Euroliga: Kolejna porażka Arki Gdynia, USK Praga nokautuje Bourges

Dodano: 24.10.2019, 07:47

Drugiej porażki doznała już Arka Gdynia, która tym razem była słabsza od BLMA 73:77. Także porażkę zanotował mistrz Łotwy – TTT Ryga, który na wyjeździe przegrał z belgijskim Castors Braine. Swoją moc pokazała natomiast USK Praga, która rozgromiła Bourges aż 93:64.

W spotkaniu obrońcy tytułu ze zdobywcą EuroCup, emocji nie było ani przez moment. Podobnie jak w meczu o SuperPuchar Europy UMMC był stroną przeważającą i dość łatwo pokonał Nadieżdę Orenburg. Tym razem wszystko rozstrzygnięte było już po 20 minutach, przy wyniku 57:29. Bardzo dobre spotkanie rozegrała Maria Vadeeva, która uzbierała 30 punktów oraz 11 zbiórek! Po drugiej stronie wyróżniły się dwie zawodniczki – sprowadzona z Sopronu Yvonne Turner (16 punktów) oraz była zawodniczka Bourges Basket Nayo Raincock-Ekunwe (10 punktów, 5x5 z gry).

Po dwóch porażka w lidze oraz zeszłotygodniowej w Eurolidze, przełamać musiał się mistrz Turcji i to udało się zrealizować w meczu z Reyer Venezia. O ile po 30 minutach gry stroną przeważającą była drużyna z Włoch – 67:52, to w ostatniej kwarcie wygranej przez przyjezdne 29:19 można było jeszcze szukać emocji. Ostatecznie czasu na doprowadzenie minimum do dogrywki było zbyt mało, jednak dobra gra w końcówce kolejny raz pokazała siłę pretendenta do mistrzostwa Włochy w tym roku. W Cukurovej 17 „oczek” rzuciła Leonor Rodriguez oraz 18-letnia kadrowiczka Feride Akalan. Dobrze wypadła także Nia Coffey – 16 punktów oraz 13 zbiórek. Po drugiej stronie do gry po kontuzji wróciła Gintare Petronyte i zaliczyła pierwsze double-double w tym sezonie (19 punktów, 10 zbiórek).

W Gdyni o pierwszą wygraną walczyła Arka Gdynia, która jednak w początkowych minutach wyraźnie odstawała od dużo szybszych oraz skuteczniejszych rywalek. Bardzo dobrze w BLMA grała liderka – Stephanie Mavunga (27 punktów, 10 zbiórek) oraz Samantha Whitcomb (14 punktów). Gdynianki przebudziły się w drugiej kwarcie, którą wygrały 24:16, głównie dzięki skutecznej grze Marissy Kastanek.

Od tego momentu gra się wyrównała i żadna ze stron nie mogła wypracować bezpiecznej przewagi. Na 6 minut przed zakończeniem spotkania przy wyniku 66:67, w grze Arki zawodzić zaczęła przede wszystkim skuteczność. Wykorzystały to rywalki za sprawą Gabby Williams oraz wspomnianej Mavungi. A gdy na minutę przed końcem zza linii 6,75 trafiła Whitcomb stało się jasne, kto zgarnie dwa punkty w tabeli. Kolejny raz w zespole z Gdyni widać było brak głębi składu, co w kolejnych meczach może mieć jeszcze większe znaczenie. W Arce po 20 „oczek” rzuciły Kastanek (5x3) oraz Guelich.

W Charleroi spotkały się ze sobą dwa wyrównane zespoły, co mogło dać tylko pełne 40 minut walki. Tak też było, a ostatecznie ze zwycięstwa mogły cieszyć się mistrzynie Belgii. Castors wygraną jednak zapewnił sobie w ostatnich minutach, gdyż jeszcze na 4 minuty przed końcową syreną po dwóch cennych rzutach wolnych Kreslina przegrywał 65:66. Przełomowe dla wyniku były… także rzuty wolne Trahan-Davis oraz brak skuteczności TTT. Obręcz kolejno obijały Huff, Kreslina czy też Harper, a w pogoni za rywalem nie pomagały przewinienia. 24 punkty dla Castors zdobyła Shaqwedia Wallace, a 13 punktów oraz 13 zbiórek dodała Celeste Trahan-Davis. W TTT Binta Drammeh rzuciła 16 „oczek”, a po 12 dodały Huff oraz Kreslina.

Ponad 4000 widzów w Bourges, liczyło na prawdziwe święto koszykówki i pierwsza wygraną w tegorocznej Eurolidze. Niestety już pierwsza połowa pokazała, że o wygraną przy tak dobrze dysponowanej drużynie z Pragi będzie niezwykle ciężko (33:48). Zwodziła nie tylko skuteczność ale przede wszystkim obrona, co szczególnie było widać w walce pod koszem. Po zmianie stron… było jeszcze gorzej, a powiększająca się przewaga USK coraz bardziej obnażała braki wicemistrza Francji. Gdy w 35 minucie kolejny raz do kosza trafiła… była zawodniczka Bourges – Ouvinia, na tablicy wyników było 71:55. W ostatnich minutach USK musiała tylko obronić wypracowaną przewagę, co było w tym dniu dość proste do zrobienia.

Fenerbahce w przerwie letniej zmieniło wiele, jednak póki co nic to nie daje. Po raz drugi z rzędu zespół zakończył spotkanie Euroligi „na kolanach”, tym razem ulegając w Sopronie 60:62. Pierwsza, bardzo nieskuteczna z obu stron połowa, zakończyła się minimalną wygraną gości – 25:24. Dużo natomiast zmieniło się po przerwie, gdzie seria 6:0 zawodniczek z Sopronu oraz dalsza skuteczna gra dała nawet 12-punktowe prowadzenie. Fenerbahce co prawda w samej końcówce po trzech trafieniach z linii rzutów wolnych Zandalasini na 5 sekund przed końcową syreną przegrywało tylko 60:62. W kolejnej akcji dwa rzuty wolne przestrzeliła January, jednak na doprowadzenie do remisu zabrakło czasu. Liderką drużyny z Sopronu była wspomniana January (16 punktów), a (14) dorzuciła Fegyverneky. Po drugiej stronie Zandalasini (16), a (12) rzuciła Iagupova, która jednak zagrała dość nieskutecznie jak na nią (4/11).