Euroliga: IV kolejka - w Pradze hit dla UMMC, emocje w Lyonie

Dodano: 06.11.2019, 08:27

W IV kolejce ogromne emocje były w Pradze, gdzie USK dość mocno postawiła się obrońcy tytułu i do samego końca walczyła o zwycięstwo. Ciekawie były również w Lyonie, gdzie ASVEL od stanu 15:31 "gonił" wynik i ostatecznie udanie finiszował. Pierwszą wygraną zanotowała Arka Gdynia, która w samej końcówce miała więcej szczęścia niż mistrz Hiszpanii z Girony. TRANSMISJA TV

21 punktów Shilovej oraz skuteczna gra całego zespołu z Orenburga, dała już po 20 minutach dość znaczną przewagę nad debiutantem z Wenecji (43:27). Po zmianie stron w obrazie gry nic się nie zmieniło, a do gry włączyła się także Yvonne Turner – także 21 „oczek”. Koszykarki z Wenecji w całym spotkaniu trafiły tylko 1/10 zza linii 6,75, co także miało przełożenie na wysoką porażkę. Spotkanie z double-double zakończyła Jolene Anderson (10 punktów oraz 10 zbiórek).

Pierwszą wygraną zanotował mistrz Turcji z Mersin, który pokonał po dogrywce TTT Rygę. Spotkanie od samego początku nie było zbyt porywające, a poziom obu drużyn był bardzo wyrównany. Drużyna z Łotwy w trzeciej kwarcie miała wszystkie argumenty na to aby wypracować dość bezpieczną przewagę, jednak po raz kolejny dał o sobie znać dość wąski skład. Szalonymi akcjami gospodynie odrobiły straty, jednak wygrać w regulaminowym czasie się nie udało. Przy stanie 53:50 zza linii 6,75 trafiła Kate Kreslina dająć… dogrywkę. W niej kolejne błędy TTT pozwalały na punkty rywalek, które po słabym spotkaniu mogły cieszyć się z wygranej. Leonor Rodriguez zakończyła mecz z dorobkiem 15 „oczek”, jednak ani razu nie umieściła piłki w koszu zza linii 6,75. Mistrz Łotwy zebrał w całym meczu aż 63 piłki, jednak gorzej było z akcjami z ponowienia (Kreslina 1/9, Huff 1/7).

Nic do powiedzenia na własnym parkiecie w meczu z Fenerbahce, nie miały wicemistrzynie Euroligi z Kurska. O ile minimalną przewagę drużyna z Turcji miała po 20 minutach gry (41:35), to po zmianie stron była już stroną przeważającą. 28 punktów rzuciła Alina Iagupova, która w każdej akcji była o dwa kroki przed rywalkami. Elizabeth Williams dodała 19 punktów oraz 12 zbiórek i była najlepszą zawodniczką w talii Victora Lapeny. Dużo dobrego o Dynamie napisać nie można, gdyż dość dużo prostych błędów oraz ponownie rwane akcje Bonner (17 punktów, 6 zbiórek) z dużo silniejszym rywalem nie dawały już tyle efektu co w poprzednich meczach.

Bardzo dobre i trzymające w napięciu spotkanie rozegrane zostało w czeskiej Pradzie, pomiędzy USK a obrońcą tytułu z Jekaterynburga. Górą były mistrzynie, jednak o wygraną musiały walczyć do samego końca meczu. USK w końcówce trzeciej kwarty, po trafieniu zza linii 6,75 Elhotovej przegrywała tylko (52:53) i ostatnia kwarta mogła jeszcze wiele zmienić. W niej przy stanie (52:54) za trzy trafiła Faulkner, a kolejne punkty Vadeevy znacznie powiększyły przewagę. Jak się okazało, był to przełomowy moment w tym spotkaniu dający czwartą wygraną UMMC w tym sezonie. Spotkanie z double-double zakończyła liderka mistrza Czech - Alyssa Thomas (12 punktów oraz 17 zbiórek), jednak zawiodła ja skuteczność (6/18). W drużynie z Rosji trzon stanowiły środkowe, Emma Meesseman rzuciła 16 punktów oraz zebrała 10 piłek, a Brittney Griner dodała 25 „oczek” oraz 9 zbiórek.

Bardzo ciekawie było w Lyonie, gdzie beniaminek Euroligi po 20 minutach przegrywał z Sopronem już 15:31. Kolejne minuty były jednak szczęśliwe dla gospodyń, które punkt po punkcie odrabiały straty. W 35 minucie, gdy kolejne punkty w meczu rzuciła Dos Santos było (47:52) i zaczęło robić się ciekawie. Sygnał do ataku dała także Marine Johannes, która na 2,5 minuty przed zakończeniem trafiła zza linii 6,75 niwelując straty do zaledwie „oczka”. W ostatnich sekundach pomyłki Brooks oraz Fegyverneky, dały szansę mistrzowi Francji z czego za sprawą celnych rzutów wolnych najskuteczniejszej na parkiecie Ingrid Tanqueray (16 punktów) skorzystał. Marieme Badiane do dorobku dodała 8 „oczek” oraz 11 zbiórek, a przez pełne 40 minut uzbierała 14 punktów. W Sopronie liderką była Aleksandra Crvendakic (18 punktów, 8 zbiórek oraz 7 asyst).

***

Pierwsze minuty spotkania w Gdyni, to skuteczna gra mistrza Hiszpanii i prowadzenie 8:0. Przełamanie miejscowych nastąpiło w kolejnej akcji po trafieniu Kastanek, a kolejne akcje także przynosiły punkty. Do końca pierwszej połowy Arka miała szansę na uzbieranie dość pokaźnego handicapu, jednak rwanymi akcjami drużyna z Girony raz po raz punktowała. Tak więc po 20 minutach na tablicy wyników było tylko 36:31, co oznaczało dalszy ciąg emocji w kolejnych kwartach. Po zmianie stron w dalszym ciągu utrzymywała się minimalna przewaga, jednak na minutę przed zakończeniem po trafieniu Mandy był remis po 67. Kolejny remis notowany był na 15 sekund przed końcową syreną, gdzie z linii rzutów wolnych dwa razy trafiła Elonu. Gdy wydawało się, że do wyłonienia zwycięzcy potrzebna będzie dogrywka, dwa rzuty wolne po faulu Palau wykorzystała Balintova. W ostatniej akcji na wygraną próbowała trafić Mendy, jednak chybiła. Liderką Arki była w dniu dzisiejszym obchodząca urodziny Bec Allen (23 punkty,  5 zbiórek), a wspomniana Balintova dorzuciła 16 „oczek”. Po drugiej stronie tym razem najskuteczniejsza była Adaora Elonu (20pkt).