Energa Basket Liga Kobiet: VI kolejka - mecz kolejki dla Ślęzy, derby Gdańska dla PG

Dodano: 04.11.2019, 08:43

W meczu 6. kolejki EBLK Ślęza Wrocław pokonała 71:63 w „gorzowskiej twierdzy” AZS, po bardzo dobrej grze Jones oraz Burdick. W pierwszych historycznych derbach Gdańska rozegranych w Sopocie, Politechnika wygrała z AZS UG 74:58. Kolejną wygraną zanotowała euroligowa Arka Gdynia, która już w pierwszej połowie wypracowała wyraźną przewagę na AZS UMCS.

mecz kolejki
W meczu kolejki w Gorzowie Wlkp., dość mocno liczono na dobry mecz całego zespołu oraz przede wszystkim na zwycięstwo. O ile pierwsze 20 minut dawało ku temu spore nadzieje, to po zmianie stron po raz kolejny coś się zacięło i wykorzystały to rywalki. Rwanymi akcjami Ślęza wypracowała 6-punktowe prowadzenie po trzeciej kwarcie, co jak się okazało wystarczyło do zwycięstwa. W ostatniej kwarcie AZS miał co prawda szansę na objęcie prowadzenia, jednak przestrzelone rzuty raz po raz doprowadzały Dariusza Maciejewskiego do frustracji. Kolejny raz główny ciężar zdobywania punktów wzięła na siebie Kahleah Copper – 28 punktów (11/25 z gry), jednak aby można było wygrywać potrzeba większego zaangażowania pozostałych zawodniczek (Juskaite 11 punktów 4/8, Prezelj – 10 punktów 4/12, Maiga 6 punktów 2/8). W zespole z Wrocławia Britney Jones rzuciła 21 „oczek”, a Cierra Burdick dodała 9 punktów oraz zebrała 16 piłek. Mecz z double-double zakończyła Ana Pocek – 12 punktów oraz 14 zbiórek.

Liczby meczu:
2 – tyle razy zza linii 6,75 trafiły gospodynie
4 – tyle punktów na 4 minuty przed końcem AZS miał straty do Ślęzy
13 – tyle najwięcej punktów przewagi w meczu miała drużyna z Wrocławia
13 – także 13 punktów z rzędu rzucił AZS, czym doprowadził do remisu po 30
26 – punktów zdobyła Ślęza po stratach gospodyń (9 – AZS)
28 – punktów rzuciła Kahleah Copper
29 – punktów rzuciła „ławka” Arkadiusza Rusina (21 – Maciejewskiego)

PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. - 1KS Ślęza Wrocław
63:71 (12:23, 27:16, 11:17, 13:15)

Gorzów Wlkp.: Copper 28, Juskaite 11, Prezelj 10, Maiga 6, Green 4, Keller 4,
Wrocław: Jones 21, Pocek 12, Owczarzak 11, Burdick 9, Glomazic 8, Dobrowolska 5, Jovanovic 5

***

CosinusMED Widzew Łódź - Artego Bydgoszcz
74:81 (17:26, 14:21, 20:12, 23:22)

Łódź: Vuckovič 20, Gala 20, Jasnowska 17, Gertchen 8, Kudelska 4, Drop 3, Bandoch 2
Bydgoszcz: Miškinienė 22 (17zb), Kiesel 15, Rymarenko 13, Poboży 12, O'Neill 8, Międzik 6, Michałek 5

***

CCC Polkowice - Wisła Kraków
75:46 (18:14, 15:7, 18:13, 24:12)

Polkowice: Gajda 15, Stallworth 15, Robinson 12, Conde 10, Filip 8, Spanou 7, Bojović 6,  Naczk 2
Kraków: Vaughn 16, Trzeciak 12, Meškonytė 9, Ziętara 3, Wells 3, Lass 2, Grzenkowicz 1

***

Pierwsze i historyczne derby Gdańska padły łupem dla Politechniki Gdańskiej, która szczególnie dobrą trzecią kwartą (20:14) przypieczętowała zwycięstwo. Początek spotkania jednak nie porywał i był grą błedów z obu stron. Momentami żadna ze stron nie potrafiła także skonstruować skutecznej akcji, co przekładało się także na dość znaczną ilość strat. Politechnika w kolejnym spotkaniu zagrała bardzo słabo w obronie, jednak tym razem rywalki nie potrafiły tego wykorzystać. Po 20 minutach gry na tablicy wyników było (32:25), co zapowiadała walkę w kolejnych. W nich jednak po kilku skutecznych akcjach przyjezdnym udało się powiększyć przewagę, co odblokowało „głowy” całego zespołu. Celne rzuty Hudson (24 punkty, 5x3) oraz Haryńskiej dały po 30 minutach wynik – 52:37. W ostatniej kwarcie udało utrzymać, a nawet powiększyć się prowadzenie, jednak przez całe spotkanie styl pozostawiał wiele do życzenia. Słabo kolejny raz wypadła Jenna Smith oraz Alice Nayo, nie wykorzystana została także ogromna przewaga pod tablicami.  W drużynie beniaminka po 13 punktów rzuciły Szczęśniak oraz Paulina Kuras.

AZS Uniwersytet Gdański - Politechnika Gdańska
58:74 (18:16, 7:16, 14:20, 19:22)

Gdańsk: Szczęśniak 13, P. Kuras 13, Stępień 12, Kosalewicz 8, Ortiz 8, A. Kuras 2, Formella 2
Gdańsk: Hudson 24, Smith 11, Haryńska 9, Koc 6, Niedźwiedzka 6, Strzelczyk 5, Nayo 5, Duszkiewicz 3, Bujniak 3, Ostrowska 2

***

Arka Gdynia wygrywając z AZS UMCS, dopisała do swojego konta kolejne dwa punkty oraz umocniła się na prowadzeniu w EBLK. Już w pierwszej połowie gospodynie zagrały na tyle skutecznie oraz dobrze w obronie, iż drużyna trenera Szewczyka miała nawet 17 punktów straty – 15:33. Kolejne minuty upływały pod znakiem spokojnej gry Arki, a próby zmniejszenia strat przez rywalki kończyły się nieskutecznymi rzutami. Pudłowała Day, Degbeon czy też Popovic, a gdy już udało się zbliżyć pod kosz, to tak również górą była drużyna z Gdyni. Do składu wróciła kontuzjowana Balintova, co znacznie poprawiło styl gry Arki – 15 punktów, 5 zbiórek, 5 asyst. Po drugiej stronie po 11 „oczek” rzuciły Peterson, Day oraz Labuckiene.

Arka Gdynia - Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin
66:54 (21:15, 13:12, 18:16, 14:11)

Gdynia: Balintova 15, Papowa 12, Gulich 10 (11zb), Allen 7, Slamova 7, Greinacher 7, Kastanek 5, Podgórna 3
Lublin: Peterson 11, Labuckiene 11, Szott-Hejmej 6, Degbeon 6, Day 11, Adamowicz 5, Popović 4

***

Ginette Mfutila rzuciła 32 punkty oraz zebrała 12 piłek, czym znacznie przyczyniła się do bardzo ważnej wygranej swojej drużyny nad bądź co bądź głównym obecnie kandydatem do spadku z EBLK. Spotkanie było to typowym meczem o „życie”, gdzie więcej szczęścia miała drużyna z Poznania. Pierwsze 20 minut było dość dziwne, gdzie najpierw lepiej zagrały gospodynie i prowadziły (28:19). AZS jeszcze przed dłuższą przerwą nie tylko wyrównał, lecz także wyszedł na prowadzenie. Po zmianie stron gra się wyrównała, a decydujące dla wyniku były ostatnie minuty i seria 6:0 przyjezdnych.