EuroBasket 2021: II kolejka zakończona

Dodano: 18.11.2019, 10:42

W drugiej kolejce kwalifikacji do Mistrzostw Europy niespodzianek nie było, swoje spotkania zgodnie wygrali wszyscy faworyci. Ogromne emocje były jednak w Pradze, gdzie Czeszki zwycięstwo zapewniły sobie dosłownie w ostatniej sekundzie po trafieniu Elhotovej. Wygrała także m.in. Białoruś, Rosja, Szwecja, Belgia czy też Łotwa.

Grupa A
W Sofii Słowenki tylko w pierwszej połowie nie potrafiły się przełamać i wypracować przewagi nad gospodyniami. Co innego było po przerwie, gdzie skuteczne akcje Jakoviny, Baric oraz Oblak dały wygraną trzecią kwartę 20:10 i cały mecz 72:64. Liderką była wspomniana Oblak, która rzuciła 19 punktów oraz zebrała 9 piłek. Na 100% skuteczności 4/4 zagrała natomiast Tina Trebec, dodając do tego 8 zbiórek.

W drugim spotkaniu w grupie A, Grecja już po 20 minutach prowadziła z Islandią 54:18 i wszystko co trzeba było jeszcze zrobić to tylko dograć druga połowę. Jacki Gemelos rzuciła 18 punktów, a 14 dodała Anna Stamolamprou. W kadrze Islandii najskuteczniejsza była zawodniczka Good Angels Kosice czy też CCC Polkowice - Helena Sverrisdóttir – 12 punktów oraz 9 zbiórek.

Grupa B
W jedynym meczu grupy B, Szwedki nie dały szans Czarnogórze i z kompletem zwycięstw mogą spokojnie szykować się do kolejnych spotkań kwalifikacyjnych za rok. Wygraną zapewniła bardzo dobrze zagrana pierwsza część spotkania (43:24), podczas gdy w kolejnych minutach wypracowana przewaga była kontrolowana. Elin Eldebrink zakończyła mecz z dorobkiem 16 „oczek”, a jedno mniej uzbierała Amanda Zahui. Po drugiej stronie 17 punktów rzuciła Bozica Mujovic.

Grupa C
W grupie C po nieoczekiwanej porażce w pierwszym meczu z Bośnią i Hercegowiną, musiały wygrać Rosjanki i tego dokonały. Rywal nie był zbyt trudny i już pierwsze 10 minut pokazało (30:15), kto może wyjść z tego pojedynku zwycięsko. Sborna ogromną przewagę miała pod tablicami (49:33), a nie do zatrzymania była Vadeeva (17 punktów), Leshkovtseva (14) czy też Shilova (13).

Drugi mecz wygrała Bośnia i Hercegowina, tym razem ze Szwajcarią 80:61. Ponownie duża w tym zasługa Jonquel Jones 26 punktów oraz 16 zbiórek i Maricy Gajic 18 punktów oraz 18 zbiórek. Tym samym kadra Bośni i Hercegowiny coraz mocniej potwierdziła swoją chęć awansu do turnieju finałowego.

Grupa D
W grupie D arcyciekawe spotkanie było w Pradze, gdzie gospodynie dosłownie w ostatniej sekundzie zapewniły sobie wygraną nad Rumunią. Całe spotkanie miało dość dziwny przebieg, gdyż początkowe minuty należały do zespołu trenera Svitka, jednak im było bliżej zakończenia pierwszej połowy, tym coraz lepiej grały przyjezdne. Po zmianie stron z minimalnej przewagi kadry Czech nie zostało nic, a do głosu po coraz to większych błędach gospodyń dochodziły przyjezdne. Dobrze grała Ashel Walker (17 punktów) oraz Annemarie Godri-Parau (21), a doświadczeniem „swoje” robiła Gabriela Marginean (11 punktów). W końcówce wydawało się, że dwa punkty padną łupem Rumunek… na 0,6 sekundy przed końcową syreną po bardzo ładnej akcji trafiła znakomicie znająca halę Kralovka zawodniczka USK Praha – Katerina Elhotova (23 punkty, 4x3).

Grupa E
Po porażce w pierwszym meczu z Serbią, wygrać musiały Turczynki i tego dokonały. Zespół trenera Yildizoglu całkowicie zdominował rywalki i bez problemów wygrał 74:51. Dużą przewagę nad rywalkami miała Quanitra Hollingsworth, która zakończyła mecz z dorobkiem 14 punktów oraz 6 zbiórek, a po 11 „oczek” dodały Aysegul Gunay Aladağ i Tugce Canitez. W młodym zespole Litwy Laura Juškaitė rzuciła 13 punktów.

Grupa F
W grupie „ polskiej” F nic do powiedzenia we własnej hali nie miała Wielka Brytania w meczu z Białorusią. Bardzo dobrze zagrały zarówno Maryia Papova (24 punkty) oraz Anastasiya Verameyenka (17 punktów, 11 zbiórek), które całkowicie zdominowały strefę podkoszową z obu stron. Ogromną przewagę Białoruś miała w zbiórkach (51:33), a sama Fagbenle (16 punktów, 8 zbiórek) nic nie mogła zrobić.

Grupa G
W grupie G druga wygraną odniosła kadra #BelgiaCats, tym razem pokonując Finlandię 85:58. Po 30 minutach gry na tablicy wyników było 76:39, a przewaga Belgijek nie podlegała dyskusji. Godnego rywala nie miała Emma Meesseman, która rzuciła 32 punkty i zebrała 7 piłek.

W drugim meczu zwycięstwa potrzebowała Ukraina i 29 punktów Aliny Iagupovej, pozwoliło to osiągnąć w meczu z Portugalią. Wygrana może cieszyć, jednak styl gry całego zespołu nie. Bardzo słabo zagrały pozostałe zawodniczki, które nie tylko miały słabą skuteczność lecz także grały bardzo słabo w obronie.

Grupa H
W Sopronie święto koszykówki kobiet nie było tak radosne, a powodem tego była nieoczekiwana porażka w pierwszym meczu z Holandią. Teraz trzeba było wygrać ze Słowacją i ta sztuka się udała, jednak po pierwszych 20 minutach nie można było patrzyć całkowicie z optymizmem na grę Węgierek. Po zmianie stron, wygrana trzecia kwarta 24:11 dała dobrą zaliczkę przed ostatnią kwarta i pozwoliła na zwycięstwo. 20 punktów oraz 10 zbiórek uzbierała Bernadett Hatar, a 12 „oczek” dodała Yvonne Turner. W kadrze Słowacji walczyć próbowała Sabina Oroszova, jednak jej 14 punktów oraz 12 zbiórek nie pomogło. Słabiej w ataku zagrała Barbora Bálintová, tylko 4/15 z gry i 13 punktów.

Grupa I
W grupie I oddech złapać mogą Łotyszki, które pokonały bez żadnych problemów kadrę Macedonii 98:39. Rywalki w kolejnych kwartach rzuciły kolejno 4, 7, 19 oraz 9 punktów, tracąc minimum 21. Elina Dikaioulaku rzuciła 22 punkty, a 16 dodała Kristine Vitola.

Prawdziwa strzelanina była natomiast w Chorwacji, gdzie gospodynie pokonały Niemki 93:86. Ivana Dojkić rzuciła 27 „oczek”, a 19 dodała Iva Slonjsak co pozwoliło cieszyć się z wygranej. Jednak przełomowe dla końcowego wyniku było trafienie Dojkić na 180 sekund przed końcem spotkania – 85:77. Warto zaznaczyć, iż w kadrze Niemiec Satou Sabally rzuciła aż 33 punkty z czego 21/21 z linii rzutów wolnych!