Australia: 40 sezon - liga rośnie w silę

Dodano: 23.10.2019, 09:11


W kolejnym sezonie w australijskiej WNBL wszystko ma się dobrze, a nawet… bardzo dobrze. Są pieniądze, liga się rozwija, a kluby sprowadzają coraz to ciekawsze zawodniczki. Są m.in. Olivia Epoupa, Kia Nurse, Marianna Tolo, Ariel Atkins, Jessica Kuster, Julie Vanloo znane w ostatnim czasie z gry w Europie.


W tym sezonie tytułu broni Camberra Capitals, która wróciła na szczyt po 10 latach (łącznie 7x). W obecnym składzie drużyny z Camberry są m.in. znakomita Kia Nurse z kadry Kanady czy też wicemistrzyni Europy z Francji – Olivia Epoupa mająca zaledwie 165 cm wzrostu. Nie można zapominać także o Kelsey Griffin posiadającej także amerykańskie obywatelstwo czy też Keely Froling, które już nie raz pokazały swoje umiejętności. W składzie jest także środkowa z Francji Marianna Tolo. Taka mieszanka może ponownie dać tytuł, a już wydaje się spokojnie pozwoli na grę o medale.

Szansę na ligowy finał ma także w tym roku wicemistrz z Melbourne, który może postraszyć m.in. Madeleine Garrick z kadry 3x3 czy też zaledwie 20-letnią Eziyoda Magbegor (193 cm), która ma już na swoim koncie także udział w Mistrzostwach Świata na Teneryfie w 2018 roku w seniorskiej drużynie. Jest także doświadczona i mająca za sobą grę w lidze węgierskiej w drużynie z Sopronu (sezon 2016/2017) Cayla Francis.

Sporo namieszać może także były mistrz kraju, będący w zeszłym sezonie dopiero na 4. miejscu - Perth Lynx. Skład z byłą zawodniczką gorzowskiego AZS’u Ariel Atkins oraz grającą w Enerdze Toruń Lauren Mansfield może w końcówce sezonu dać się we znaki rywalom. Oprócz wspomnianych, dużo zależeć będzie od Alison Schwagmeyer, która jest obecnie zdecydowaną liderką swojego zespołu.

Nie można zapominać brązowym medaliście poprzedniego sezonu - Adelaide Lightning, który w swoim składzie ma Lauren Nicholson, Natalie Hurst, Nicole Seekamp, Steph Talbot czy też Crystal Langhorne. Na liderkę w pierwszych meczach wyrosła Nicholson, jednak bardzo dobrze zbilansowany skład już zaczyna dawać pożądane efekty.


20-letnia Eziyoda Magbegor (193 cm) coraz głósniej puka do głównej Reprezentacji Australii, ma też za sobą występ w 2018 roku na Mistrzostwach Świata

Obecnie jednak w ligowej tabeli prowadzi Southside Flyers, w skład którego wchodzi MVP mistrzostw Azji w koszykówce 3x3 Rebacca Cole, jak i Jenna O’Hea. Jest także doświadczona Leilani Mitchell oraz występująca w zeszłym sezonie w Wiśle Kraków Mercedes Russell.

Także w pozostałych trzech ligowych drużyna WNBL są znane z gry w Europie zawodniczki, a jest to Jessica Kuster oraz Alice Kunek (ex-Energa Toruń) w drużynie z Sydney oraz Julie Vanloo w Townsville.

Tabela WNBL:
1. Southside Flyers 3/0
2. Melbourne Boomers 2/0
3. UC Capitals 2/0
4. Lightning 2/1
5. Perth Lynx 1/2
6. Bendigo Spirit 1/2
7. Townsville Fire 0/3
8. Sydney Uni Flames 0/3

Wszystkie ligowe spotkania są transmitowane w sieci, a dodatkowo najciekawsze w stacji FOX SPORTS.