Energa Basket Liga Kobiet: VIII kolejka - mecz kolejki dla wicemistrza Polski

Dodano: 25.11.2019, 07:43

W meczu kolejki w Gorzowie Wlkp. skuteczna i bardzo dobra ostatnia kwarta meczu z Artego, dała bardzo ważną wygraną wicemistrza Polski. Z pierwszego zwycięstwa w sezonie mogły cieszyć się także zawodniczki z Torunia, które z zagranicznymi „posiłkami” wygrały być może mecz o ligowy byt z Widzewem Łódź.

mecz kolejki
W meczu kolejki w Gorzowie Wlkp. lekkim faworytem było Artego, jednak znakomita gra całego zespołu Dariusza Maciejewskiego dała pewną i wysoką wygraną wicemistrzowi Polki. AZS nareszcie zagrał tak jak powinien, a w roli strzelca wystąpiło więcej zawodniczek niż tylko osamotniona Copper -  15 punktów. Spisały się przede wszystkim Maiga (17 punktów oraz 8 zbiórek), Green (21 punktów, 4 zbiórki) oraz Juskaite (23 punkty, 7 zbiórek). W 32 minuty 14 „oczek” dorzuciła Prezelj i tym sposobem AZS szczególnie w ostatniej kwarcie (29:16) mógł pozwolić sobie na festiwal strzelecki. W ciągu wcześniejszych 30 minut gra była wyrównana, o czym świadczy wynik – 65:61. AZS ogromną przewagę miał pod tablicami, gdzie rządził i dzielił – 45 do 25.

Liczby meczu:
5 – zawodniczek z gorzowskiego zespołu rzuciło dwucyfrowa liczbę punktów
6 – piłek rozdała Annamaria Prezlj
14 – razy zmieniało się prowadzenie
14 – razy piłkę tracił zarówno AZS, jak i Artego
17 – punktów przewagi (najwięcej w meczu) AZS osiągnął na sam koniec spotkania
21 – tyle punktów rzuciły rezerwowe wicemistrza Polski (8 rywalki)
25 – tylko zbiórek miało Artego w ciągu 40 minut gry (AZS 45)
25 – asyst zanotował AZS (rywalki o 10 mniej)

PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. - Artego Bydgoszcz
94:77 (28:26, 19:17, 18:18, 29:16)

Gorzów Wlkp.: Juskaite 23, Green 21, Maiga 17, Copper 15, Prezelj 14, Jackson 4
Bydgoszcz: O'Neill 23, Międzik 19, Miškinienė 14, Poboży 8, Rymarenko 7, Kiesel 5, Michałek 1

***

CCC Polkowice - Enea AZS Poznań
67:44 (16:15, 15:6, 22:13, 14:10)

Polkowice: Gajda 20, Filip 11, Robinson 10, Spanou 10, Stallworth 8, Tyszkiewicz 4, Naczk 2, Bojovic 2 (15as)
Poznań: Calloway 10, Banaszak 9, Mfutila 6, Wdowiuk 5, Nowicka 4, Zivadinovic 4, Pyka 3, Parzeńśka 2, Stefańczyk 1

***

AZS Uniwersytet Gdański - Ślęza Wrocław
55:77 (16:18, 14:23, 14:23, 11:13)

Gdańsk: P. Kuras 20 , Samburska 13, Kosalewicz 9, Ortiz 5, A. Kuras 4, Szczęśniak 2, Stępień 2
Wrocław: Burdick 20, Jovanovic 12, Pocek 12, Glomazic 11, Dobrowolska 8, Owczarzak 6, Marciniak 5, Jones 3

***

W Gdyni nic do powiedzenia nie miał 25-krotny Mistrz Polski z Krakowa, który już po 15 minutach tracił do rywalek 13 „oczek”. Nic nie zmieniło się w ciągu kolejnych minut, gdzie wyraźnie słabsza Wisła nie miała żadnego argumentu aby spróbować nawiązać walkę z rywalem. Dodatkowo w całym spotkaniu Arka trafiła 11x za trzy punkty, przy tylko jednym takim trafieniu przyjezdnych. Rebecca Allen zakończyła mecz z dorobkiem 19 punktów (w tym 5x3).

Arka Gdynia - Wisła Kraków
88:55 (23:15, 18:10, 25:15, 22:15)

Gdynia: Allen 19 (5x3), Greinacher 14 (11zb), Rembiszewska 13,Balintova 8, Slamova 7, Papova 7, Misiek 7, Kastanek 6, Podgórna 3, Gulich 2
Kraków: Vaughn 13, Lass 13, Wells 10, Jakubiuk 10, Trzeciak 5, Meskonyte 2, Ziętara 2

***

Kolejnej porażki z wyżej notowanym rywalem zanotowała Politechnika Gdańska, która po bardzo słabej drugiej kwarcie (5:22) uległa w Lublinie AZS UMCS. Po raz kolejny już w tym sezonie PG dobrze rozpoczęło spotkanie, jednak nagły przestój w drugich 10 minutach pozbawił drużynę treenra Czeczuro możliwości walki o wygraną. Tym razem po 20 minutach gry było 53:31,a kolejne minuty także grane były pod dyktando gospodyń. AZS najwyższe prowadzenie (70:41) osiągnął na początku ostatniej kwarty. Co ciekawe zawodniczki z Gdańska aż 11x trafiły zza linii 6,75 przy 6 takich trafieniach rywalek. Bardzo słabo natomiast było ze skutecznością za dwa punkty – zaledwie 31% przy 60% rywalek. Słabo zagrała ponownie Smith (1/5), która miała dać drużynie nadzieję na walkę pod tablicami.

AZS-UMCS Lublin - Politechnika Gdańska
81:63 (31:26, 22:5, 15:10, 13:22)

Lublin: Popovic 18, Peterson 17, Adamowicz 17, Day 10 (10zb), Labuckiene 4, Duchnowska 3, Sklepowicz 2
Gdańsk: Hudson 14, Bujniak 13, Nayo 12, Koc 11, Niedźwiedzka 4, Haryńska 3, Smith 2, Strzelczyk 2

***

Pierwsza wygraną w sezonie zanotowała toruńska Energa, która wzmocniona prze Naomi Davenport (22 punkty, 10 zbiórek) oraz Latoye Williams (17 punktów, 10 zbiórek) pokonała po zaciętym spotkaniu Widzew Łódź. Początek spotkania nie zapowiadał nic dobrego, jednak im było dalej w meczu, tym coraz bardziej rozkręcały się zagraniczne wzmocnienia. Do remisu po 22 doprowadziła Williams, a kolejne punkty Davenport dały już prowadzenie. Tak więc po 20 minutach prowadziła Energa, jednak po zmianie stron ponownie do głosu doszedł Widzew – 57:54 po 30 minutach. O wszystkim zadecydowała ostatnia kwarta, w której to celne rzuty wolne Williams oraz Davenport dały jakże ważną wygraną w walce o… utrzymanie w EBLK?!