Ogromne męczarnie po raz kolejny przeżyła Politechnika Gdańska, która rzutem na taśmę wygrała bardzo ważny mecz z łódzkim Widzewem 70:67. Od początku spotkanie nie układało się po myśli gospodyń, które ponownie koszmarnie rozegrały drugie 10 minut spotkania (15:27). To właśnie ta kwarta dała Widzewowi dość znaczną przewagę, która została niwelowana dopiero w ostatniej kwarcie. Seria 8:0 dała remis i bardzo zaciętą końcówkę z happy endem, gdzie ogromną rolę odegrały celne rzuty wolne PG. 18 punktów oraz 13 zbiórek zaliczyła Jenna Smith, a 16 dodała Sylwia Bujniak – trafiając przy tym 2x3. Po drugiej stronie aż 27 „oczek” uzbierała Katarina Vucković, dodając do tego 12 zbiórek.

Politechnika Gdańska - Widzew Łódź
(16:12, 15:27, 17:17, 22:11)

Gdańsk: Smith 18 (13zb), Bujniak 16, Hudson 11, Nayo 8, Koc 7, Niedźwiedzka 4, Duszkiewicz 4, Strzelczyk 2
Łódź: Vuckovic 27 (12zb), Drop 15, Gala 12, Gertchen 7, Bilotserkivska 4, Jasnowska 2

***

We Wrocławiu „urwać” punkty niepokonanej do tej pory Arce Gdynia, próbowała Ślęza Wrocław i… była tego bardzo blisko. Jeszcze w pierwszej połowie gospodynie osiągnęły 8-punktowe prowadzenie, lecz skuteczna gra rywalek szybko dała remis oraz prowadzenie 36:32 po 20 minutach gry. Zmiana stron to punkty Papovej, Allen oraz Greinacher i w kilka minut zrobiło się 51:38 dla Arki. Wrocławianki jeszcze w samej końcówce za sprawą Burdick oraz Jovanovic próbowały doprowadzić minimum do dogrywki, lecz Guntas Vetra szybko i skutecznie zareagował i jeszcze raz zmobilizował swój zespół. Liderką Arki była doskonale znająca wrocławską halę Marissa Kastanek – 14 punktów, jednak ogromną prace wykonała Marie Gülich – 10 punktów i 17 zbiórek. W zespole Ślęzy 15 „oczek” rzuciła Cierra Burdick, a po 14 dodały Ana Pocek oraz Dominika Owczarzak.

Ślęza Wrocław - Arka Gdynia
58:63 (18:17, 14:19, 8:19, 18:8)

Wrocław: Burdick 15, Pocek 13, Owczarzak 13, Marciniak 7, Jovanović 5, Glomazic 3, Jones 2
Gdynia: Kastanek 14, Papova 13, Allen 10, Gulich 10, Balintova 5, Greinacher 4, Rembiszewska 3, Slamova 2, Misiek 2

***

Dużo emocji było także w Poznaniu, gdzie o krok od pierwszej wygranej w EBLK był beniaminek z Gdańska. Ostatecznie AZS wygrał 68:65, a wszystko to było możliwe dzięki Lea Miletic – 20 punktów oraz dobrej grze na „1” Keondria Calloway (12 punktów, 10 zbiórek). Słabiej radziła sobie w dniu dzisiejszym silna i wysoka Ginette Mfutila, która rzuciła „tylko” 8 punktów i zebrała 6 piłek. AZS stawić czoła rywalowi mógł głównie dzięki pozyskanej dwa tygodnie temu Ołenie Samburskiej – 21 punktów. Zawiodła natomiast druga zagraniczna zawodniczka w talii Włodzimierza Augustynowicza, jaką jest Gabrielle Ortiz – 35 minut i 1/10 z gry.

Enea AZS Poznań - AZS Uniwersytet Gdański
68:65 (19:25,17:12,16:11,16:17)

Poznań: Miletic 20, Calloway 12, Mfutila 8, Pyka 7, Zivadinovic 7, Parzeńska 4, Nowicka 3, Stefańczyk 3, Wdowiuk 2, Banaszak 2
Gdańsk: Samburska 21, Kuras 18, Kosalewicz 10, Szczęśniak 7, Ortiz 4, Kuras 3, Stępień 2

***

W najciekawszym jednak sobotnim meczu AZS UMCS Lublin wypunktował na wyjeździe krakowską Wisłę 70:52, prowadząc już po 20 minutach 41:22! Po zmianie stron drużyna Krzysztofa Szewczyka spokojnie kontrolowała przebieg meczu i pewnie wygrała. 20 punktów oraz 7 zbiórek zaliczyła Alexis Peterson, a o połowę mniej punktów zdobyła Giedrė Labuckienė. W Wiśle w dniu dzisiejszym liczyć można było tylko na „zagranicę” - Krystal Vaughn i Chloe Wells rzuciły zgodnie po 17 „oczek”. Nic dobrego nie pokazała ani Meskonyte, Lass, Jakubiuk czy tez Trzeciak, które razem trafiły 4/27 z gry!

Wisła Kraków - AZS-UMCS Lublin
52:70 (11:17, 11:24, 21:20, 9:9)

Kraków: Vaughn 17, Wells 17, Ziętara 6,  Meškonytė 5, Trzeciak 3, Lass 2, Grzenkowicz 2
Lublin: Peterson 20, Labuckienė 10, Day 8, Sklepowicz 8, Degbeon 8, Adamowicz 6, Popović 7, Szott-Hejmej 3

***

Energa Toruń - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp.
61:90 (13:22, 21:30, 10:20, 17:18)

Toruń: Williams 15, Davenport 14, Scekic 10, Dedic 8, Podkańska 6, Tłumak 5, Grigoreva 3
Gorzów Wlkp.: Copper 23, Juskaite 18, Prezelj 14, Maiga 13, Kaczmarczyk 9, Green 7, Dźwigalska 6

10 kolejka - 7/8.12.2019
08.12.2019 19:00 Widzew Łódź - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp.

3 Artego Bydgoszcz 14 8 6 - 2 3 - 0 3 - 2 623 - 516 +107
4 PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 13 8 5 - 3 3 - 2 2 - 1 683 - 565 +118
5 Ślęza Wrocław 13 8 5 - 3 2 - 1 3 - 2 565 - 469 +96
6 AZS-UMCS Lublin 13 8 5 - 3 3 - 1 2 - 2 578 - 525 +53
7 DGT Politechnika Gdańska 13 9 4 - 5 3 - 2 1 - 3 626 - 743 -117
8 Wisła Kraków 10 7 3 - 4 2 - 1 1 - 3 455 - 497 -42
9 Enea AZS Poznań 10 7 3 - 4 1 - 1 2 - 3 458 - 552 -94
10 CosinusMED Widzew Łódź 9 8 1 - 7 0 - 3 1 - 4 550 - 610 -60
11 Energa Toruń 9 8 1 - 7 1 - 4 0 - 3 503 - 696 -193